ANKETA O AKTIVNOSTIMA UDRUGE 2023
ANKETA O AKTIVNOSTIMA UDRUGE
Ova je anketa sprovedena na sastanku Udruge pčelara Bujštine 9. prosinca 2023. godine kako bi dobili odgovore na pitanja o stavovima, mišljenjima i interesima članova, te nakon analize tih podataka njihove ideje, prijedloge i potrebeugradiliu Plan rada Udruge za 2024. godinu.
Uzorak ispitanika ipak nije reprezentativan, jer je ukupan broj registriranih članova Udruge 51, a u anketi je učestvovalo svega 20, što čini 39,21 %, dakle za desetak procenata manje od polovine članstva. Iako je anketa u potpunosti bila anonimna i pitanja su bila nedvosmislena i nesugestivna,vrijednost ankete je ograničena na samo zbog malog uzorka, već i zbog činjenice da među ispitanicima nije bilo prisutno najmanje pet članova inače uključenih u gotovo sve aktivnosti Udruge.
Odgovore ispitanika statistički je obradio tajnik Udruge koji je u analizu ugradio isključivo svoje komentare i zaključke. Anketa s pitanjima i odgovorima je pred vama, pa rezultate možete procijeniti i sami.
UPITNIK:
- Dolazite li redovno na sastanke Udruge, predavanja, idete s kolegama na izlete i posjećujete sajmove i ostala pčelarska događanja?
- da
- ne
Na ovo je pitanje 75% ispitanika odgovorilo potvrdno, što možda sugerira da je ipak trebalo anketirati one koji i inače ne dolaze redovito na sastanke, pa se to može naknadno organizirati u online formi.
- Pratite li web-stranicu „Pčelari Bujštine“ iFacebook grupu Udruge?
- da
- ne
Na ovo je pitanje 65 % ispitanika odgovorilo potvrdno, no možda bi bilo zanimljivije saznati iz kojeg razloga onih 35 % ne prati portal i FB-profil Udruge.
- Koje aktivnosti očekujete od Udruge:
- neformalno druženje (izleti, fešte i slično)
- edukaciju (stručna predavanja, terensku obuku, radionice)
- nabavu pčelarske opreme i repromaterijala
Velik dio ispitanika (75 %) zaokružio je sve 3 opcije, što jasno govori da se radi o ljudima koji se žele družiti, ali uz to i nešto naučiti što je blisko struci i njihovim potrebama. Edukativne aktivnosti očekuje gotovo svi, a na nabavi opreme i repromaterijala inzistira 25 % ispitanika, vjerojatno iz jednostavnog razloga što su se tijekom godina navikli snalaziti sami po sajmovima ili osobnim kontaktima s određenim dobavljačima.
- Što smatrate da Udruga treba organizirano nabavljati:
- jeftiniju pčelarsku opremu
- medonosne sadnice
- šećer
- satne osnove
- ……………………..
Ponovo je velik broj ispitanika (75 %) zaokružio prve tri opcije, dok je 25 % ispitanika inzistiralo na nabavi satnih osnova, a samo jedan (1) ispitanik očekuje od Udruge pomoć u nabavi lijekova za pčele.
- Koja tema predavanja iz struke vas interesira i željeli bi da se organizira?
- tehnologija pčelarenja
- pčelarski turizam
- apiterapija
- ………………
Rezultat na ovo anketno pitanje je bio očekujući: 2/3 ispitanika želi slušati predavanja o tehnologiji pčelarenja, daleko manje (10 %) o apiturizmu, podjednako i o apiterapiji, a samo jedan (1) ispitanik inzistira na predavanju o medonosnom bilju.
- Možete li predložiti nekog predavača (ako da, kojeg?):
- ne
- da: ………………………………….
Za očekivati je bilo da većina ispitanika ne može predložiti predavača, jer prosječan član i ne poznaje osobno znanstvenike, istraživače, profesionalne pčelare – edukatore. Odgovor NE je zaokružilo 18 od 20 anketiranih pčelara, jedan (1) ispitanik za predavača naveo prof. dr. sc. Gorana Mirjanića, a jedan (1) ispitanik Slavka Biuka. Iz ovog proizlazi nužnost da Uprava uputi članstvo u ovaj segment, prethodno se informirajući tko može u našoj zemlji držati stručna predavanja o pčelarskim temama.
- Koju temu za radionicu želite tijekom 2024. godine?
- izrada prirodne kozmetike od pčelinjih proizvoda
- izrada mednih mješavina
- izrada apiterapijskih pripravaka
- ……………..
Kod ispitanika nije prevagnula ni jedna od navedenih tema za radionice, već ih sve podjednako interesiraju: za apikozmetiku 33%, za medne mješavine 34%, za apiterapijske preparate 33%.
