13. Međunarodni pčelarski sajam u Gudovcu
U subotu i nedjelju, 11. – 12. veljače 2017. u Gudovcu pokraj Bjelovara održavao se 13. međunarodni pčelarski sajam – najveći u Hrvatskoj i jedan od najvećih sajmova tog tipa u jugoistočnoj Europi. Sajam je otvorio izaslanik ministra poljoprivrede Tomislava Tolušića dražavni tajnik Tugomir Majdak, koji je tom prigodom između ostalog rekao:
„Ministarstvo daje potporu manifestaciji kao mjestu promocije poljoprivrednih proizvoda hrvatskih pčelara, osobito raduje činjenica konstantnog porasta broja pčelara i pčelinjih zajednica u posljednjih desetak godina, trenutno preko 13.000 pčelara u RH, hrvatski med kao najčešći proizvod koji proizvode pčelari je siguran i kvalitetan proizvod za naše potrošače jer prolazi sustav kontrole, iako od 2013. godine bilježimo povećani uvoz meda, ministarstvo kroz svoje mjere i Nacionalni pčelarski program ima za cilj veću zastupljenost hrvatskog meda na našem tržištu i pojačani izvoz“ .
Svečanom činu otvorenja priredbe su prisustvovali i Marijana Petir, hrvatska zastupnica u europskom parlamentu, Damir Bajs, župan Bjelovarsko-bilogorske županije, Antun Korošec, gradonačelnik Grada Bjelovara, Vladimir Bilek, predsjednik HPS-a, saborski zastupnici te predstavnici bjelovarsko-bilogorske županije, savjetodavne službe, pčelarskih udruga i županijskih saveza, pčelarski red Sv. Ambrozija i drugi ugledni gosti iz Hrvatske i susjednih zemalja. U njihovim je govorima bilo riječi o aktualnim problemima koji tište hrvatske pčelare: od gubitaka pčelinjih zajednica zbog elementarnih nepogoda, bolesti i ptica u vrijednosti 100 milijuna kuna preko nekontrolirane sječe šuma i prekomjernog korištenja pesticida u vrijeme cvatnje medonosnog bilja do sve češće pojave patvorenog meda na domaćem tržištu. Vladimir Bilek je ponovio da pčelari od ulaska u Europsku uniju imaju mogućnost koristiti različite potpore., te da se intenzivno radi na važnim projektima: zaštita naziva meda zaštićenom oznakom izvornosti (slavonski, dalmatinski i istarski), izrada jedinstvene nacionalne staklenke za med s logom Hrvatskoga pčelarskog saveza, a uvodi se i novi sustav evidencije pčelara i pčelinjih zajednica putem HPA.
Na pčelarskom sajmu u Gudovcu ove se godine okupilo 150 izlagača meda i pčelarske opreme iz Hrvatske i još 8 zemalja, a prvi je dan sajma privukao velik, po riječima mnogih i rekordan broj posjetitelja. I na ovogodišnjem sajmu hrvatski su pčelari prezentirali med i druge pčelinje blagodati visoke kakvoće.
Kao što je i svih prijašnjih godina, prvoga dana sajma posjetitelji najviše pažnje posvećuju pčelarskoj opremi, jer je proljetna sezona blizu i pčelari se moraju pripremiti za nju nabavkom novih košnica, alatki, zaštitne odjeće.
Stručna predavanja održali su predavači iz tri države: Janoš Balint (Srbija): “Suzbijanja rojenja na velikim pčelinjacima“; Marin Kovačić dipl.ing.agr. (Hrvatska): “Osobine pčela otpornih na varou-najnovije spoznaje“; prof.dr.sc.Zlatko Puškadija (Hrvatska): “Prihrana pčelinjih zajednica u suvremenom pčelarenju“; Matija Bučar, prof. (Hrvatska): “Sjetva i sadnja medonosnog bilja“; izv.prof.dr.sc. Ivana Tlak Gajger (Hrvatska): “Otrovanje kukaca-prirodnih oprašivača“; prof.dr.sc. Nikola Kezić (Hrvatska): “Smjernice i trendovi uzgoja i zaštite zdravlja pčela u Hrvatskoj i EU“; Sulejman Alijagić (Bosna i Hercegovina): “Pčelarenje s varozom bez kemije“ i Zlatko Tomljanović/Igor Petrović: “Pomoć mladim novim pčelarima u razumijevanju izazova suvremenog pčelarenja“.
U nedjelju, 12. veljače podijeljene su nagrade za 1. Fotonatječaj “Život s pčelama“: Goran Jurjević iz Splita osvojio je prvu nagradu za fotografiju „Pčele u akciji“, Željko Smešnjak iz Velikog Trojstva drugu nagradu za fotografiju „Pčelinjak na Bilogori“, Arsen Miletić iz Rijeke treće mjesto za fotografiju pod nazivom „Marljiva pčela“, a četvrtu nagradu je dobila Valerija Hadzivelkos iz Zagreba za fotografiju „Pčela na cvijetu“.
Uz pčelarski, dva se dana u Gudovcu održavao i sajam vina i vinogradarske opreme, a nezaobilazne su bile i domaće gastronomske delicije.
Komentari
Nema komentara.