APITERA 2016.

215

Iza nas je Drugi međunarodni sajam pčelarstva, pčelarske opreme i pčelinjih proizvoda „APItera“ održan od 29. rujna do 2. listopada 2016. u prostorima Zagrebačkog velesajma u sklopu Sajmova zdravog življenja uz ostale priredbe: 7. Sajam zdrave hrane Organica i Kronoplja, 7. Sajam alternative MYSTIC, 1. Sajam županija, izvornih proizvoda, običaja i manifestacija IZVOR. I ove su godine organizatori uložili mnogo truda i energije u programske sadržaje i popratna događanja, od kojih posebno mjesto pripada izložbi fotografija s natječaja „Čuvajmo pčele“ koji je organizirala naša Udruga, a koja je održala u Kušaonici meda na samom ulazu u paviljon 8A gdje je dr. sc. Dragan Bubalo držao Školu kušanja meda. Za pohvalu je angažman predstavnika HPS-a, HPA i drugih institucionalnih pokrovitelja ove priredbe, no ne smijemo zaboraviti ni volonterski rad zagrebačkih pčelara.

U četiri su se dana sajma nizala stručna predavanja, okrugli stolovi, promocije i demonstracije, degustacije i savjetovališta, toliko toga zanimljivog za oči i uši, a nama – koji smo organizirano doputovali iz Istre – na raspolaganju svega pola dana. Nedovoljno za priredbu takvog obima, pogotovo što je bilo nemoguće biti istovremeno na dva mjesta. Naime, dok se u dvorani „Cres“ u Kongresnom centru održavao simpozij o očuvanju zdravlja pčelinjim proizvodima, prvi stručni skup na temu apiterapije u našoj zemlji namijenjen liječnicima i farmaceutima, ali i pčelarima zainteresiranim za ovo područje, istodobno su se u velikoj dvorani u paviljonu 8A održavala stručna predavanja namijenjena isključivo pčelarima.

LIDIJA BARUŠIĆ,dipl. san.ing.

LIDIJA BARUŠIĆ,dipl. san.ing.

Po riječima onih koji su na Apiteri bili sva četiri dana, svi su stručni skupovi bili izuzetno dobro posjećeni što dokazuje ispravan odabir predavača i tema. Kako sam osobno prisustvovao samo simpoziju „Apiterapija – očuvanje zdravlja pčelinjim proizvodima“, mogu samo uputiti riječi pohvale organizatorima (Hrvatsko apiterapijsko društvo, Geromar d.o.o., ZV). Osobno me najviše dojmilo predavanje dr. med. Zrinke Franić sa Odjela za klinička istraživanja Kliničkog bolničkog centra u Zagrebu na temu „Apiterapija kod bolesti dišnih organa“, jer je sve svoje navode potkrijepila medicinskom argumentacijom, dijagnostikom i dokumentacijom, a konkretne recepte za apiterapeutske pripravke u liječenju oboljenja organa za disanje i upute za njihovu primjenu nizom međunarodno relevantnih znanstvenih radova i vlastitim iskustvima. O novoj zakonskoj regulativi vezanoj za proizvodnju, distribuciju i prodaju apikozmetike sam puno doznao na predavanju Lidije Barušić, dipl. san. ing. – voditeljice laboratorija Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ iz Zagreba, a o apiinhalacijama u liječenju niza bolesti na predavanju „Apiterapija u pčelinjaku“ koje je održala mag. Mirjam Toporiš Božnik, apiterapeutkinja iz Križe u Sloveniji.

