3. NACIONALNA KONFERENCIJA PČELARSTVA, APITERAPIJE I APITURIZMA LABIN 2023.
U petak, 24. ožujka 2023. godine u organizaciji Pčelarske udruge Labin i suorganizaciji Grada Labina i Hrvatskog apiterapijskog društva i uz podršku Istarske županije te Općina Sveta Nedjelja, Kršan, Pićan i Raša u polivalentnoj dvorani Gradske knjižnice u Labinu je održana 3. Nacionalna konferencija pčelarstva, apiterapije i apiturizma s međunarodnim sudjelovanjem. Podsjetimo se, radi epidemioloških mjera prva dva izdanja Konferencije su se održavala putem Zoom platforme, pa je online komunikacija između organizatora, predavača i sudionika na isti način osigurana i ovaj put paralelno s nastupom u živo.
Program Konferencije je započeo pozdravnim riječima koje su okupljenima uputili organizatori i pokrovitelji skupa: Darko Martinović, predsjednik Udruge pčelara Labin, dr. sc. Gordana Hegić, mag. ing. agr. predsjednica Hrvatskog apiterapijskog društva, dr. sc. Ezio Pinzan, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo, ribarstvo Istarske županije i Valter Glavičić, gradonačelnik Grada Labina, a skup su uz pčelare Labinštine pratili i predsjednica LAG-a Istočna Istra, Mirela Faraguna, direktorica Turističke zajednice Općine Kršan, Ariana Brnetić, Boris Rogić i drugi predstavnici općina Labinštine, te gosti Siniša Kesić, dogradonačelnik Grada Novske sa suradnicima kao i brojni online pratitelji iz zemalja u okruženju.
Svi su govornici isticali inicijativnost i entuzijazam Darka Martinovića, predsjednika UP Labin i dr. sc. Gordane Hegić, bez kojih sigurno ne bi bilo realizacije tako značajnih projekata kao što su Dani meda Labinštine, regionalnog ocjenjivanja kvalitete meda istočnog dijela Istre, Gradskog pčelinjaka, a u pripremi su i drugi među kojima se posebno ističe otvaranje Centra pčelarstva i apiterapije u nekadašnjoj školi u Ripendi, posebno važan projekt koji će uskoro biti prijavljen na natječaj Interreg Slovenija – Hrvatska, a obuhvaćati će čitav niz stručnih tematskih cjelina: od suvremenog pčelarstva i apikulture preko apiterapije i apigastronomije do apipedagogije. „Orijentacija Republike Hrvatske do 2030.-te godine ide u pravcu razvijanja ruralnog prostora, jer daje novu širinu razvoja“, rekao je u uvodu Martinović, na što se nadovezala i dr. sc. Hegić: „Danas je izazov kako uključiti mlade ljude da im pčelarstvo, apiterapija i apiturizam budu primarna profesija koja će ih zadržati na rodnoj grudi, a u tome nam svesrdno pomažu lokalne zajednice, ministarstva poljoprivrede, turizma i zdravstva, Hrvatska liječnička komora.“ Dr. sc. Pinzan je između ostalog dodao: „Konferencija održava sve elemente Strategije razvoja Istarske županije, pogotovo u segmentu održivosti poljoprivrede putem ulaska mladih u pčelarstvo, apiterapiju i apiturizam i pčelarstvo.“ ističući i važnost projekta zaštite izvornosti Istarskog meda, u kojem je Martinović sudjelovao od samog početka. Gradonačelnik Grada Labina Valter Glavičić zahvalio je na ustrajnosti i znanstvenoj podršci razvoju pčelarstva, apiterapije i apiturizma na Labinštini dr. sc. Hegić i Hrvatskom apiterapijskom društvu, ali i svim pčelarima Labina i općina Sveta Nedjelja, Kršan, Pićan i Raša.
