PREZENTACIJA RADNE SPECIFIKACIJE ZA ISTARSKI MED
U četvrtak, 6. listopada 2016. na Institutu za poljoprivredu i turizam u Poreču je predstavnicima istarskih pčelara održana prezentacija Specifikacije za „Istarski med“. Prvu radnu verziju Specifikacije, dokaze koji su dio Specifikacije, te rezultate istraživanja percepcija, stavova i očekivanja potrošača u RH u ime Instituta je predstavila dr. sc. Kristina Brščić.
- ožujka ove godine kada je o ovoj temi prvi put izlagala pčelarima Bujštine u POU Buje, na europskoj razini je bilo zaštićeno 9 hrvatskih proizvoda, a još 9 proizvoda ih je bilo prijavljeno za dobivanje oznake. Krajem srpnja rješenje o „Zaštiti izvornosti“ na nacionalnoj razini pod oznakom „Slavonski med“ (nakon gotovo tri godine upornog rada!) dobili su pčelari s područja šest slavonsko-baranjskih županija (Virovitičko-podravska, Osječko-baranjska, Vukovarsko-srijemska, Požeško-slavonska, Brodsko-posavska i Bjelovarsko-bilogorska) što je bio dodatni poticaj da se i u našoj županiji to pitanje ažurira. Predavanja o ovoj temi je tijekom proljeća 2016. odslušalo 102 pčelara (manje od jedne trećine registriranih u Istri), prilikom edukacije/informiranja prikupljeno je 46 kemijskih analiza različitih sorti meda iz prethodnih godina, a anketni listić s pitanjima o mišljenju pčelara o zaštiti meda ispunilo je 97 pčelara.
O istoj je temi bilo govora i na sastanku 12. travnja 2016. u sjedištu Istarske županije u Pazinu između predstavnika Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodoprivredu Istarske županije, Instituta za poljoprivredu i turizam Poreč i predstavnika istarskih pčelarskih udruga (30-tak članova UO i NO Udruga, te član UO HPS-a za Istru). Tom je prigodom dr. sc. Kristina Brščić ponovila zašto moramo ustrajati na ovom projektu: samo tako možemo zaštititi proizvod od zlouporabe i narušavanja izvornog proizvoda, zaštićen se proizvod penje u višu cjenovnu kategoriju, proizvođaču rastu prihodi, doprinosi se održivom razvitku ruralnog područja, povećava se mogućnost izvoza, jača i turistička ponuda, čuva se lokalni, regionalni i nacionalni identitet, ali i prirodne vrijednosti (pasmine i sorte) toga kraja, a indirektno ćemo smanjiti odljev stanovništva iz naše regije. Pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu županije Istarske Milan Antolović na istom je sastanku naveo zadatke za povjerenstvo u kojem su trebali biti uključeni predstavnici svih šest pčelarskih udruga u Istri, na prvom mjestu zemljopisno širenje projekta na slovenski dio Istre i Liburniju, odnosno uključenje njihovih pčelara u projekt. Svakom prigodom opetovane su zamolbe pčelarima da kao prilog istraživanjima Institutu ustupe dokumente iz privatnih arhiva kojima bi se vjerodostojnije dokazale posebnosti meda s područja Istarskog poluotoka.
Na sastanku u četvrtak nije bilo mnogo predstavnika istarskih pčelara – svega njih osam, dakle 4 puta manje nego na pazinskom sastanku o strategiji razvoja istarskog pčelarstva. Da li je početni entuzijazam već splahnuo ili je interes opao zbog loše pčelarske sezone? Za sada su zaštićenom oznakom izvornosti pod nazivom „Istarski med“ obuhvaćeni bagremov, kaduljin, kestenov, cvjetni i med od bjelogorične medljike, a u perspektivi je i lipin med. Projektu su se priključili pčelari Liburnije i slovenskog dijela Istre, pa više nema razloga za čekanje, već što hitnije treba izvršiti nužne korekcije Specifikacije, osnovati Povjerenstvo i krenuti u slijedeću fazu projekta (ponovimo, njih su tri: predregistracijska, zaštita na nacionalnoj razini i registracija naziva zaštićenom znakom izvornosti). Nakon provjere dokumentacije, slijedi objava obavijesti o podnesenom zahtjevu radi ulaganja prigovora na nacionalnoj razini, donošenje odluke o prihvaćanju ili odbijanju Zahtjeva i odluke o prijelaznoj nacionalnoj zaštiti. Na sastanku u Poreču bilo je rasprave oko definiranja granica projekta i poveznica između zemljopisnog područja i posebnih karakteristika proizvoda, ali i oko drugih detalja Specifikacije: fizikalno-kemijska svojstva, melisopalinološka, organoleptička i druga specifična obilježja različitih vrsta istarskog meda, dokazima o podrijetlu i metodi dobivanja proizvoda, te sljedivosti proizvodnje, te vođenju potrebnih evidencija. Svojim iskustvom na registraciji ekstra djevičanskog maslinovog ulja i pršuta i izuzetnim poznavanjem ove problematike puno je pomogla Blanka Sinčić Pulić, viša stručna suradnica za zaštitu i valorizaciju autohtonih proizvoda u upravnom odjelu za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodoprivredu županije Istarske. Mišljenja, stavova i sugestija je bilo različitih, ali ne i kontradiktornih, pa je određen termin – tjedan dana – do kada pčelari trebaju donijeti konačne ispravke, dopune ili brisanja određenih stavki u Specifikaciji. Za očekivati je da će se inicijalnoj grupi na tom sastanku napokon pridružiti veći broj istarskih pčelara, pogotovo profesionalaca. O terminu sastanka bit će na vrijeme obaviješteni putem e-maila.
Komentari
Nema komentara.