prof. dr. sc. Nada Oršolić

prof. dr. sc. Nada Oršolić

Prof. dr. sc. Nada Oršolić sa Zavoda za animalnu fiziologiju na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu održala je predavanje pod naslovom „Oksidacijski stres i kronične bolesti: djelotvornost propolisa i njegovih polifenolnih/flavonoidnih sastavnica“ u trajanju dužim od 2 i pol sata, no više decenija kontinuiranog istraživanja propolisa, te mogućnosti njegove primjene u medicini jednostavno je bilo nemoguće suziti na protokolom predviđeno vrijeme. Posebna gošća na simpoziju je bila prof. dr.sc. Anica Jušić, umirovljena sveučilišna profesorica neuropsihijatrije i utemeljiteljica Hrvatskog društva za hospicij/palijativnu skrb koju je u ime organizatora skupa pozdravila dr. sc. Gordana Hegić, koja je bila i moderatorica. Važno je istaknuti  da je Skup bodovan od strane Hrvatske liječničke komore što ovom događaju daje poseban značaj, a apiterapiji kao dodatnoj i potpornoj metodi liječenja niza zdravstvenih tegoba i bolesti – znatno širi farmakološke i medicinske obzore.

 

dr.sc.

dr.sc. Gordana Hegić i prof.dr.sc. Anica Jušić

Naravno da mi je žao što nisam mogao prisustvovati i drugim predavanjima, kao što nisam stigao obići štandove na drugim Sajmovima dobrog življenja. Od pčelara sam čuo pohvale na račun stručnih predavanja u onoj drugoj dvorani: „Pčelarstvo kroz mjeru MO2“ (Zlatko Tomljanović, dr. vet. med.), „Ishrana pčelinje zajednice“ (Igor Petrović, dipl. ing. agr.), „Jesu li pčelinji proizvodi sigurni na tržištu RH?“ (doc. dr. sc. Dražen Lušić), „Utjecaj patvorenja satnih osnova na sastav i kakvoću pčelinjeg voska“ (dr. sc. Lidija Svečnjak), a vjerujem da su pun pogodak bila i predavanja u nedjelju (prof. dr. sc. Zlatko Puškadija, dipl. ing. Miroslav Antolčić, dr. sc. Maja Dražić i prof. dr. sc. Nikola Kezić). Osobno mi je drago da je ovogodišnja „APItera“ protekla u znaku apiterapije, namjenjena najosjetljivijem segmentu potrošača – bolesnima koji  žele zdravlje i onima koji teže pravilnoj ishrani i što sam ponovo imao prigodu kušati proizvode OPG-a Kovač iz Radoši kod Poreča i tvrtke „Biorad“ iz Zagreba, a žao mi je što nisam prisustvovao Školi kušanja meda dr. sc. Dragana Bubala, kao ni drugim događajima tijekom sajma, no možda će o njima nešto napisati moje kolege, kojih je iz Istre za razliku od prošle godine ovaj put u Zagreb stiglo čak tridesetak: iz Pule, Buzeta, Poreča, Umaga i Labina. Sve pohvale organizatorima izleta uz jednu sitnu zamjerku: nedostajao je zajednički ručak ili večera gdje bi se putnici malo odmorili od trčanja od štanda do štanda i s predavanja na predavanje.

226203 211 212 214 231 Jadranka Luketa

 

Share the Post

Komentari

Nema komentara.

Komentiraj

APITERA 2016.

Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju u skladu s važećoj zakonskoj regulativi donijela je Popis pomagala, pribora i opreme koja se koristi u pčelarskoj proizvodnji i uzgoju pčela za koju je moguće podnijeti zahtjev za isplatu u intervenciji Nabava novih pomagala, pribora i opreme s maksimalnim iznosima potpore koje korisnik može ostvariti (Prilog I) i objavila Rokove za podnošenje zahtjeva za isplatu za intervencijsku godinu 2025. u skladu s Pravilnikom o provedbi intervencija u sektoru pčelarstva unutar Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027. (Narodne novine, br. 24/2023, 46/2024, 90/2024).

 

Dokumentacija je u privitku:

Rokovi-za-podnosenje-zahtjeva-za-isplatu-u-pcelarstvu_2025 Oprema-iz-Priloga-I-i-II-s-maksimalnim-cijenama-01082024 PRILOG-I