Konferenciju je otvorila dr. sc. Hegić predavanjem na temu „Apiturizam u Hrvatskoj“ u kojem je istaknula kako Hrvatsko apiterapijsko društvo osim prioritetne zadaće – edukacije pčelara, liječnika i turističkih djelatnika, kao i potrošača pčelinjih proizvoda putem stručnih skupova i apiterapijskih savjetovališta, od samog početka promovira i apiturizam u kojem svoju perspektivu vide mlađi ljudi (u dobi 35 – 40 godina) iz ruralnih sredina, jer novo vrijeme zahtjeva nadopunjavanje osnovnog izvora prihoda na gospodarstvu kroz proizvodnju, marketinški osmišljeniju ponudu i prodaju meda i drugih pčelinjih proizvoda s dodanom vrijednošću, uz pružanje novih usluga i sadržaja: turističkih, gastronomskih, kozmetičkih, edukativnih. Hegić naglašava kako je edukacija prvi korak u tom smjeru, te da Hrvatsko apiterapijsko društvo s tim ciljem organizira osnovni tečaj „Apiterapija i apiturizam“ u trajanju od 70 školskih sati online nastave uz napomenu da potporu polaznicima u jednom dijelu pružaju razne institucije: Agencija za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, Zavod za zapošljavanje, Europski poljoprivredni fond za ruralni razvoj (kroz program „Europa ulaže u ruralna područja“: Mjera 6.). Apiinhalacije i slične inovativne aktivnosti u pčelarskom sektoru u svojoj ponudi ima dvadesetak OPG-a, odnosno obrta u Hrvatskoj, a svima je zajedničko da su educirani u HAD-u koji im pomaže i nakon završetka tečaja, a uz sve to organizira i studijska putovanja, druženja i slična događanja širom Hrvatske.
Potom je online izlagala gospođa Iva Maslač, mag. oec. stručna suradnica HAD-a o apiturizmu u okviru Strategije razvoja održivog turizma do 2030. godine koja visoko pozicionira lječilišni turizam budući da pruža cjelogodišnju uslugu i nije podložan izrazitoj sezonalnosti, a s druge strane znatno smanjuje pritisak na zdravstveni sustav i u koju se apiturizam savršeno uklapa, osobito u kontinentalnom dijelu Hrvatske i u mjestima s nižim Indeksom turističke razvijenosti. S tim je ciljem, u suradnji s Hrvatskim apiterapijskim društvom, osnovana i Destinacijska menadžment kompanija koja će planirati, organizirati i razvijati agroturizam i apiturizam u Hrvatskoj uz pomoć nositelja ponude koje povezuje zajednička ljubav prema pčelama, prirodi i očuvanju sela i tradicije u svojoj domovini.
Nakon toga je gospođa Snježana Ivić Gerovac, voditeljica projekata u marketingu i izdavaštvu, educirana apiterapeutkinja i članica HAD-a održala izuzetno zanimljivo online predavanje o apiturizmu u Italiji koji ima niz dodirnih točaka s našim viđenjem ove grane, ali i dosta razlika. U Italiji danas postoji 36 apiturističkih objekata među kojima prevladavaju tzv. „holistički pčelinjaci“ u kojima se prakticiraju apiinhalacije (bez inhalatora!) uz promatranje pčela, opuštanje, slušanje zujanja pčela, meditaciju, jogu, ispijanje čaja. Razvitak ove grane turizma u Italiji gospođa Gerovac je prezentirala paletom fotografija apiturističkih imanja u pitoresknim talijanskim mjestima Casano delle Murge, Montefortino, Brattiro, Pienza, Marostica, Bedollo.
Potom je u online formi izlagala gospođa Paola Križanac, pčelarica i educirana apiterapeutkinja iz mjesta Glavani nedaleko Barbana o svojim planovima vezanim za apiterapiju i apiturizam na njenom gospodarstvu, kao i o iskustvu u radionicama s korisnicima Doma za umirovljenike u Loborici. Apiinhalacijska kućica na njenom imanju u završnoj je fazi te se otvorenje očekuje u svibnju 2023. godine.
