12.PAZINSKI „DANI MEDA“– PUNI NOVIH SLATKIH IZNENAĐENJA
O međunarodnoj prodajno-izložbenoj manifestaciji «Dani meda» koja se krajem veljače održava u Pazinu već dvanaestu godinu za redom, pišu novinari dnevnog tiska, izvještavaju radio i TV postaje, prenose internetski portali i svi se slažu u jednome: ova je priredba odavno prerasla okvire pčelarskog sajma i izrasla u svojevrstan destinacijski brend prepoznatljiv s turističkog, gastronomskog i marketinškog aspekta mnogo šire od granica istarske županije. O pazinskim „Danima meda“ pričaju i političari (ovo je izdanje otvorio pomoćnik ministra poljoprivrede Krešimir Ivančić) i obični ljudi: organizatori i njihovi pomagači, proizvođači meda i mednih prerađevina, izlagači opreme (ove godine njih 110 iz naše zemlje, zatim Slovenije, BiH, Srbije i Poljske), predavači, posjetitelji…Možda su ovi prvi bili tijekom svih ovih godina neizbježan, ali učinkovit čimbenik u promociji ove priredbe, no uspjeh nije došao slučajno, već je rezutat velikog entuzijazma i dobrog promišljanja oko svakog detalja: od uređenja izložbenog prostora preko vođenja grupa djece iz okolnih vrtića i redarske službe preko izbora predavača i demonstratora do svih ostalih zadaća nezaobilaznih u organizaciji tako velikog događaja. Iako postoje i znanstveno-istraživački radovi o ulozi i značaju „Dana meda“ u promociji pčelinjih proizvoda, tamo ne piše kako je bio trnovit taj put od ideje do realizacije i pretvaranja sajma u nezaobilazan element ruralnog turizma i promocije središnje Istre.
Naravno da je nezaobilazna potpora glavnih pokrovitelja manifestacije: Istarske županije, Grada Pazina u suradnji s Turističkom zajednicom središnje Istre, LAG-om Središnja Istra, pazinskim Pučkim otvorenim učilištem i svim drugim institucijama koje su se uključile u organizaciju „Dana meda“, ali – ništa od svega bez truda i zalaganja aktivista pčelarske udruge „Lipa“ – volontera (ne samo iz Pazina, već iz čitave Istre) koji nijednom u proteklih dvanaest godina nisu čekali da njihov posao obavi netko drugi, već su sami zasukali rukave i prionoli poslu onako kako su najbolje znali i umjeli. I kad se sve tako složi: vizije, dobra volja i zajedništvo, mnogo pozitivne energije i odricanja tih vrijednih ljudi – uspjeh ne može izostati!
Sjetimo se da su se prvi „Dani meda“ u Pazinu održali 15. – 16. veljače 2006. godine povodom 25.-te godišnjice osnivanja udruge „Lipa“. Otada je sajam samo rastao, a novine bi svaki put započinjale svoje izvještavanje s konstatacijom: „Dani meda i ove godine ruše sve rekorde i po broju izlagača i po posjećenosti!“ Sajam je vrlo brzo stao uz bok porečkoj „Vinistri“ i „Smotri istarskih pršuta“ u Tinjanu, svake se godine tražio štand više, jer su svi htjeli postati dio „najslađe manifestacije u Istri“, kako joj vole tepati na radiju i TV. Uskoro su organizatori bili prisiljeni širiti izložbeno-prodajni prostor na šator ispred zgrade Spomen doma, da bi se napokon 2015. godine preselili u novu školsko-sportsku dvoranu, a i ona će, po mnogima, vrlo skoro postati pretjesna. No rast nije zabilježen samo prostorno, već i sadržajno: taman netko pomisli da će doći do stagnacije, organizatori iznenade novim izazovima. „Danima meda“ uvijek je prethodila višetjedna edukacija i radionice