PREDAVANJE O BRŠLJANOVOM MEDU ZA PČELARE BUJŠTINE U POU BUJE
U subotu, 9. prosinca 2023. godine u Pučkom otvorenom učilištu Buje održan je sastanak Udruge pčelara Bujštine povodom blagdana svetog Ambrozija, zaštitnika pčela i pčelara, u sklopu kojeg je organizirano stručno predavanje,prikupljanje obrazaca Evidencije pčelara i pčelinjaka za 2024. godinu i anketa o aktivnostima Udruge u narednoj godini.
Predavanje o proizvodnji i pakiranju meda od bršljana održao je Klavdijo Babič iz pčelarske udruge OČDK iz Kopra, pčelarski savjetnik Javne savjetodavne službe pri Savezu pčelara Slovenije, koji je više puta bio gost naše Udruge, uvijek sa zanimljivim temama. Iako je Babičo bršljanovom medu već izlagaokrajem listopada ove godine u sklopu manifestacije „Medeni Poreč“,činjenica je da potrošači ovu vrstu meda sve više akcentiraju i to ne samo u Istri, već i na Kvarneru i u Dalmaciji,pa zbog njegovih specifičnosti raste interes i u drugim krugovima, posebice znanstvenika istraživača. U svom izlaganju temeljenom na osobnom i iskustvima svojih kolega u Slovenskom primorju, Babič je iznio detalje na koje pčelar, bez obzira da li je profesionalac ili početnik, mora obratiti pozornostu tehnologiji pčelarenja tijekom paše, te pri vrcanju, pakiranju, skladištenju i plasmanu bršljanovog meda. O aktualnosti ove teme svjedočio je i broj pčelara koji su se uključili u raspravu i predavaču postavljali brojna pitanja, prije svega kako riješiti problem brze kristalizacije ovog meda.
Na izlaganje Klavdija Babiča nadovezao se Ivan Kovač, predsjednik Udruge pčelara Nektar iz Poreča koja je prva u našoj zemlji organizirala ocjenjivanje meda od bršljana i pokrenula idejni projekt „Hedera Adriatica“. Panelisti Hrvatske udruge senzorskih analitičara meda proveli su isključivo senzorsku analizu 31 uzorka meda s područja Istre i Kvarnera, dok se projektom planira znatno dublja studija, sa stanovišta fizikalno kemijskih, botaničkih, melisopalinoloških i senzorskih pokazatelja podrijetla i sastava. U tom su kontekstu 28. listopada Udruga pčelara Nektar Poreč i Obalno čebelarsko društvo Koper potpisali i Pismo namjere o pokretu istraživanja svojstava meda od bršljana. Uz kraći osvrt na ova događanja, Kovač je prisutnim pčelarima objasnio kako ovom medu povećati vrijednost dodavanjem propolisa i kako ga prezentirati na tržištu pošto još uvijek nema medicinskih istraživanjima o dobrobitima ovog proizvoda. Obzirom da je ovo izuzetno interesantno područje i sa gastronomskog i sa apiterapijskog stanovišta, za pretpostaviti je da to može postati središnjom temom jedne od radionica tijekom 2024. godine.
Kako je 31. prosinca krajnji rok za dojavu broja pčelinjih zajednica, na sastanku su se prikupljali i obrasci Evidencije pčelara i pčelinjaka (EPP) za 2024. godinu. Ujedno je to bila prigoda i za razmjenu mišljenja između kolega, a u planiranju aktivnosti u narednoj godini upravi Udruge će pomoći i mala anketa povodom nastupajuće redovne izvještajne skupštines pitanjima o tome što članstvo očekuje da se organizira tijekom 2024. godine.
Ovim je predavanjem završen edukativni ciklus Udrugeu 2023. godini koja će ostati zapamćena po činjenici da aktivnosti nije nedostajalo unatoč nedostatku sredstava za veće projekte: organizirana su tri stručna predavanja i jedna terenska obuka za pčelare, uspješno je okončana nabava selekcioniranih pčelinjih matica, održane su tri edukacije za predškolsku djecu i završen je još jedan foto-natječaj „Čuvajmo pčele“.2023. godina će ostati zabilježena kao godina u kojoj je nakon dvanaest godina od njezinog osnutka došlo do smjene generacija. Kako je zbog kasnih izbora došlo do kašnjenja u prijavi na natječaje za potpore kako na lokalnoj, tako i na županijskoj razini, sve aktivnosti su morale biti odrađene isključivo iz vlastitih sredstava Udruge, no to nije utjecalo na ritam aktivnosti uz nezaobilaznu činjenicu da je sve što učinjeno realizirano bez ijednog centa potpora s bilo čije strane! Zato još jednom veliko HVALA svima koji su zdušno sudjelovali u tome!
TEKST/FOTO: Damir Gregurić, tajnik Udruge pčelara Bujštine
Komentari
Nema komentara.