APITERA 2018
APITERA 2018.
Iza nas je Drugi međunarodni sajam pčelarstva, pčelarske opreme i pčelinjih proizvoda „APItera“ održan 18. – 21. listopada 2018. godine u prostorima Zagrebačkog velesajma u sklopu Sajmova hrane i zdravog življenja. Organizatori sajma su našu Udrugu pozvali da postavimo izložbu fotografija s natječaja „Čuvajmo pčele“ u Kušaonici meda, što su aktivisti i Upravni odbor Udruge spremno prihvatili i organizirali studijsko putovanje u Zagreb. Za ovaj je natječaj u sklopu istoimenog projekta, financijsku potporu dao Grad Umag i ovo je četvrta ovogodišnja izložba u našoj zemlji. Pozivu UO Udruge pčelara Bujštine se odazvalo tridesetak pčelara iz Umaga, Buja, Novigrada i drugih dijelova Istre.
Na sajmu „APItera“ je i ove godine održan niz stručna predavanja, degustacija i radionica pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede Republike Hrvatske i Grada Zagreba kao suorganizatora, niz partnera među kojima su Hrvatski pčelarski savez i Hrvatsko apiterapijsko društvo i medijskih pokrovitelja. Bilo je jako teško odlučiti na koju se stranu uputiti i čije izlaganje slušati, jer nam je na raspolaganju bilo svega pola dana.
Hrvatsko apiterapijsko društvo i Centar edukacije za djecu i odrasle organizirali su Dječji dan na kojem su mališani uz kušanje meda i medenih proizvoda mogli i nešto naučiti o životu i radu pčela, te njihovoj ulozi u prirodi. Na savjetovalištu HAD-a dr. sc. Gordana Hegić je objašnjavala zainteresiranima gdje kupiti kvalitetne pčelinje proizvode i na što je potrebno obratiti pažnju prilikom kupovine, kako prepoznati „lažni“ med i kako doma izraditi medne mješavine za kozmetičke tretmane i apiaromaterapijske pripravke za boljitak zdravlja ljudi i životinja. Na savjetovalištu i radionici bili su liječnici, farmaceuti, apiterapeuti i fitoterapeuti, članovi HAD-a.
U dvorani „Cres“ u Kongresnom centru se održavao 3. hrvatski simpozij o vrijednosti pčelinjih proizvoda u očuvanju zdravlja, a uz domaće predavače (Iva Karnik, dipl. ing. preh. teh. : „Pčelinji proizvodi – zlatna tajna dobrog zdravlja i ljepote“ Zrinka Franić, dr. med: „Alergijske reakcije prilikom uboda pčele i prva pomoć Danijela Đurak, dipl. soc. rad.: „Edukativni urbani pčelinjak“) na simpozijumu su izlagali i gosti iz Slovenije (Vlado Pušnik, Karl Vogrinčič, Andreja Kandolf Borovšak: „Apiterapija u Sloveniji“).
Kao i prijašnjih godina Ministarstvo poljoprivrede, Hrvatska poljoprivredna agencija i Hrvatski pčelarski savez organizira i Medni doručak s hrvatskih pčelinjaka s ciljem promocije domaće proizvodnje meda koji je proizveden na hrvatskim pčelinjacima, a označen znakom Hrvatske poljoprivredne agencije Med hrvatskih pčelinjaka, a gosti su bili učenici nižih razreda osnovne škole.
U kratko vrijeme prisustvovati najzanimljivijim predavanjima, radionicama i obići štandove te degustirati specijalitete koju su za ovu prigodu pripremili ne samo pčelari, već i drugi izlagači ekološki uzgojenih prehrambenih proizvoda bilo je jako zamorno, gotovo nemoguće. Osobno mi je drago što sam prisustvovao simpoziju o vrijednosti pčelinjih proizvoda u očuvanju zdravlja, jer je od početka namijenjen najosjetljivijem segmentu potrošača – bolesnima koji žele zdravlje i onima koji teže pravilnoj ishrani i koristim prigodu u njihovo se ime zahvaliti organizatorima ovog stručnog skupa, prije svih dr. sc. Gordani Hegić, predsjednici Hrvatskog apiterapijskog društva koja je držala stručno predavanje i u Umagu prije dvije godine. Na povratku doma unatoč umoru zaustavili smo se zbog večere i uz jelo i piće komentirali dnevne događaje zaključivši da iduće godine obavezno idemo na 2 dana u Zagreb.
Tekst: Damir Gregurić
Komentari
Nema komentara.