u vrtićima i školama, a paralelno s tim aktivnostima organizirao bi se i natječaj za najbolji literarni i likovni dječji rad na temu pčela i pčelinjih proizvoda. Na četvrtim „Danima meda“ u hotelu „Lovac“ održano je gastronomsko natjecanje „Medeni meni“, 2009. godine sajma dobiva popratnu brošuru „Med – zdrava hrana i lijek“ i „Pazinsku mednu žlicu” za degustaciju. Na ocjenjivanjima kvalitete meda istarski su pčelari redovno bivali okrunjeni zlatnim odličjima i proglašavani šampionima, što je potaklo razmišljanje o zaštiti izvornosti istarskog meda, okupljanju istarskih pčelara u klaster i izgradnji centra za pčelarstvo. Šesti „Dani meda“ bili su posveta 100.-toj godišnjici osnutka prve istarske registrirane pčelarske udruge, 30.-toj obljetnici djelovanja UP „Lipa“ i 15.-toj godišnjici županijskog ocjenjivanja meda, što su organizatori obilježili prigodnim izdavanjem knjige Mirjana Rimanića „Pčelarenje u našem kraju“. Nakon toga je uslijedio još jedan dokaz kako se grade mostovi između lokalne zajednice, kulturnih ustanova i udruga: UP «Lipa», GK Pazin i Grad Pazin zajednički izdaju dječju slikovnicu «Med za doručak» autorice Bojane Božović.
I ove su nas godine organizatori opet više nego ugodno iznenadili. Po prvi put u sklopu „Dana meda“ Turistička zajednica Središnje Istre i Udruženje obrtnika pokrenuli su „Dane mednih delicija središnje Istre“: od 17. do 28. veljače u šest objekata na Pazinštini gastronomska je ponuda bila bogatija za jela pripravljena s medom i drugim pčelinjim proizvodima. Tako su se na meniju u tri slijeda (za svega 120 kuna) našli carpaccio od boškarina sa škripavcem i umakom na bazi meda, pačja prsa u umaku od istarskog muškata i meda, makaruni u bijelom umaku s medom. a za desert mousse od meda i medenice, palačinke s orasima, skutom i medom i čokoladna torta prelivena medom i maslinovim uljem. Poseban događaj je bila prezentacija “Pazinske medne priče” – tamne čokolade s medom, propolisom i matičnom mliječi – proizvod VR ChocoArta iz Pule. Oba dana od 10 do 15 sati u posebnom se prostoru održavao još jedan sajamski novitet: „Pčelarski gastro show“ na kojem su se predstavili profesori i učenici Turističko-ugostiteljske škole Antuna Štifanića iz Poreča (petak) i Srednje škole Mate Blažine iz Labina (subota) jelima poput medene čarolije od boškarina u wooku i slatkog u mižolu.
I dok se ovi događaji dešavaju po prvi put u sklopu „Dana meda“, po drugi put Udruga pčelara Bujštine izlaže fotografije s natječaja „Čuvajmo pčele“.
U petak, 24. veljače u organizaciji LAG-a Središnja Istra održan je okrugli stol “Domaće od malih nogu” na kojem je bilo riječi o važnosti i mogućnostima plasmana kvalitetnih domaćih namirnica u odgojno obrazovne ustanove istarske županije. Uvodna izlaganja su imali Marija Dagostin, zdravstvena voditeljica DV „Olga Ban“ iz Pazina, dr. sc. Mihaela Dujmović, nutricionistica, dr. med. spec. epidemiologije Aleksandar Stojanović, ravnatelj Zavoda za javno zdravtvo Istarske županije, dipl. ing. Milan Antolović, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodoprivredu županije Istarske i dipl. ing. agr. Krešimir Ivančić, pomoćnik ministra poljoprivrede Republike Hrvatske. Nakon rasprave je uslijedila zakuska uz delicije s pčelinjim proizvodima.