Nakon toga je Josipa Kujundžić, fizioterapeutkinja i apiterapeutkinja, na vlastitom primjeru govorila o razvoju apiterapije i apiturizma na području Novske od otvorenja obrta Apis Jo u Starom Grabovcu 2019. godine do danas kada uz apikomoru ima i kušaonicu meda i slanu sobu, pa je uz apiterapiju, apiinhalacije i masaže medom proširila djelatnost i na haloterapiju. Stoga ne treba čuditi da joj u posjet iz cijele Hrvatske dolaze udruge pčelara, polaznici tečaja apiterapije, turističke grupe. O razvoju, potpori i promociji apiturizma u Gradu Novska potom su govorili gospođa Vida Iličić, voditeljica Razvojne agencije NORA i gospodin Siniša Kesić, dogradonačelnik Novske, ponosno ističući da su u znak bezrezervne podrške novljanskim pčelarima i znanstvenoj zajednici do sada na temu praktične primjene apiterapije organizirali dva simpozija s međunarodnim sudjelovanjem, a uskoro će se realizirati i treći.
Gospođa Silvija Sobol iz Ureda za turizam Fužine u svom se izlaganju o apiturizmu i apigastronomiji u Gorskom Kotaru fokusirala na „Medun fest“, trodnevnu manifestaciju koja se u čast Goranskom medunu tradicionalno održava svakog rujna u mjestu Lič nedaleko Fužina. Goranski medun autentičan je proizvod Gorskog Kotara te nositelj Europske zaštićene oznake izvornosti. Program manifestacije obuhvaća između ostalog prezentaciju o medunu, stručna predavanja i savjetovanja o apiterapiji, degustaciju sladoleda sa medunom. U cilju očuvanja tradicije proizvodnje meduna i pošumljavanja organizira se humanitarna akcija “Zasadi jelu spasi pčelu”. Za posjetitelje se pripremaju tematske radionice za djecu i odrasle, izrade suvenira, prirodne kozmetike na bazi meda i primjene meda u kozmetičke svrhe. U programu su i obilasci OPG-a turističkim vlakom kao i degustacije proizvoda na bazi meduna, a glavne zvijezde „Medun festa“ su chef Dino Galvagno i veprić s medunom, gastro specijalitet hotela „Bitoraj“ u Fužinama.
O urbanom pčelarstvu i apikulturi u Našicama u online izlaganju govorila je gospođa Anita Dragić, pčelarica i apiterapeutkinja, vlasnica obrta za apiterapiju i apiinhalacije „Apidora“. I ona je, poput gospođe Kujundžić, potporu dobila od strane Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, a s radom je otpočela 2020. godine. Ponosna na suradnju s lokalnom zajednicom, posebno ističe edukaciju učenika osnovne škole Kralja Tomislava u Našicama, međunarodni natječaj „Pčelica Medulica“ i prijevođenje na slovački jezik slikovnice „Pčelica“ čija je autorica dr. sc. Gordana Hegić (do danas je ova simpatična knjižica za djecu prevedena na čak 12 jezika).
U raspravi pred sam kraj Konferencije sudjelovala je dr. sc. med. Zorica Plavšić, specijalistica pulmolog, alergolog i apiterapeut iz Beograda. Po završetku rasprave gospodin Darko Martinović je u ime organizatora Konferencije podijelio zahvalnice na potpori predstavnicima Grada Labina, Istarske županije, Turističke zajednice Grada Labina i LAG-a Istočna Istra te zahvalnice za sudjelovanje predavačima na skupu, posebno dr. sc. Gordani Hegić koja se još jednom zahvalila svim organizatorima na suradnji, prvenstveno Gradu Labinu, sudionicima skupa koji su osobno prisustvovali predavanjima kao i online pratiteljima u Hrvatskoj, Sloveniji, Srbiji, Makedoniji, BiH i drugim zemljama te još jednom naglasila kako Hrvatsko apiterapijsko društvo stoji na raspolaganju svim pčelarskim udrugama i županijskim savezima u Hrvatskoj za suradnju i organizaciju ovakvih i sličnih skupova.
