Predstavljanje web stranice “Pčelari Bujštine”
Urednički dvojac Dragana Pević i Gregurić Damir po prvi put su javnosti predstavili službenu web-stranicu Udruge: www.pcelari-bujstine.com – nešto čime se ne može pohvaliti niti jedno drugo pčelarsko društvo u Istri, osim UP «Lipa» iz Pazina.
Gregurić Damir, jedan od suradnika na službenoj internetskoj stranici Udruge pčelara Bujštine, podsjetio je pčelare na razloge okupljanja pčelara i osnivanja ovog društva – u prvoj i glavnoj odredbi Statuta stoji osnovna zadaća Udruge: unaprjeđenje pčelarstva kroz razne aktivnosti – od povećanja broja zajednica, edukacije i širenja članstva do promicanja profesije i vrijednosti pčelinjih proizvoda među građanstvom putem različitih medija – za bolje sutra pčelama, pčelarima i našim kupcima, konzumentima pčelinjih proizvoda. U nastavku svog izlaganja, Damir je više puta ponovio da je portal (jer pojam «stranica» označava nešto statično, a www.pcelari-bujstine to sigurno nije!) prvenstveno namijenjen članovima Udruge, potom i svim drugim pčelarima i pčelarskim udrugama u Istri, ali i širem građanstvu s afinitetom prema pčelarstvu i pčelinjim proizvodima. Opisavši portal kao svojevrsni informativno-edukativni dnevnik aktivnosti Udruge, Damir se zaustavio na dijelu pod naslovom «O NAMA» u prilogu «PČELARI – članovi UPB» i objasnio kako će svaki će član Udruge dobiti svoj osobni prostor u kojem će moći predstaviti sebe, svoj OPG ili tvrtku, svoje proizvode, jednostavno: ispričati svoju priču! Dakle, umjesto da svako od njih ima svoju vlastitu internetsku stranicu, od sada ima mogućnost da to ostvari preko zajedničke stranice! Na taj će pčelari način lakše doći do novih kupaca koje portal usmjerava po provjerenom sistemu: «Ako trebate med, kupujte ga kod svog lokalnog pčelara!» Damir je zatim dodao: «A tko zna, možda jednog dana osvane i knjiga «Pčelari Bujštine» u kojoj će za povijest ostati stranica i o vama, da vam se ne izbriše trag kao pčelaru i čovjeku koji se posvetio čuvanju prirode kroz ovaj plemeniti poziv!» Da bi pomogao pčelarima ispričati svoju priču koju će kasnije uklopiti u portal, Damir će po dogovoru obilaziti svoje kolege na raznim događanjima od sajmova, predavanja i fešti, intervjuirati ih, fotografirati uz štand i njihove proizvode, odnosno na pčelinjaku i potom objaviti prigodan tekst na tom posebnom mjestu rezerviranom samo za njih. Damir nije to zamislio kao reklamni letak za svakog pojedinog pčelara, već kao toplu ljudsku priču o razlozima zašto se tko bavi pčelarstvom, o njegovoj ljubavi i strasti prema pčelama i ovoj profesiji, o tradiciji u obitelji i nasljednicima. U pisanju tih priča pomogle bi mu fotografije iz starih vremena ili eksponati koji su vezani za ovu domenu – kod članova poodmakle dobi, a svježe ideje, nade i očekivanja u budućnosti – kod mlađih članova Udruge.
Zatim je prepustio riječ urednici i administratoru – gospođi Pević Dragani koja je detaljnije upoznala prisutne pčelare s raznim sadržajima na portalu: od obavijesti o terminima događaja (sastanka, predavanja, proslave), aktivnosti Udruge (sudjelovanje na takmičenjima, projekti), zakonske regulative (pravilnici o držanju pčela, potporama u pčelarstvu, dobra pčelarska praksa), dijela posvećenom medu, propolisu, matičnoj mliječi, cvjetnom prahu, ali i proizvodima koji spadaju u domenu apiterapije i apikozmetike do tehnologije pčelarenja (s predavanja u zemlji) i gastro-kutka u kojem će čitatelji naći recepte za jela na bazi meda i raznih zanimljivosti iz svijeta pčela i pčelara kod nas i u svijetu. Ponovno je naglasila zajedničku želju pokretača ovog portala: da probude uspavane, a kreativne članove i potakne ih da im svojim prilozima (tehnološkim rješenjima, receptima, uspomenama) pomognu portal učiniti još bogatijim i zanimljivijim, kako pčelarima, tako i svim drugim posjetiteljima ovih stranica. U nastavku su Dragana i Marinko Blažević pričali i o našoj Facebook stranici koja ima nešto ležerniji koncept, ali ništa manje važnu ulogu u promicanju pčelarstva i popularizaciji pčelinjih proizvoda. Objasnili su i tehniku stavljanja komentara, objave i općenito način komunikacije putem najraširenije mreže na svijetu. Pred sam kraj prezentacije na zahtjev jednog od članova Udruge, Dragana je stavila poveznicu njegova imena u adresaru na portalu «Pčelari Bujštine» i njegove osobne FB stranice, te tako spretnošću i rutinom u ovoj domeni dokazala da zaslužuje biti urednica službenog glasila jedne udruge.
Pripremio: Damir Gregurić
Komentari
Nema komentara.