APITERA – NOVI SEGMENT SAJMA MYSTIC – ORGANICA
Od 15– 18. listopada 2015. u Zagrebu (prostor Zagrebačkih sajmova) se održava 6. Međunarodni sajam alternative, zdravog života i graničnih područja znanosti MYSTIC – ORGANICA. To je prezentacijsko-edukacijski događaj čije su osnovne odrednice: prirodna ravnoteža, zdrav život i snaga različitosti i u tom segmentu ovaj sajam ima status jednog od 5 najvećih eventa u Europi. Tradicionalna tematska područja sajma su: ORGANICA (teme: zdrava hrana, certificirani uzgoj organske hrane, oprema za obradu namirnica, organsko sjemenje i sadnice, stare sorte sjemena, ljekovito bilje, prirodna kozmetika, ekološka sredstva za čišćenje), KONOPLJA (tema: uzgoj industrijske konoplje, proizvodi od industrijske konoplje, upotreba konoplje u medicinske svrhe) i ALTERNA (nekonvencionalni, komplementarni, prirodni, energetski i duhovni terapijski postupci, razna alternativna područja i metode, astrologija, piramide, kristali, rubna područja znanosti). U okviru sajma će se održati i 11. Kongres o suradnji klasične i nekonvencionalne medicine s glavnom temom „Vrijeme konačne odluke: Alternativna i komplementarna medicina u rukama kvalificiranih iscjelitelja ili liječničko farmaceutskih lobija?“
Od ove godine uz navedene sadržaje, sajam će biti bogatiji za još jednu izuzetno zanimljivu priredbu API tera koja će biti fokusirana na pčelarstvo i apiterapiju. Cilj organizatora i njihovog glavnog partnera u ovom dijelu sajma Hrvatskog pčelarskog saveza je istaknuti značaj i mogućnosti pčelarstva u Hrvatskoj i šire s naglaskom na nutricionističke prednosti kao i ljekovitih značajki meda i drugih pčelinjih proizvoda – apiterapiju. Kroz 4 tematske cjeline: API škola, API savjet, API struka i API ljubimci svi zajedno: izlagači, predavači, mediji i naravno – posjetitelji izravno će se uključiti u globalno isticanje potrebe za očuvanjem pčelinje vrste što je više nego pohvalna namjera organizatora Mystica.
API Škola: Edukativno zabavni program za djecu vrtićke i školske dobi, kroz tematski i dobno prilagođeni sadržaj za vrtičku dob, školsku (od 1-4, te od 4-8 razreda osnovne škole), te srednješkolsku dob (Srednja Poljoprivredna škola, Veterinarska). Matija Jerman – najmlađi pčelar u Hrvatskoj odgovarat će na pitanja djece o medu, pčelama i pčelinjim proizvodima.
API Savjet: „Starost ne mora značiti bolest i nemoć“
Predavanja i savjeti o primjeni pčelinjih proizvoda u svakodnevnoj prehrani , vođena degustacija pčelinjih proizvoda, praktični savijeti pri odabiru, doziranju i načinu konzumiranja pčelinjih proizvoda, predstavljanje jela i pića s medom, degustacije, predavanje o uoptrebi meda u kuhinji gđa Božica Mirić.
API Struka: suorganizacija stručnih predavanja za pčelare odabirom eminentnih predavača i tema koje su uvijek zanimljive, ponuda proizvođača pčelarske opreme iz regije (Slovenija, Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora), izložba raritetnih uniflornih sorata meda iz Hrvatske (provjerenih peludnom analizom prema Pravilniku o kakvoći meda i drugih pčelinjih proizvoda) u svrhu vođene degustacije u cilju edukacije i promocije, apiterapijsko savjetovalište gdje bi se potrošačima naglasila važnost upotrebe autohtonih HR pčelinjih proizvoda u cilju očuvanja zdravlja, uz stručne savjete o biološkoj aktivnosti pčelinjih proizvoda. Same pčelare će se kroz predavanja educirati o najnovijim znanstvenim spoznajama u pčelarstvu i apiterapiji kroz teme:
PATVORENJE PČELINJEG VOSKA- PROBLEM SUVREMENOG PČELARSTVA
dr.sc. Lidija Svečnjak, Agronomski fakultet Zagreb
Čega sve ima u satnim osnovama koje koristimo? Koliko nam je vosak, odnosno satna osnova kontaminirana raznim tvarima koje pčele ne poznaju? Koja je šteta za pčelinju zajednicu a koja za ostale pčelinje proizvode koji se skladište u takvom vosku? Gdje kupujemo satnu osnovu i od koga? Koje je stanje na tržištu RH u pogledu kvalitete satnih osnova ?
