14. DANI MEDA U PAZINU
U Pazinu je 22. – 23. veljače 2019. godine u Školsko-gradskoj sportskoj dvorani u Pazinu održano 14.- to izdanje „Dana meda“ – međunarodne prodajne izložbe pčelarske opreme, pčelarskih proizvoda i stručno edukativnog skupa u organizaciji Udruge pčelara „Lipa“ iz Pazina, Turističke zajednice središnje Istre, Grada Pazina, LAG-a “Središnja Istra” i Udruženja obrtnika Pazin.
Najslađi istarski sajam „Dani meda“ u Pazinu na svoj četrnaesti rođendan ugostio je 110 izlagača iz Hrvatske, Mađarske, Srbije, Slovenije i Bosne i Hercegovine, među kojima je 19 izlagača pčelinjih proizvoda iz Istre i 7 iz drugih krajeva Lijepe naše. U sklopu ove manifestacije tijekom cijele veljače održavaju se „Dani mednih delicija“ – gastronomska ponuda jela s medom ugostitelja iz središnje Istre s ciljem dodatne valorizacije i promocije pčelinjih proizvoda te boljeg povezivanja OPG-a, pčelara i ugostitelja u razdoblju predsezone. U ovogodišnjem trećem po redu izdanju ove hvalevrijedne akcije osam konoba iz centralnog dijela Istre nudilo je atraktivan meni u tri slijeda na bazi meda po promotivnoj cijeni od 120 kuna, a autoru ovih redova najviše se dopala pačja prsa u umaku od muškata, meda i naranče sa zapečenim krem krumpirom i tikvicama iz menija konobe u Cerovlju.
Novost 14. „Dana meda“ je prateća izložba poljoprivrednih proizvoda u zasebnom prostoru ispred dvorane. Već par godina Udruga pčelara Bujštine na sajmu postavlja izložbu pod nazivom „Čuvajmo pčele“ s ciljem skretanja pozornosti na ugroženost pčela zbog nekontroliranog i pretjeranog korištenja pesticida u poljoprivredi, pa su fotografije s natječaja dodatno uljepšale ulaz u dvoranu.
Svečani čin otvorenja manifestacije ove su godine uveličali istarski župan Valter Flego, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodoprivredu Županije istarske Ezio Pinzan, pazinski gradonačelnik Renato Krulčić, predsjednik Hrvatskog pčelarskog saveza Željko Vrbos i drugi uzvanici iz političkog miljea. Prigodom svog pozdravnog govora i čestitke organizatorima na ustrajnosti u promociji pčelarstva i pčelinjih proizvoda istarski je župan najavio skori dovršetak postupka zaštite istarskog meda nacionalnom oznakom izvornosti.
Broj posjetitelja „Dana meda“ raste iz godine u godinu, no najslađi dojam uvijek ostavlja kolona djece iz istarskih vrtića i osnovnih škola koji od jutra dolaze razgledati izložbu s iskusnim pčelarima koji ih uvode u taj čaroban svijet pčela na nadasve zanimljiv i osebujan način. Naravno da se mališani najduže zadržavaju uz apisarij i štand za degustaciju meda, no to nije jedini segment priredbe koji povezuje pčelarstvo i gastronomiju: dvije vrijedne dame – Davorka Šajina i Alida Vanjanel na svom su štandu prezentirale izradu mednog cukerančića, inovativne varijante tradicionalne istarske slastice koja je prije dvije godine uvrštena na listu hrvatske nematerijalne kulturne baštine. Tajna ovog kolačića je u tome što se u tijesto umjesto šećera dodaje med, a nakon pečenja se umače u mješavinu vina i meda. Osim pčelinjim proizvodima, proizvođači iz Istre i drugih dijelova Hrvatske na svojim su štandovima nudili i druge delikatese poput pršuta, kobasica, sireva, maslinovog ulja i voćnih prerađevina.
