SLOVENSKI PČELARI U POSJETI POREČKIM KOLEGAMA
Udruga Nektar Poreč
Udruga pčelara Nektar iz Poreča osnovana prije 33 godine, danas okuplja preko 60 pčelara s područja Poreštine i uz kontinuirani rad na povećanju broja pčelinjih zajednica, edukaciju novih generacija pčelara, predškolske i školske djece, te popularizaciju pčelinjih proizvoda među građanstvom) već par godina pomno prati nove trendove u ovoj gospodarskoj grani i čini mnogo na promociji gastronomije na bazi meda, apiterapije i pčelarskog turizma, a poseban naglasak daje na razvitak suradnje s drugim udrugama u zemlji i inozemstvu. O aktivnostima ove udruge redovno je izvještavala „Hrvatska pčela“, kao i lokalni tisak: između ostalog o 30-toj obljetnici osnutka Udruge, posjeti pčelara iz Slovenije i Švedske, suradnji s PU „Bilogora“ iz Bjelovara, te otvaranju školskog pčelinjaka u sklopu srednje škole Mate Balota u Poreču.
Druženje sa čebelarima iz Kopra
Druženje slovenskih i hrvatskih pčelara u Istri traje godinama: čebelari OČD iz Kopra često su dolazili u posjet istarskim pčelarima, prije svega kao gosti na pazinskim „Danima meda“. Posljednji put su bili krajem travnja prošle godine kad su osim na Poreštini, posjetili još jednog vrsnog istarskog pčelara Svetozara Jankovića u Livadama. S druge strane, pčelari iz hrvatskog dijela Istre redovno bi učestvovali u regionalnim natjecanjima u kvaliteti meda u Kopru, a nerijetko i osvajali visoka priznanja za svoje proizvode.
Vrijedne udruge
Predsjednik UP Nektar Petar Banko u pčelarskim je krugovima poznat kao jedini istarski uzgajivač matica i jedan od najkompetentnijih mentora i edukatora pčelara i potrošača pčelinjih proizvoda u Istarskoj županiji, a uz sve to i veliki donator, sponzor većine pčelarskih događanja u Istri i izuzetno gostoprimljiv domaćin. Stoga ne treba čuditi odluka koparskih čebelara da se opet dođu na njegov pčelinjak u Baderni, ovaj put „pojačani“ za kolege iz još tri slovenska pčelarska društva: iz Postojne, Ilirske Bistrice i Pivke od kojih je najstarije ČD Anton Žnideršić. Ovo je društvo osnovano u spomen slavnom izumitelju AŽ košnice rođenom u Ilirskoj Bistrici daleke 1907. godine. Udruga pčelara iz Postojne je nešto mlađa, osnovana je 1951. godine, a OČDK – Obalno čebelarsko društvo Koper osnovano je 1955. godine. U Badernu je iz Slovenije stiglo tridesetak pčelara, a na edukativno-prezentacijskoj radionici im se pridružilo još desetak kolega iz hrvatskog dijela Istre.
Kako uzgojiti matice
Svojim je gostima Banko prvo pokazao ogledni pčelinjak i laboratorij, zatim je održao predavanje i prezentirao uzgoj matica. Nakon toga domaćin je sve prisutne počastio ićem i pićem, a nije nedostajalo ni dobre pjesme uz poznatog istarskog glazbenika i zabavljača Serđa Valića, koji je svojim roženicama, praćenim Petrovim bidofonom i još par harmonika, dodatno zagrijao ionako toplu atmosferu između čebelara i pčelara.
I ovo je druženje dokazalo da pčelari, zahvaljujući svojoj skromnosti i otvorenosti, prednjače u promicanju vrijednosti međunarodnog dijaloga, jer im je zajedničko ono najvrednije – ljubav prema pčelama, pa stoga političkih, kulturnih ili jezičnih barijera između pčelara bez obzira iz kojeg kraja svijeta dolazili, nikad nije bilo niti će ikad biti! Još jednom ćemo pohvaliti organizatore ovog susreta i domaćina, u nadi da će ovakvih i sličnih druženja biti još mnogo! Medno i pčelarima i čebelarima, vidimo se uskoro u Sloveniji!
TEKST/FOTO: Damir Gregurić, u ime UP Nektar Poreč
Komentari
Nema komentara.