- Koji bi pčelarski sajam željeli posjetiti?
- u Gudovcu
- u Celju
- ………………………
Između sajmova u Gudovcu i Celju većina ispitanika je odabrala Celje (65 %). Samo je jedan (1) ispitanik naveo Vicenzu, no vjerojatno je mislio na sajam Apimell u mjestu Piacenza.
- Treba li organizirati ocjenjivanje kvalitete meda Bujštine? a) ne b) da
IakoBujština kao područje djelovanja Udruge itekako zaslužuje ovavku manifestaciju, činjenica je da je organizacija ocjenjivanja kvalitete meda veoma zahtjevna, ne samo zbog načina prikupljanja uzoraka, dostave, cijene analize, izbora ocjenjivačkog suda, lokacije za izložbu i degustaciju, arhiviranje ili donaciju po završetku manifestacije, u ove detalje nitko od ispitanika nije upućen niti je ikada aktivno sudjelovao u organizaciji. Stoga ne čudi da je interes velik, odnosno čak 60 % anketiranih smatra da ocjenjivanje treba organizirati, pa je ova aktivnost veliki izazov za sve koji bi se uključili u nju, jer nitko od 51 člana nema iskustva po tom pitanju.
- Da li smatrate da edukacija djece u vrtićima i osnovnim školama Bujštine ima pozivan učinak na održivi razvitak pčelarstva na Bujštini?
- da
- ne
Možda je ovo pitanje i tako sročeno da se moglo naslutiti da će jedino na njega 100 % ispitanika dati potvrdan odgovor. Utoliko imperativ edukacije djece i mladih treba ozbiljno shvatiti i prihvatiti kao trajnu i koordiniranu aktivnost, a poduprijeti je kroz stručan pedagoški pristup koliko god to na prvi pogled zvučalo pretjerano.
- Na koji način želite da vam se dostave važne informacije:
- putem e-maila
- putem SMS-a
- putem VIBER-grupe
Iako je mlađi dio priželjkivao komunikaciju s članstvom voditi putem VIBER-grupe, 65 % ispitanika je odabralo komunikaciju elektronsku poštu, pet (5) ispitanika žele i dalje primati SMS-poruke, a tek 4 priželjkuje promjene i u tom pogledu smatraju da je VIBER pravo rješenje. Ipak valja naglasiti da svega 1 % od onih koji redovno primaju e-poruke (o sastancima, manifestacijama, obavijestima) ne šalju potvrdu primitka iste što je poželjno (i uobičajeno – bar u poslovnom svijetu).
- Imate li još neki prijedlog za aktivnosti Udruge u 2024. godini? Koji?
- ne
- da:……………………………
Čak 99 % ispitanika je zaokružilo NE kao svoj odgovor, a samo jedan (1) ispitanik je naveo „koordinaciju antivaroznih tretmana“ kao svoj prijedlog. O ovome je bilo u više navrata riječi ne samo u našoj udruzi, već mnogo šire, pa će ova tema i dalje ostati otvorena dok se ne donese neke mjere kojima bi se to reguliralo.
- Da li ste pomogli Udrugu donacijom ili volontiranjem?
- da
- ne
Čak 65 % ispitanika je odgovorilo da nisu nikad pomogli Udrugu niti kao volonteri niti kao donatori, a svega 7 je na ovo pitanje odgovorilo pozitivno. Ponavljam da među ispitanicima nije bilo prisutno najmanje pet (5) članova inače uključenih u gotovo sve aktivnosti Udruge.
- Da li voljni uključiti se u aktivnosti Udruge u 2024.
- da
- ne
Ostao sam ugodno iznenađen što je na ovo pitanje DA zaokružilo čak 70 % ispitanika, no ostaje dilema oko toga što je aktivno uključenje u rad Udruge: redovno praćenje događanja koja organizira manja skupina volontera, dolazak na domjenke, predavanja i radionice ili osoban angažman u nekoj od spominjanih aktivnosti (edukacije predškolske djece, apliciranje na Natječaje za potpore Udrugama, komunikacija s lokalnom upravom, pripreme za radionice, izbor i kontakti s potencijalnim predavačima…)
Ovo je prva anketa ovakvog sadržaja na području djelovanja naše Udruge, a vjerujem i mnogo šire. Žao mi je što u anketi nije sudjelovalo više naših članova, no vjerujem da će biti prilike za to u idućoj godini. U svakom slučaju, nadam se da će odgovori pomoći Upravi u planiranju aktivnosti Udruge u 2024. godini. Svim se ispitanicima još jednom zahvaljujem na suradnji,
Damir Gregurić, tajnik Udruge pčelara Bujštine
Komentari
Nema komentara.