Večernji sati prvog dana sajma obilježeni su svečanom dodjelom priznanja najboljim autorima radova sa tradicionalnog dječjeg literarno-likovnog natječaja „Med – hrana, poslastica i lijek“, promocijom 1. generacije polaznika uvodnog tečaja senzorske analize meda i dodjelom priznanja za najbolje ocjenjene vrste meda uz prigodni program i domjenak. Najbolji literarni rad je pjesma „Kad jiden med“ Sare Žulić, učenice 2. razreda Osnovne škole Ivana Gorana Kovačića iz Čepića koja je pred punom dvoranom i recitirala svoje stihove i dodatno ukrasila ovu priredbu. Autorica najboljeg likovnog rada u kategoriji razredne nastave (1. – 4. razred) je Lucija Juričić, učenica 2. razreda Osnovne škole Vladimira Nazora Potpićan, PŠ Pićan. Edukacijski niz započet pazinskom pčelarskom školom nastavljen je prošle jeseni uvodnim tečajem obuke senzorskih analitičara meda u organizaciji UP Lipa iz Pazina u suradnji sa udrugom HUSAM i Istarskom županijom. Edukaciju je završilo 19 polaznika kojima je potvrde o sudjelovanju podijelio dr. sc. Dražen Lušić, dipl. sanit. ing. predsjednik Hrvatske udruge senzorskih analitičara meda i tom prigodom rekao par riječi o novim pristupima i tehnikama u ocjenjivanju i prosudbi kakvoće meda. Na 23. senzorsko ocjenjivanje meda Istarske županije dostavljen je 51 uzorak meda. Šampion 23. senzoričkog ocjenjivanja meda istarske županije je Goran Gržetić koji je za svoj medljikovac osvojio 19,88 bodova, a Lorena Šestan na drugom mjestu sa cvjetnim medom koji je ocjenjen sa 19,40 bodova i lipov med sa 19,30 bodova. Slijedi još 15 zlatnih odličja, zatim 25 srebrnih i 8 brončanih odličja. Iz Udruge pčelara Bujštine najuspješniji je bio Arduino Bubola sa 2 zlatna (bagremov i lipov med) i jednim srebrnim odličjem (cvjetni med), a naš mladi kolega Danijel Katarinčić za kestenov med je osvojio srebrno odličje, pa im ovom prigodom čestitamo i želimo uspjeha i ubuduće. Nakon službenog dijela uslijedilo je neformalno druženje uz čašu biranih vina središnje Istre.
Drugi dan sajma je po protokolu rezerviran za stručno-edukativne skupove. U subotu, 23. veljače 2019. godine predavanje su održali dr. sc. Lara Saftić sa Odjela za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci („Bogatstvo hrvatskog propolisa“), prof. Sulejman Alijagić iz Velike Kladuše, BiH („Uspješno pčelarenje sa varoom bez gubitaka“) i Rasim Porić iz Bužima, BiH („Metode i primjene u suvremenom pčelarstvu za rentabilno pčelarenje“/“Maksimalno iskorištavanje paše i smanjenje gubitaka na pčelinjaku“). Od svog prvog izdanja 2006. godine „Dani meda“ u Pazinu su bili jedinstven događaj za širenje teoretskih i praktičnih spoznaja iz područja pčelarstva i upravo zbog toga se uvijek davala velika važnost i izboru predavača u stručno-edukativnom dijelu manifestacije. Najveće zasluge i u ovom segmentu pripadaju Ranku Anđeliniju i Željku Ravniću iz PU „Lipa“ Pazin, pa im kao organizatorima i ovom prigodom u ime pčelara Istre zahvaljujemo na odličnim predavanjima, radionicama i raspravama koje su priređivali tijekom ovih četrnaest godina.
ZAKLJUČAK: Svaki izlazak strukovnih organizacija u javnost, platforma je za komunikaciju s dosadašnjim i budućim potrošačima i lakše praćenje novih trendova, kao i kontakte s predstavnicima nadležnih regionalnih institucija zbog boljeg razumijevanja potreba udruženja i podrške njihovim aktivnostima. Značaj manifestacije „Dani meda“ u edukaciji o pčelama i njihovoj ulozi u prirodi, te popularizaciji pčelinjih proizvoda i promociji pčelarstva na području Istre je nemjerljiv i čvrst dokaz da sinergijom između neposrednih proizvođača i lokalne uprave i samouprave jedan sajam može prerasti lokalne okvire i postati priredba od regionalnog značaja, pa zato još jednom organizatorima priredbe, sponzorima i donatorima, predavačima i izlagačima i ovaj put samo pohvale.
TEKST: Damir Gregurić
Komentari
Nema komentara.