Božica Mirić: “Jela i pića s medom”
Iako u predgovoru ove knjige sama autorica tvrdi da je «o medu napisano tisuće knjiga, studija i članaka» mislim da ta tvrdnja važi isključivo za svjetsku literaturu, jer je u nas broj pisanih djela daleko ispod onog nivoa koji ta tematika zaslužuje. Nešto je bolja situacija što se tiče stručnih knjiga, ali kad su u pitanju recepti za jela i pića na bazi meda čak se ni «Fritula» u Rovinju, jedna od rijetkih specijaliziranih gastro-knjižara u Europi, a jedina u nas, iako broji preko 500 biranih naslova na našem i stranim jezicima, po ovom pitanju ne može pohvaliti zavidnim brojem knjiga poput «Jela i pića s medom» autorice Božice Mirić u svojoj biblioteci.
Zašto je to tako u nas?
Usprkos činjenici da se zbog bogatstva i raznolikosti biljnog svijeta, pogodne klime i ekološke očuvanosti Hrvatska može ponositi kvalitetom svog meda (neki njemački analitičari i nutricionisti tvrde da imamo najkvalitetniji med u Europi!), potrošnja meda u nas je manje od 1 kg po glavi stanovnika godišnje (za usporedbu prosjek u zemljama EU je 3 do 8 kg) iz čega se može izvući samo žalostan zaključak kako još nismo razvili kulturu konzumacije meda, a kamoli drugih pčelinjih proizvoda! Iako je kao namirnica univerzalne primjenjivosti med odavno poznat i priznat u svjetskom kulinarstvu, kod nas je još ekstravagancija vezana uz neku pčelarsku manifestaciju ili projekt poput «Mjeseca meda» u Puli krajem prošle godine.
U popularizaciji meda u hrvatskoj kuhinji najdalje otišla Udruga pčelara «Pčelinjak» iz Zagreba koja je 2010. godine izdala poseban letak s receptima Artura Vaška, šefa kuhinje hotela «Villa Nico» u Zadru.
Med je nepravedno zanemaren u našoj gastronomiji i definitivno zaslužuje revalorizaciju.
I sama autorica, kao dobar poznavatelj situacije u našoj zemlji i vatreni pobornik korištenja meda u domaćoj kuhinji u predgovoru naglašava da je prava je šteta ne koristiti ga svakodnevno u prehrani, jer dodatkom meda ne samo da smo hrani dali dodatan energetski naboj, već smo za svoj organizam obavili i značajnu zdravstvenu preventivu, zbog posebnosti koje sadrži samo med. Od Božice Mirić kojoj ova knjiga izlazi po treći put (prvo izdanje 2005. godine) saznali smo da je prvi osvajač Mount Everesta slavni Edmund Hilary svojevremeno izjavio da «bez svakodnevnog konzumiranja meda ne bi mogao doseći najviše svjetske planinske vrhunce» i da je nezaboravna glumica Marlene Dietrich voljela isticati kako »svoju ljepotu, vitalnost i zdravlje može zahvaliti baš medu». U nadi da će njena knjiga biti izazov i poticaj čitateljevoj mašti za nove kombinacije i nove mogućnosti u kuhinji, autorica donosi čak 233 recepta ne samo za kolače i slatka jela i pića od meda, već i za jela od mesa, a kao bonus poklanja upute za spremanje 30-tak pripravaka od meda namijenjenih liječenju zdravstvenih tegoba i 20-tak recepata u kojima med koriste kozmetičari za njegu lica i tijela. Teško je od svih ovih tako maštovitih i poticajnih recepata izabrati samo par koji bi čitatelje ove recenzije ponukali na kupnju knjige.
Zato ću spomenuti samo one koje su po nekim detaljima bliske tradicionalnoj istarskoj kuhinji:
- proljetna salata od šparoga s medom i začinskim travama,
- pureći batak s medom,
- mediteranski teleći odresci,
- račići s medom,
- i ništa manje zanimljive su i slastice poput medene palente, pite i savijače.
Važno je samo znati da med oplemenjuje podjednako sve vrste jela, slastica i pića i da su mogućnosti sparivanja i igranja s različitim namirnicama gotovo neograničene, pa vjerujem da bi se i naša Božica složila sa mnom da je sve ovisi o osobnoj kreativnosti kuhara i slastičara. Zato njenu knjigu toplo preporučamo svima: i profesionalnim kuharima i običnim domaćicama, a možete je naručiti pouzećem preko izdavačke kuće «Mozaik knjiga» (tel: 01/6053-990).
Recenziju napisao:
Damir Gregurić
Komentari
Nema komentara.