Pčelari Bujštine u edukativnoj posjeti učenicima OŠ «Galileo Galilei» u Umagu
Svaki susret s djecom za mene je poseban doživljaj, pa ću tako i o pohodu učenicima Talijanske osnovne škole «Galileo Galilei» u Umagu pisati subjektivno, od srca, upravo onako kako su nas primili naši domaćini na čelu sa svojom učiteljicom. Djeca su, baš kao i pčele, moja vječna inspiracija i nadahnuće jer svojim zanosom, jednostavnošću, iskrenošću, vedrinom i nesebičnom ljubavlju bude u meni ono najbolje. Djeca te cijene po onome što činiš, a ne po tituli ili odjeći, pa ako si iskren i dosljedan djeca će to sigurno prepoznati u svakoj tvojoj riječi, pogledu, gesti i uzvratit će ti sjajem u očima i smiješkom na usnama. Tako je bilo i u srijedu, 19. veljače 2014. na trećem i četvrtom školskom satu, zajedničkom za učenike od prvog do četvrtog razreda kad je umjesto uobičajene nastave održao kraće predavanje o životu, organizaciji i radu pčela uz degustaciju meda iz pčelinjaka naš kolega iz Udruge Marčelo Melon.
Naš je posjet bio na neki način uvertira manifestaciji «Dani meda» koja će se održati 21. i 22. veljače u Spomen domu u Pazinu. Ove godine, devete za redom od kako se ova izložba meda i drugih pčelinjih proizvoda, te pčelarske opreme priređuje, najavljen je rekordan broj edukacijskih ekskurzija iz istarskih dječjih vrtića i škola za čije će stručno vođenje sajmom organizatori angažirati 25 pčelara. Jedan od tih stručnih vodiča bit će i Marčelo, kojeg su pozvali iz škole kako bi učenike nižih razreda upoznao s osnovnim pojmovima iz pčelarstva i mnogobrojnim koristima meda, pa ih tako pripremi za ono što slijedi na sajmu. A naš je kolega više nego ozbiljno shvatio ovaj zadatak i sve svoje znanje i iskustvo pokušao prenijeti djeci u 2 školska sata što se pokazalo prekratko, jer je tema tako široka da se o njoj može pripovijedati danima, a ne satima. Marčelo je osebujan i zanimljiv način svim okupljenima (znatiželjne su bile i učiteljice, a ne samo djeca!) pričao o matici, radilicama i trutovima, njihovoj marljivosti i zajedništvu, a sve to je dočarao uz pomoć svojih pčelica koje su i za ovu priliku pozirale u svojoj staklenoj kućici – apisariju. Uz pčelice manekenke tu je bila i teglica meda iz koje su djeca kušala najslađi dar prirode i pčela, a koja je predavaču itekako pripomogla u nastavku predavanja o medu i drugim pčelinjim proizvodima, te njihovim koristima za ljudsko zdravlje. Dokaz da je cilj ove odgojno-edukativne akcije: pobuditi među djecom interes za pčelarstvo ispunjen bilo je 50-tak dječjih ruku visoko u zraku, jer su svi htjeli još nešto saznati o pčelama i pčelarstvu. Naravno da za sve odgovore nije bilo dovoljno vremena, pa smo se s nastavnicama dogovorili da u narednim mjesecima upriličimo još jednu predavanje slično ovome.
Potaknut poražavajućim činjenicama o sve težim uvjetima za opstanak pčela s jedne strane, te visokoj starosnoj dobi pčelara bez nasljednika u krugu obitelji, nedostatnosti klasičnog školovanja u pomlađivanju kadrova i slabom medijskom osvrtu na ovu temu prije dvije godine sam pokrenuo internetski portal «Pčelina školica» čiji je cilj na jedan ležerniji, a opet poučan način približiti ovu tematiku predškolskoj djeci i učenicima nižih razreda osnovne škole, dakle upravo ovoj skupini pred nama. Nakon informacije o web-adresi portala, ne umanjujući vrijednost meda kao najpriznatijeg pčelinjeg proizvoda, podsjetio sam da je ustvari oprašivanje glavna korist od pčela, jer bez njih ne bi bilo ni poljoprivrede, dakle ni hrane za ljude. Naglašavajući da je pčelarstvo plemenit poziv i da pčelari nisu gospodari pčela, već njihovi prijatelji u nevolji, pozvao sam prisutne prvo na bolje upoznavanje s našom strukom putem naših portala i kroz literaturu dostupnu u školi, a potom i kroz bavljenje pčelarstvom iz hobija.
Najljepši dio ovog događaja ipak se desio na samom kraju ovog ugodnog prijepodneva kad je Marčelo u ime obrta «ApiMelon» darivao učenicu Lauru Alessio svojim najnovijim proizvodom: čokomedom s lješnjacima za njen likovni rad na temu pčela i pčelarstva, a ona mu uzvratila poklanjajući mu isto djelo (objavljen i na Facebook stranici naše Udruge).
Ulaganje u mlade je jedino sigurno ulaganje u budućnost struke. Koristi od bavljenja pčelarstvom su višestruke i naša je obveza u ovoj krizi kad je radnih mjesta sve manje, mladima pružiti alternativu u samozapošljavanju, odnosno malom poduzetništvu. Čak i da pčelarenje prihvate kao dopunsko zanimanje ili samo kao zanimljiv hobi, mi ćemo biti zadovoljni, no da bi to ostvarili, nije dovoljan jedan obilazak godišnje, već valja organizirati školske sekcije po uzoru na Pčelarsku učeničku zadrugu u O.Š. «Rivarela» u Novigradu ili slične u Hrvatskoj. Tek na taj način možemo biti sigurni da ćemo jednog dana pomladiti pčelarski korpus i osigurati opstanak pčele medarice u Lijepoj našoj. Kako svaki veliki put započinje prvim korakom, tako valja pohvaliti trud našega kolege i krenuti njegovim stopama u vrtiće i škole na svom području. Edukacije i propagande u pčelarstvu među mladima nikad dovoljno, pa zato još jednom zahvaljujemo našim domaćinima, osnovnoj školi «Galileo Galilei» uz obećanje da ćemo ih ubrzo opet posjetiti i otkriti još koju tajnu pčelarskog poziva.
Tekst i fotografije:
Damir Gregurić
(Udruga pčelara Bujštine)
[Not a valid template]
Komentari
Nema komentara.