U večernjim je satima održana svečana dodjela priznanja za najbolje ocijenjene vrste meda uz splet zabavnih pjesama ženske grupe „Ružmarins“. Gradonačelnik Grada Pazina Renato Krulčić je pozdravio sve prisutne i čestitao nagrađenim pčelarima, a gradonačelnik Grada Pazina Renato Krulčić je pozdravio sve prisutne i čestitao nagrađenim pčelarima, a Milan Antolović je govorio o strategiji razvoja pčelarstva u županiji i zadacima koji stoje pred strukovnim organizacijama i institucijama u skoroj budućnosti. Ranko Anđelini, predsjednik UP „Lipa“ naglasio je važnost projekta zaštite izvornosti istarskog meda koji bi se trebao dovršiti u slijedećim mjesecima i rad s djecom u vrtićima i osnovnim školama.je govorio o strategiji razvoja pčelarstva u županiji i zadacima koji stoje pred strukovnim organizacijama i institucijama u skoroj budućnosti. Ranko Anđelini, predsjednik UP „Lipa“ naglasio je važnost projekta zaštite izvornosti istarskog meda koji bi se trebao dovršiti u slijedećim mjesecima i rad s djecom u vrtićima i osnovnim školama.
Na ocjenjivanje kvalitete u sklopu 12.-tih „Dana meda“ bilo je prijavljeno 22 uzorka istarskih proizvođača, koji su analizirani i ocjenjivani u Zavodu za ribarstvo, pčelarstvo i specijalnu zoologiju zagrebačkog Agronomskog fakulteta. Šampionom s maksimalnih 20 bodova proglašen je medljikovac Vinka Dantinjane iz Motovuna, 9 medova su nagrađeni zlatnom medaljom, 5 srebrnom medaljom i 5 brončanom medaljom, Između nagrađenih medova ove je godine najviše je bilo medljikovca i lipovog meda, a svega jedan je bio bagremov. Među zlatom nagrađenim pčelarima najuspješniji je bio Fredi Petrović (zlatno odličje za medljikovac), a u korak ga prate i kolege i kolegice iz drugih krajeva Istre: Ana Štoković, Dario Vežnaver, Edi Tanković, Darko Koren, Eđidio Benčić, Lorena Šestan, Bogdan Komparić i Arduino Bubola. Srebro su osvojili Arduino Bubola, Goran Gržetić, Klaudija Anđelini, Vinko Dantinjana i Mladen Štoković, a broncu Davor Pahović, Ferdinand Brajković, Lučano Melon i Boris Hrvatin.
Nagrade su uručene i za najbolje dječje likovne i literarne radove na temu „Med – hrana, poslastica i lijek“. Za likovne radove u kategoriji razredne nastave 1. – 4. razred) prvonagrađeni rad je „Pčelice veselice“ Leopolda Licula, učenika prvog razreda OŠ Ivan Goran Kovačić iz Čepića, drugu je nagradu osvojila Marta Gardoš, učenica 4. razreda TOŠ-SEI „Edmondo de Amicis“ iz Buja za rad „Slatkoća meda koja donosi radost“, dok je treću nagradu osvojila grupa učenika i učenica iz TOŠ-SEI „Bernardo Benussi“ za svoju „Obitelj pčela“. U kategoriji predmetne nastave (5. – 8. razred) prvu nagradu je osvojila Glorija Divjak, učenica šestog razreda TOŠ-SEI „Bernardo Parentin“ iz Poreča, drugu dijele Katarina Benčić i Noa Milanović, učenice 7. razreda OŠ Kaštanjer iz Pule za rad pod nazivom „Promrzla pčela“, a treću Klara Dimitrijević i Paola Paljić, učenice 8. razreda TOŠ-SEI „Bernardo Parentin“ iz Poreča za svoju „Pčelicu“. Za literarne radove u kategoriji razredne nastave nagrađeni su: David Ravnić, učenik 4. razreda OŠ Ivan Goran Kovačić iz Čepića za svoju „Pjesmu o medu“, dok je u kategoriji predmetne nastave najuspješnija bila Nina Kramar, učenica petog razreda OŠ Veli Vrh iz Pule za svoju pjesmu „Med za vajk“. I ovom prigodom zahvaljujemo mentorima i školama koji njeguju izvorni izričaj ovih krajeva i potiču učenike na pisanje o pčelama, pčelarima i pčelinjim proizvodima i na taj način daju svoj mali veliki doprinos u popularizaciji naše struke i očuvanju pčela medarica na području naše županije. Nakon što su autori okupljenim pčelarima i uzvanicima pročitali svoje stihove uslijedilo je pčelarsko druženje uz uobičajeno odlično iće i piće.
