37. međunarodni sajam pčelarstva APISLOVENIJA Celje 2014.
U subotu i nedjelju, 15. – 16. ožujka 2014. godine u Celju je održan 37. međunarodni sajam pčelarstva Apislovenija, manifestacija koja je odavno prešla okvire regionalne priredbe, pretvorivši se u tradicionalno najveću izložbu najnovije apitehnike i inovacija u tehnologiji u ovom dijelu Europe. Paralelno sa izložbom pčelarskog alata, pribora i opreme, u susjednim dvoranama se održavaju još 3 velika sajma: ALTERMED (alternativna medicina i zdrava prehrana), FLORA (sve za vrt, cvjećarstvo i oblikovanje krajobraza) i POROKA (sve za vjenčanje). Na celjskim se sajmovima predstavilo 427 izlagača (58 iz pčelarske domene) iz 15 zemalja i više od 70 vrtića, osnovnih i srednjih škola (iz programa Ekoškola).
Na otvaranju priredbe u pozdravnoj riječi predsjednik Čebelarske zveze Slovenije gospodin Boštjan Noč je nagovijestio svoj odlazak s čela krovne organizacije 210 pčelarskih udruga koje broje ukupno 9.800 registriranih pčelara u Sloveniji. Unatoč činjenici da je ČZS za njegova mandata (podsjetimo da je g. Noč vodio savez 7 godina) postigao golem uspjeh što se tiče zdravstvene skrbi o pčelama, ali i u podizanju kolektivne svijesti o važnosti pčelarstva, pripremio provedbu projekta o zaštiti Kranjske pčele i u Bruxellesu pokrenuo inicijativu za Europski medeni doručak, suradnja s Ministarstvom poljoprivrede Slovenije je zadovoljavajuća, ali ne i s Ministarstvom zdravstva. Predsjednika ČZS ljuti što su se oglušili na njihove opetovane zahtjeve za legalizacijom apiterapije što bi uvelike pomoglo razvitku pčelarskog turizma u Sloveniji. Slovenski pčelari mogu biti ponosni što su posljednjih godina uspjeli pobuditi interes za pčelarstvo među djecom i mladima (tzv. «čebelarski krožki» – školske pčelarske sekcije).
U stručno-edukativnom dijelu sajma održano je 5 izuzetno kvalitetnih predavanja o aktualnim problemima u slovenskom pčelarstvu (subota) s primjerima dobre prakse (nedjelja). «Apislovenija» je oduvijek bila dobro posjećen sajam, prihvaćen od pčelara iz svih krajeva bivše države, ali i šire. Iz Istre je ovaj put organizirano stigla samo Udruga pčelara Buzet kojoj se priključilo par pojedinaca iz drugih udruga, kao što su se Udruzi pčelara «Učka» iz Opatije pridružili neki pčelari iz Labina, a bilo je i onih koji su u Celje došli obiteljski u vlastitom aranžmanu. Atmosfera u autobusu je bila srdačna i vesela, na sajmu se kupovalo mnogo manje u odnosu na Gudovac, što ne čudi obzirom na znatno više cijene istih proizvoda. Kao i inače, najveće su gužve bile na štandovima domaćih proizvođača pčelarske opreme: Logar Trade d.o.o. iz Senčura, Apis M&D d.o.o. iz Vrhnike i Kipgo d.o.o. iz Črniče, ali su dobro posjećeni bili i zastupnici inozemnih tvrtki: Giordan i Enolapi (Italija), Adamek i Lyson (Poljska), Konegin (Mađarska), Evrotom (Srbija) i dr. Od inovacija su bila zanimljiva rješenja za tretmane pčela oksalnom kiselinom (sublimatori raznih izvedbi i veličina), termičko suzbijanje varooze (više o tome na www.varroa-controller.com) i transportna kolica za košnice (više na www.apihelfer.eu).
Kako su pčelari došli u većini slučajeva u pratnji svojih supruga, logično je bilo da izdvoje i nešto vremena za ostale sajmove. Najviše posjetitelja je bilo na sajmu «Altermed» što dokazuje da ljudi polako gube povjerenje u klasičnu medicinu i okreću se alternativnim rješenjima. Zdrav stil života i prehrana sukladna takvom opredjeljenju idu ruku pod ruku mnogobrojnim izlagačima: proizvođačima organske hrane, čajeva, ulja i drugih pripravaka, kao i promotorima meditacije, joge i drugih antistresnih sistema. Najviše pljeska ipak zaslužuju učenici slovenski osnovnih škola koja su nastupala u demonstracijskoj kuhinji, pripremajući jednostavna, ali ukusna autohtona jela i napitke. Na najposjećeniji dio priredbe «Poroka» modu reviju trendovskih vjenčanica ove godine nismo stigli, ali i one izložene na desetak štandova ostavljale su nas bez daha (a cijenu se nismo ni usudili pitati).
Kako su cvijeće i hortikultura evergreen, odnosno uvijek zanimljiva, a neki cvjetni aranžmani i rješenja vrtne arhitekture stvarno zaslužuju sve pohvale, utoliko je bilo nezaobilazno posjetiti i izložbu «Flora». Prilikom povratka doma uvijek žalim što nisam bio u mogućnosti ostati duže na sajmu, zadržati se u razgovoru s pčelarima koji nam mogu biti primjer u mnogim stvarima (apiterapija, pčelarski turizam, edukacija djece i omladine) i u izravnom kontaktu razmijeniti mišljenje o najnovijim pitanjima iz branše, ali i slušati stručna predavanja, prisustvovati degustacijama i drugim zanimljivim događajima (takmičenje u aranžiranju, dječji igrokazi, indijski ples), no valjda će biti prilike slijedeće godine.
Tekst i foto: Damir Gregurić
[Not a valid template]
Komentari
Nema komentara.