VI NACIONALNA KONFERENCIJA O SIGURNOSTI I KAKVOĆI PČELINJIH PROIZVODA – Novi horizonti
Nacionalna konferencija o sigurnosti i kakvoći pčelinjih proizvoda koja se šestu godinu za redom održava u Opatiji, ove je godine trajala dva dana 8. – 9. travnja. Kao i svih prethodnih godina ovaj se stručno-znanstveni skup bavi aktualnostima vezanim uz percepciju kakvoće pčelinjih proizvoda i njihovih prerađevina i valorizaciju sigurnosnih značajki njihove uporabe u okviru tržišnih i vantržišnih mehanizama. Manifestacija se održavala u hotelu „Opatija“.
Organizatori 6. Nacionalne konferencije su: Katedra za zdravstvenu ekologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci Hrvatski pčelarski savez Udruženje pčelarskih udruga Primorsko-goranske županije Pčelarska udruga „Učka“, Opatija Udruga pčelara „Kadulja“ Otok Krk ”Biopčela”, Udruga za promociju i primjenu ekološke pčelarske etike Nastavni Zavod za javno zdravstvo Primorsko–goranske županije Nastavni Zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“, Zagreb Učilište „Apis“, Velika Gorica Centar za poljoprivredu i ruralni razvoj Primorsko-goranske županije, a institucionalnu podršku manifestaciji su dali: Ministarstvo poljoprivrede Republike Hrvatske Ministarstvo zdravlja Republike Hrvatske Primorsko-goranska županija Hrvatski institut za ruralni razvoj, pčelarstvo, lovstvo i ekologiju Turistička zajednica Grad Opatija Grad Opatija.
Tijekom prvog dana konferencije izlagali su predstavnici HPS-a („Aktualni trenutak hrvatskog pčelarstva“), Branko Vidmar, dipl. oec. („Zaštita izvornosti i zemljopisnog podrijetala medova u RH – Goranski medun“) u ime Udruge proizvođača meduna iz Vrbovskog, Vedran Lesjak, dipl. ing. agr. („Hrvatska pčela“ – nacionalna platforma za promicanje sigurnosti i kakvoće pčelinjih proizvoda), Mario Vujić mag.ing.bioteh. ispred Ministarstva zaštite okoliša RH („Podrijetlo i sigurnost meda i drugih pčelinjih proizvoda koji ulaze u sastav dodataka prehrani“), doc.dr.sc. Dražen Lušić ispred Katedre za zdravstvenu ekologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci („Nova platforma u sustavu kvalitete i sigurnosti pčelinjih proizvoda“), doc.dr.sc. Zvonimir Marijanović sa Veleučilišta „Marko Marulić“ u Kninu („Antioksidacijski potencijal uniflornog meda“), predstavnici Prehrambeno-tehnološkog fakulteta, Sveučilište „J.J. Strosmeyera“ u Osijeku („Meduni u Požeštini u 2015.“), dr.sc. Lea Pollak iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Zagreb („Problematika označavanja pčelinjih proizvoda na tržištu Republike Hrvatske“) i predstavnici NZZJZ „dr. Andrija Štampar“ iz Zagreba („Analitički izazovi u monitoringu meda na hrvatskom tržištu 2015.“). Nakon rasprave i zatvaranja prvog dana konferencije uslijedio je sastanak uredništva časopisa „Hrvatska pčela“ na kojoj je bilo riječi o Poslovniku o radu UO, smjernicama uredničke politike u pravcu unaprjeđenja kvalitete časopisa (novi dizajn, tehničke korekcije, indeksacija, digitalizacija), te obilježavanju 135.-te obljetnice izlaženja časopisa.
U subotu su izlagali predstavnici Kemijskog fakulteta sa Sveučilišta u Beogradu („Pravilnik o kvaliteti meda i drugih proizvoda pčela – Dileme oko njegove praktične primjene“), doc.dr.sc. Mirta Sudarić Bogojević sa Odjela za biologiju, Sveučilišta „J.J. Strossmeyer“ u Osijeku („Biologija lisnih i štitastih uši – Polazna osnova poznavanja proizvodnje meduna“), predstavnici Saveza pčelarskih organizacija Crne Gore i Ministarstva poljoprivrede Crne Gore („Na putu osiguranja kvaliteta i sigurnosti pčelinjih proizvoda – Crnogorska iskustva“), Zdenko Jukić, dipl.oec. iz Labosano d.o.o. Zadar („Brilliant room“ kao dodatna vrijednost analitičkih laboratorija), doc.dr.sc. Josip Gugić, prof. v. š. Veleučilišta „Marko Marulić“ u Kninu („Kupovno ponašanje i stavovi potrošača meda na splitskom tržištu“), predstavnici Prehrambeno-tehnološkog fakulteta Sveučilišta „J.J. Strosmeyer“ u Osijeku („Stavovi potrošača o kristaliziranom medu“). Nakon rasprave i zatvaranja konferencije uslijedila je skupština Udruženja pčelarskih udruga Primorsko-goranske županije. Zaključci konferencije će bi uskoro objavljeni na www.pcela.hr , a sažeci predavanja objavljeni na stranicama časopisa „Hrvatska pčela“.
Kao što joj i pridjevak „Novi horizonti“ govori ovo je izdanje konferencije bilo usmjereno k sagledavanju odrednica zdravstvene ispravnosti, sigurnosti, kakvoće i podrijetla pčelinjih proizvoda ali i institucionalnih i vaninstitucionalnih aspekata njihove primarne proizvodnje. Ovaj šesti po redu stručno-znanstveni skup okupio je pčelarske praktičare tako i cjelovitu pčelarsku struku involviranu u razne aspekte osiguranja sigurnosti i kakvoće pčelinjih proizvoda i kao stručnoznanstveni skup, jedinstven je po tome što su se na jednom mjestu sastali i razmjenili podatke o zdravstvenoj ispravnosti i sigurnosti pčelinjih proizvoda, procjeni rizika njihove uporabe, te valorizaciji njihova podrijetla i kakvoće predstavnici primarne pčelarske proizvodnje i tridesetak uvaženih stručnjaka različitih profesionalnih i interesnih usmjerenja, članova stručne i akademske zajednice iz Hrvatske i iz inozemstva s institucija i organizacija različite pripadnosti i profesionalnih interesa (medicinski, farmaceutski, tehnološki, agronomski, kemijski, veterinarski, proizvođački). U tom pogledu učinjen je velik iskorak i konferencija postaje putokaz i drugima u regiji kako povezati znanost, struku i praksu na najkvalitetniji način.
Komentari
Nema komentara.