„MED IZ LIJEPE NAŠE“, predstavljanje projekta HPS i HPA
dr.sc.Maja Dražić, Hrvatska poljoprivredna agencija , zamjenica ravnateljice, Zagreb
Znak „Med iz Lijepe naše“ – potvrda podrijetla i kvalitete meda proizvedenog na hrvatskim pčelinjacima. Ulaskom Hrvatske u EU zakonska regulativa u pogledu označavanja meda u masovnoj prodaji ne štiti niti domaće proizvođače niti potrošače. Potrošaći prilikom kupovine meda žele biti sigurni u porijeklo i kvalitetu proizvoda, važnost nabave pčelinjih proizvoda direktno od provjerenih korektnih pčelara.
PČELINJE PAŠE U RH
Prof. Martin Bučar, Sisak
Visoka vrijednost hrvatskih botaničkih izvora pčelinjih paša, njihova raznolikost i kakvoća te uloga antropogenih utjecaja na njihovu rasprostranjenost i izdašnost. Institucionalna procjena kapaciteta pčelinjih paša u RH. Hrvatska zbog svog zemljopisnog položaja i klimatskih zona, kontinetalne, gorske i mediteranske, ima različite uvjete za razvoj pčelarstva što omogućuje i proizvodnju mnogih vrsta meda.
KVALITETNA PRIHRANA PČELA
KAKVOĆA PRIHRANE ZA PČELE- OSNOVA USPJEŠNOG PČELARENJA
Doc. Dr. Goran Mirjanić, Poljoprivredni fakultet Banja Luka
Najveći gubici pčelinjih zajednica tijekom godine javljaju se kao posljedica nedostatka hrane i kakvoće iste. Kvaliteta hrane za pčele bitno utiče na brojnost i strukturu pčela u košnici, kao i dužinu života pčela. Narušenom strukturom pčelinje zajednice direktno utječemo na količinu i kakvoću pčelinjih proizvoda, prvenstveno meda i peludi. U prekomjernoj i nekvalitetnoj ishrani pčela štetne se tvari mogu pojaviti i u finalnim proizvodima, što može imati i dalekosežne posljedice. Rješenje je u primjeni novih trendova u prihrani pčela.
BOLESTI PČELA
Doc.dr.sc. Ivana Tlak Gajger
Pčelinje bolesti: prepoznavanje, dijagnoza, liječenje. Pčelarstvo je specifična profesija gdje pčelar mora znati prepoznati zdravstvene probleme u svome pčelinjaku i na vrijeme ih sanirati. Sama dijagnostika bolesti nije moguća bez edukacije.
PROIZVODNJA MATIČNE MLIJEČI
Prof. Miroslav Antolčić dipl. ing
Proizvodnja matične mliječi je kompliciran, relativno dugotrajan i zahtjevan postupak koji iziskuje iskustvo, znanje i trud. U apiterapiji se za optimalan zdravstveni učinak uvijek preporučuje korištenje čiste, sirove, prirodne matične mliječi kupljene direktno od pčelara. Kako izgleda sam postupak proizvodnje i dobivanja matične mliječi saznati će se kroz ovo zanimljivo izlaganje (izlaganje je podjednako interesantno i pčelarima i potrošačima).
PČELE I ZDRAVLJE
Gordana Hegić, mag.ing.
Pčelinji proizvodi funkcionalna hrana s biološki aktivnim djelovanjem, potrošačima i pčelarima korisno u svrhu edukacije o pčelinjim proizvodima; načinu i vremenu primjene, djelovanju na organizam… Upoznavanje s pčelinjim proizvodima kroz prezentaciju med (vrste), pelud, propolis, matična mliječ, pčelinji vosak, pčelinji otrov.
API Ljubimci: prezentacija primjene apiterapije u veterinarskoj medicini, savjetovalište drže Arnold Majoroš,dr.vet., apiterapeut i Gordana Hegić, mag.ing. apiterapeutkinja. Nagradna igra za posjetitelje: prva hrvatska api kozmetika za kućne ljubimce.
Ovo je preliminarni program predavanja i prezentacija. Predviđaju se i demonstracija dobivanja meda (vrcanje), degustacija svježe vrcanog meda, pogled na peludna zrnca kroz horoskop, kao i upoznavanje pčelara i potrošača sa različitim sortnim medovima iz RH (Gordana Hegić). O konačnom programu svi zainteresirani pčelari u potrošači pčelinjih proizvoda bit će naknadno informirani putem medija.
Tekst: Gordana Hegić
Komentari
Nema komentara.