U subotu, 25. veljače u suradnji s Agronomskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu održalo se čak četiri stručna predavanja za pčelare. Doc. dr. sc Lidija Svečnjak govorila je na temu “Utjecaji patvorenja satnih osnova na kakvoću meda i rezidualnu količinu patvorina u saću”, dr. sc. Dražen Lušić je držao veoma zanimljivo predavanje pod naslovom „Podrijetlo meda na Hrvatskom tržištu – što i kako dalje?“, a dr. sc. Kristina Brščić govorila je o preferencijama potrošača meda u Hrvatskoj. Najveći interes je ipak pobudilo predavanje dipl. ing. agr. Igor Petrović, što je bilo i za očekivati jer je bila riječ o onome što najviše tišti pčelare: o kritičnim točkama u tehnologiji pčelarenja. Isti je dan prof. dr. sc. Dragan Bubalo s Agronomskog fakulteta u Zagrebu u posebnoj sali vodio pokazno-edukacijsko ocjenjivanje senzorskih odlika meda, za što se uvijek tražila stolica više, pa se za prisustvovanje moralo najaviti bar sat vremena prije početka.
Kada malo bolje promislim, „Dani meda“ nikad nisu bili samo običan sajam za razgledanje i promicanje vrijednosti pčelinjih proizvoda i podsjetnik sugrađanima na ulogu i značaj pčelarstva, već je to od samog početka bio jedinstven doživljaj pun mogućnosti da proširimo svoja znanja i pomognemo razvitak pčelarstva u Istri i očuvanje pčela medarica na području Istre, ali i da se sretnemo sa starim prijateljima iz drugih udruga i uspostavimo kontakte s kolegama i proizvođačima iz drugih zemalja. Nedvojbeno je da su „Dani meda“ s vremenom evoluirali u respektabilan ruralno-turistički događaj upisan u sve kalendare značajnih gospodarskih, turističkih i kulturnih manifestacija u regiji, a siguran sam da će „Dani meda“ i u budućnosti biti vjetar u leđa razvitku ove gospodarske grane u Istri na dobrobit svih u ovom sektoru, ali i bliskim granama, posebice turizmu kao najprihodovnijoj djelatnosti u regiji. I za kraj nešto znakovito: već na svečanom otvaranju uz zaštitu izvornosti naglašen je još jedan imperativ za daljnji rast proizvodnje meda u Istri – udruživanje proizvođača po uzoru na vinare, maslinare, uljare, pršutare…Ovome u prilog ide činjenica da se već aktivno radi na prekograničnoj suradnji po pitanju brendiranja istarskog meda i da je ova gospodarska grana napokon postao jedan od ključnih projekata u ovoj županiji do 2010. godine. Dok sam slušao ove izjave s govornice, sjetio sam se riječi Matka Laginje, jednog od vođa hrvatskog preporoda koji je u Istri djelovao i politički i gospodarski: bio je na čelu zadružnoga pokreta koji je osnovao niz kreditnih i gospodarsko-potrošačkih zadruga – sve kako bi hrvatski seljak prestao biti ovisan o talijanskim veleposjednicima i trgovcima: „Slogom rastu male stvari, a nesloga sve pokvari!“ Zato, drage kolege, prestanimo gledati isključivo vlastite interese, prevladajmo malodušnost, te zajedno učinimo pčelarstvo u Istri još boljim, profitabilnijim i za našu djecu perpektivnijim zanimanjem. Medno do idućih „Dana meda“!
Tekst/foto: Damir Gregurić
Komentari
Nema komentara.