Na kraju dr. sc. Hegić je zaključila Konferenciju ponovivši najvažnije naglaske sa skupa: u strategiji razvoja održivog turizma Republike Hrvatske do 2030. godine apiturizam – kao grana lječilišnog turizma – može zauzeti vrlo visoko mjesto, ovom se djelatnošću bave ili planiraju baviti pretežno mlađi ljudi koji su spremni svoje pčelarstvo nadograditi apiterapijom i apiturizmom s namjerom da ostanu na svojoj rodnoj grudi i sa obitelji sačuvaju kulturnu baštinu, stare zanate i tradicionalnu gastronomiju svog kraja, apiturizmom se potiče edukacija djece o pčelarstvu i apikulturi općenito, ali i bogatstvu prirodnih resursa i važnosti turizma u gospodarstvu. Nadalje, dr. sc. Hegić je naglasila da kroz projekt „Europa ulaže u ruralna područja“ Europski poljoprivredni fond za ruralni razvoj pruža mogućnost financijske podrške ulaganjima u nepoljoprivredne djelatnosti ruralnih područja, dakle i u apiterapiju i apiturizam. S tim je ciljem osnovana i Destinacijska menadžment kompanija koja će u suradnji sa lokalnim turističkim i gospodarskim zajednicama i obiteljskim gospodarstvima planirati, organizirati i razvijati agroturizam i apiturizam u Hrvatskoj. Apiturizam nije i ne smije biti samo posjet pčelinjaku s mogućnošću kušanja i kupnje meda, već podrazumjeva i održavanje raznih radionica, gastronomsku ponudu, promociju i edukaciju posjetitelja različitih interesa i dobnih skupina, zbog čega je neophodna konstantna edukacija i usavršavanje svih pružatelja usluga. Osnovni preduvjet da se što veći broj mladih ljudi počnu baviti pčelarstvom i apiturizmom je edukacija (osnove pčelarstva, vođenje agroturističkog gospodarstva, apiterapija i apiturizam, apikultura, apigastronomija, apipedagogija), registracija djelatnosti, dobivanje potpora i kontinuirana stručna podrška nakon završene obuke. Podjednako je važna i edukacija liječnika, ljekarnika i drugih zdravstvenih djelatnika, kao i turističkih djelatnika, a neophodna je i suradnja s medijima i potrošačima. Dr. sc. Hegić je podsjetila da je prošle godine Hrvatsko apiterapijsko društvo listopad proglasilo mjesecom apikulture u kojem su pčelari – članovi Društva otvarili vrata svojih pčelinjaka za zainteresiranu javnost s ciljem promocije pčela, pčelarstva i pčelinjih proizvoda i bržeg stvaranja baze suradnika i sudionika apiturističke tržišne niše. Na taj se način proširuje i međunarodna suradnja, rađaju nove ideje te otvaraju nove mogućnosti. Na kraju je dr. sc. Hegić zaključila da ključ uspjeha ove misije leži u umrežavanju obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava i obrta za apiterapiju i apiinhalacije te podršci lokalne zajednice, županijskih i državnih institucija, pčelarskih udruga i zadruga, razvojnih agencija, LAG-ova, turističkih zajednica. Jer, kao što je naglasila jedna od govornica na Konferenciji, referirajući se na mudru Aristotelovu izreku: „Cjelina je veća od zbroja svojih dijelova!“
Kraći prilog s intervjuima TV Nove sa organizatorima i učesnicima Konferencije možete pogledati na https://www.youtube.com/watch?v=a2vnKiGGaJk
Komentari
Nema komentara.