APITERAPIJOM PROTIV TEGOBA U TRUDNOĆI
Kako beba raste u trbuhu svoje mame, tako trudnoća prestaje biti slatki teret i postaje opterećenje za kralježnicu, noge, probavni sustav. Jutarnja mučnina je tek početak, a slijede: bolovi u leđima i iscrpljenost (zbog nošenja dodatne težine), zatvor (sve veća maternica počinje pritiskivati želudac i crijeva), proširene vene, strije, hemeroidi…
Zbog hormonalnih promjena u organizmu trudnice opušta se mišić između jednjaka i želuca, pa često uz jutarnje mučnine i povraćanje u prvim mjesecima trudnoće nastaje i žgaravica. Zato trudnice trebaju izbjegavati prekomjerno debljanje, velike obroke, saginjanje, a u prehrani: alkohol, kavu, prženu hranu, proizvode od rajčica, agrume i metvicu. Žgaravice se mogu riješiti medom otopljenim u vodi (čaju, mlijeku) koji treba piti u gutljajima ili mješavinom meda od kestena i cimeta. Dobro je žvakati komadić svježeg đumbira i pijuckati čaj od kamilice ili stolisnika s klinčićem, cimetom i kardamom (2 – 3 šalice dnevno).
Zatvor je posljedica slabosti živčanog sustava i muskulature crijeva, trbušnog otvora i ošita i nije rijetka pojava u trudnoći. I ovaj se problem može liječiti uz pomoć meda, jer stimulira tonus mišića i funkcije glatkih mišića, te regulira rad probavnih sokova. Uzima se otopljen u mlijeku ili u mlakoj vodi 60 -120 g dnevno više puta (obavezno prije spavanja). I pelud pomaže u normaliziranju probavne funkcije. Trudnicama će pomoći ujutro i uveče uzimanje žlice meda otopljenog u čaši kozjeg mlijeka, ujutro i navečer ili med u čaju od sene (lat. Senna augustifolia) prije spavanja.
Proširene vene nastaju jer organizam proizvodi više krvi da bi moglo hraniti fetus. Poznati bugarski apiterapeut dr. Mladenov preporučuje obloge od meda i peršina. PRIPREMA: uzimaju se jednake količine meda i peršuna, peršin se sitno isjecka i pomiješa s medom. Smjesa se maže u tankom sloju. Liječenje: više puta dnevno, 2 – 3 tjedna.
Hemeroidalni čvorovi su proširene vene oko čmara, no i u ovakvim tegobama trudnicama mogu pomoći pčelinji proizvodi: masti lanenog ulja, meda, kamilice i propolisa (više puta dnevno).
Melem od propolisa se pripravlja na slijedeći način: 5 – 10 g mljevenog propolisa otopiti na vodenoj pari (dok ne postane ljepljiv), zatim dodati 95 – 90 g vazelina i neslanog maslaca. Držati na vodenoj pari na 80*C 20 – 30 minuta uz neprekidno miješanje. Filtrirati kroz dvostruki sloj gaze, ohladite i spremite u tamne staklenke. Dobro zatvoriti i čuvati u hladnjaku. Doza: više puta dnevno mazati oboljelo područje.
U liječenju hemeroida može pomoći i cvjetni prah. 10 – 15 g suhog peluda držite u ustima 2 – 3 minute. Kad se pelud natopi slinom i upije enzime, progutajte. Liječenje traje 1 – 6 mjeseci. Trudnicama mogu pomoći i sjedeće kupke u kestenovoj kori ili hamamelis/arnika/kamilica (u istim omjerima), no svakako im se preporučuje da izbjegavaju paprenu i začinjenu hranu, jer će na taj način preventivno djelovati na sprječavanje ove neugodne pojave.
Gotovo svaka trudnica dobije strije – crte na koži čija boja varira od ljubičasto crvene do srebrnasto bijele. Strije nastaju jer se koža mora raširiti kako bi omogućila širenje trbuha i dojki. Širenje se odvija u kolagenu, a u riješavanju ovog problema može pomoći krema od meda, lavande i gospine trave ili mast nevena s propolisom. Ovi pripravci ubrzavaju epitelizaciju i sprječavaju stvaranje ožiljaka. Može pomoći i krema od kurkume (biljka koja pripada porodici đumbira), jer ima snažno antiinflamacijsko, antibakterijsko i antiviralno djelovanje.
Zbog povećanih potreba djeteta za željezom trudnica može dobiti anemiju. U tom slučaju valja prilagoditi prehranu trudnice i pravilno izbalansiranim obrocima punih potrebnih minerala i vitamina dovesti njen organizam u normalno stanje. Može pomoći i čaj od koprive, gospine trave, iđirota i pelina. Ove sastojke treba pomiješati u jednakim dijelovima, pa jednu punu čajnu žličicu preliti vrućom vodom, ostaviti 10 minuta da odstoji, procijediti i u mlačni čaj dodati 2 kavene žlice livadskog meda na 1 šalicu. Doza: 2 – 3 tjedna 2 šalice dnevno. Kod slabokrvnosti pomaže i cvjetni prah: treba pomiješati jednu žlicu peluda s jednom žlicom šumskog meda i uzimati 2 – 3 x dnevno 20 minuta prije jela. U liječenju anemije trudnicama može pomoći i matična mliječ, jer stimulira stvaranje krvi, proširuje krvne žile i čini ih elastičnijima, povećava cirkulaciju i normalizira krvni pritisak. Matična mliječ sadrži sve potrebne vitamine i minerale neophodne trudnicama (pogotovo pantotenske kiseline), pa se preporučuje i rodiljama u slučajevima gubitka većih količina krvi. Treba pomiješati 10 g cvjetnog praha, 1 g matične mliječi i 250 g meda, smjesu staviti u tamnu staklenku, dobro zatvoriti i čuvati na hladnom. Doza: 1 žličica 2 – 3 x dnevno prije jela.
Trudnoću ili graviditet nisu samo tako nazvali “drugim stanjem“. Organizam žene u tih je 280 dana i noći od začeća do porođaja stvarno izvrgnut nama svakojakim promjenama: od onih svima vidljivih (povećanje trbuha i bokova) preko prolaznih tegoba (jutarnje mučnine, povraćanje, zatvor) sve do stresova (nagle promjene raspoloženja) i ozbiljnijih poremećaja zdravlja (anemija, hipertenzija). Nikad nije lako biti bolestan, no u trudnoći je to dvostruki rizik, pa stoga trudnice itekako zaslužuju posebnu pažnju svih oko nje. Od svih čimbenika koji utječu na zdravlje buduće majke i njenog ploda najvažnija je pravilna prehrana. Trudnica ne smije „jesti za dvoje“, obroci moraju biti uravnoteženi, s puno vitamina i minerala kojima osim voća i povrća obiluje i med. Osim meda i neki drugi pčelinji proizvodi pomažu trudnicama da lakše podnesu tegobe s probavom, oteklim nogama, proširenim venama, hemeroidima i strijama. Važno je naglasiti da je svakodnevno uzimanje meda, matične mliječi i peluda – i prije i za vrijeme trudnoće – zbog antibakterijskog, antivirusnog i antimikotičnog djelovanja – jamac za normalan razvoj ploda i zdravlje novorođenčeta, a neke studije su potvrdile da djeci u kasnijoj dobi smanjuju rizik od niza oboljenja, a povećavaju njihove fizičke i umne sposobnosti.
TEKST: Damir Gregurić (Udruga pčelara Bujštine)
Komentari
Nema komentara.