VESELA DRUŽINA PČELARA BUJŠTINE I MALIH MEDOKUSACA I PČELOLJUBACA U UMAŠKOM VRTIĆU „RADOST“
Naša vrijedna aktivistica Dragana Pević ne samo da je vješt organizator raznih pčelarskih aktivnosti i događanja, nego je i super predavačica i pripovjedačica, u što se u srijedu, 24. svibnja 2023. godine uvjerio i mali i veliki auditorij u centralnom dječjem vrtiću „Radost“ u Umagu, kada se priča o pčelici Jelici i medi Edi uz mnoštvo pitanja djece (ali i njihovih odgajateljica!) odužila i pretvorila u prekrasno druženje pčelara i danas – medokusaca, od sutra i – pčeloljubaca, a tko zna, možda u budućnosti i – malih pčelara.
Dragana je samo na tren zastala u svijetu bajki i dječjih fantazija o pčelama i medu koji će pomoći medvjedu (kojeg u stvarnosti baš ne vole ni pčele, a još manje pčelari!) da ozdravi i vrati dobar glas. Misao vodilja ove edukacije je bila znatno ozbiljnija: naučiti djecu da se ne moraju nužno plašiti pčela, da ih prvo moraju znati razlikovati od osa i stršljena, potom izbjegavati da im se približavaju bez zaštitne odjeće (koju je zorno pokazao „Barba Pčelar“, ustvari Damir Gregurić, tajnik Udruge pčelari Bujštine, koji je zajedno s Marinkom Blaževićem pomagao Dragani tijekom ove male školice o pčelama).
Puno su toga saznali mališani, ali i njihove odgojiteljice: kako pčela dolazi na svijet, što su joj prvi poslovi kad se rodi, što je radilica, zašto je matica glavna u košnici i da li su trutovi lijenčine, ali je djecu ipak najviše zanimalo zašto pčele pikaju, kako se zaštititi u slučaju napada i što učiniti da mjesto uboda manje peče. Iako je pitanja bilo uistinu puno (a kako i ne bi kad je u 5 odgojnih skupina bilo 90 djevojčica i dječaka dobi između 5 i 6 godina, Dragana se nije dala tako lako zbuniti i pokušala je najvećim znatiželjnicima dati i najbrži odgovor. Iako je naglasak bio na medu, bilo je riječi i o drugim pčelinjim proizvodima, ponajviše o propolisu. Na kraju ove zanimljive prezentacije o pčelama, pčelinjim proizvodima, pčelarima i medonosnom bilju, Dragana nije zaboravila staviti naglasak na značaj pčele unutar ekosistema i opasnosti koje im vrebaju zbog pesticida, što je djeci bilo najshvatljivije kroz fotografije svijeta s pčelama i bez njih. Nakon edukacije uslijedio je najslađi trenutak tog jutra: sva su djeca imala prigodu kušati med našeg kolega Marinka, a na dar su potom dobili i slikovnicu „Pčelica Jelica i medo Edo“ autorice Katarine Halužan i zajedničku fotografiju sa voditeljicom prezentacije i „Barba Pčelarom“.
U ime Udruge pčelara Bujštine i naše male ekipe, još se jednom zahvaljujem ravnateljici i odgojiteljicama centralnog dječjeg vrtića „Radost“ Umag: Ingi i Jasminki (odgojna skupina „Genijalci“), Andrijani i Ester („Loptice“), Milici i Kristini („Oblaci“), Gordani i Meliti („Balončići“), Martini i Dubravki („Pande“), najviše gospođi Barbari Mikluš, pedagoginji DV Duga Umag na interesu, organizaciji i toplom prijemu, a posebno na objavi na FB-profilu vrtića: „Hvala vam pčelari što brinete o pčelama!“ te potencijalno novoj članici Udruge, kuharici u vrtiću gospođi Štefaniji Milanović.
Iskoristiti ću ovu prigodu i posebno zahvaliti na razumijevanju i snažnoj potpori Ministarstva poljoprivrede, prvenstveno gospođi Dubravki Živoder, voditeljici Službe za oznake kvalitete i promidžbu oznaka kvalitete koja nam je donacijom u vidu 100 primjeraka slikovnice „Pčelica Jelica i medo Edo“ pomogla u pripremama za edukaciju o ulozi pčela u prirodi i proizvodnji hrane i njihovoj ugroženosti po dječjim vrtićima i školama na Bujštini. Svjesni činjenice da je ulaganje u mlade jedino jamstvo za budućnost bilo koje struke, pa tako i pčelarstva i da se većina naših članova trudi svoju djecu i unučad poticati na bavljenje pčelarstvom, prenoseći im osnovna znanja i što je još važnije – ljubav prema pčelama, odlučili smo napraviti korak dalje u pravcu prenošenja znanja, iskustva i truda na mlađe generacije, a u to definitivno spada edukacija predškolske djece u vrtićima. Slikovnica „Pčelica Jelica i medo Edo“ se dijeli svake godine polaznicima prvih razreda osnovnih škola 7. prosinca prigodom manifestacije „Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka“, koju od prvog dana u Novigradu u OŠ „Rivarela“ organizira ogranak naše Udruge u Novigradu na čelu sa Arduinom Bubolom i Sanjom Pilat Federici, a nama će biti prvi korak da djeci ukažemo da se kroz bavljenje pčelarstvom može kvalitetnije iskoristiti slobodno vrijeme, kako se zajedničkim radom može doći do uspjeha i kako bi, kad porastu, mogli samostalno osnovati i svoj vlastiti pčelinjak.
U nadi da će od stotinu djevojčica i dječaka s kojima smo se danas družili u DV „Radost“ kad odrastu veći dio u svojoj ishrani redovno koristiti med, a možda i ozbiljno razmisliti o bavljenju pčelarstvom, najljepše pozdravljamo sve male medokusce i pčeloljupce do nove prigode za priču o pčelama, pčelinjim proizvodima i pčelarima u DV „Vjeverice“ u Bašaniji 2. lipnja!
TEKST: Damir Gregurić
Komentari
Nema komentara.