DESETI ROĐENDAN PAZINSKIH “DANA MEDA”
Retrospektiva događanja 2006. – 2015.
Deset je lijepa, okrugla brojka koju mnogi koriste i kao sinonim za kvalitetu, a prilikom obljetnica i jubileja slavljenici se s puno emocija prisjećaju prošlosti i događanja na samom početku: ideja, inicijativa projekata…pa ćemo se i mi osvrnuti iza centralne manifestacije svih istarskih pčelara – pazinskih „Dani meda“, podsjetiti koja udruga stoji iza njene organizacije i tko je svih ovih godina pomogao da sajam zaživi i preraste iz lokalne izložbe pčelinjih proizvoda u respektabilan regionalni događaj.
Kao i svaka priredba ovog tipa (zbog orijentacije na profesiju i nositelje djelatnosti duboko u sjeni reprezentativnijih gospodarskih grana kako u destinaciji, tako i mnogo šire) i „Dani meda“ su začeti skromno: s nekolicinom entuzijasta u pčelarskoj udruzi „Lipa“ na čelu sa Rankom Anđelinijem koji je svih ovih godina bio i ostao „alfa i omega“ ne samo manifestacije, već i svih drugih događanja u istarskom pčelarstvu. Naravno da taj put od ideje do realizacije i pretvaranja sajma u nezaobilazan element ruralnog turizma i promocije čitave regije nije mogao proći bez svojih kolega iz čitave Istre, te koristim i ovu prigodu zahvaliti se svim prijateljima Udruge „Lipa“ koji su čitavu deceniju nesebično pomagali na razne načine: od uređenja izložbenog prostora preko edukacije najmlađih (i svima najdražih) posjetitelja – djece iz okolnih vrtića do redarske službe i vršenja svih drugih zadaća nezaobilaznih u organizaciji tako velikog događaja. Ne smijemo zaboraviti ni podršku glavnih pokrovitelja manifestacije: Istarske županije, Grada Pazina u suradnji s Turističkom zajednicom središnje Istre, LAG-om Središnja Istra, pazinskim Pučkim otvorenim učilištem i svih drugim institucijama bez kojih ova izložba truda i rada istarskih pčelara ne bi postala svojevrstan destinacijski brend.
Prva priredba „Dani meda u Pazinu“ postavljena je 15. – 16. veljače 2006. godine povodom 25.-te godišnjice osnivanja udruge „Lipa“. U središtu izložbenog prostora i pozornosti znatiželjne publike bio je apisarij i stara pčelarska oprema, predstavila se svega nekolicina neposrednih proizvođača i trgovaca pčelarskom opremom. Ovdje treba napomenuti da se županijsko ocjenjivanje meda od 1994. godine do drugih „Dana meda“ održavalo u sklopu manifestacije „Vinistra“ u Poreču, a od 2007. godine u Pazinu. Uočivši potencijale priredbe, istarski župan Ivan Jakovčić u pozdravnom govoru na otvorenju pohvalio organizatore i predvidio da će sajam brzo stati uz bok „Vinistri“ i Smotri istarskih pršuta“ u Tinjanu.
Već slijedeće godine na trećim „Danima meda“ broj izlagača se popeo na četrdeset, a posjetitelja na par tisuća. Zbog velikog interesa proizvođača pčelarske opreme iz susjednih zemalja organizatori su bili prisiljeni proširiti izložbeno-prodajni prostor na šator ispred zgrade. Najveće je zanimanje opet pobudila demonstracija vrcanja i naravno degustacije meda. Sajmu uvijek prethodi višetjedna edukacija i radionice u odgojno-obrazovnim ustanovama, koje također obavljaju pčelari – volonteri u svoje slobodno vrijeme. Usporedno s tim aktivnostima po vrtićima i školama organizira se i natječaj za najbolji literarni i likovni dječji rad na temu pčela i pčelinjih proizvoda, a najuspješniji budu izloženi nasamoj manifestaciji. Iste je godine pokrenuta i Pčelarska škola u suradnji s ekipom prof. Nikole Kezića sa zagrebačkog Agronomskog fakulteta. 2008. godine započeo je i službeni postupak za registraciju geografskog porijekla istarskog meda. Ne smijemo izostaviti ni činjenicu da i znanstveno-stručni skupovi iz godine u godinu okupljaju sve veći broj posjetitelja, prije svega zbog pomno odabranih predavača, eksperata za pčelarstvo iz Hrvatske i zemalja u okruženju, iz Italije, Švicarske, čak i s Aljaske.
Na četvrtim „Danima meda“ je predstavljen projekt prekojadranske suradnje u turistickoj valorizaciji autohtonih proizvoda AMAMO, a kao popratna manifestacija u hotelu „Lovac“ održano je i gastronomsko natjecanje „Medeni meni“. 2009. godine „Dani meda“ po prvi su put dobili i brošuru „Med – zdrava hrana i lijek“ (tekst: S. Janković) radi još bolje edukacije potrošača meda i drugih pčelinjih proizvoda. Od te godine posjetitelji su mogli po promotivnoj cijeni kupiti i “pazinsku mednu žlicu” za degustaciju, pa su „Dani meda“ i na taj način počeli prerastati dotadašnje sajamske okvire i dobivati konture cjelodnevnog doživljaja punog slatkih užitaka, susreta s prijateljima i mogućnosti da prošire svoja znanja o koristima od pčela u poljoprivredi i prednostima njihovih prozvoda u prirodnom liječenju niza bolesti.
Svaki slijedeći „Dani meda“ okupili bi još više proizvođača i potrošača, pa je tako peto izdanje okupilo 50 izlagača, a sajam je posjetilo preko 5 tisuća posjetitelja, od kojih su trećina djeca iz istarskih vrtića i škola. Usprkos klimatskim neprilikama koje nisu išle na ruku proizvođačima u čitavoj zemlji, istarski pčelari su redovno bivali okrunjeni zlatnim odličjima i proglašavani šampionima u kvaliteti svojih medova i medenica. Ovo je potaklo razmišljanje o zaštiti izvornosti istarskog meda, okupljanju istarskih pčelara u klaster i izgradnji istarskog centra za pčelarstvo u Cerovlju.
Šesti „Dani meda“ bili su posveta 100.-toj godišnjici osnutka prve istarske registrirane pčelarske udruge, 30.-toj obljetnici djelovanja UP „Lipa“ i 15.-toj godišnjici županijskog ocjenjivanja meda. Ovim je povodom Grad Pazin sufinancirao izdavanje prigodne knjige Mirjana Rimanića „Pčelarenje u našem kraju“, potvrdivši na taj način i svoju kulturnu strategiju. Predstavljen je i projekt „SeeNet“ financiran od Ministarstva vanjskih poslova Republike Italije, a na okruglom stolu u okviru teme „Suradnja, razmjena iskustava i problematike u pčelarstvu“ zaključeno je da „med nije samo proizvod, već i kulturna spona koja nema granica među teritorijima i ljudima“.
Sedmi „Dani meda“ 2012. godine su okupili 65 izlagača, a sukladno tome raste i broj posjetitelja. Manifestaciju počinju organizirano posjećivati pčelari iz kontinentalnih dijelova Hrvatske, ali susjednih zemalja Italije i Slovenije. Svi priznaju da su „Dani meda“ izrasli u manifestaciju koju stručnjaci, pčelari i proizvođači pčelarske opreme u ovom dijelu Evrope više ne mogu zaobići. Ovaj je događaj upisan u sve važnije turističke kalendare, a o njemu kao svojevrsnom fenomenu pišu novinari dnevnog tiska i izvještavaju radio i TV-postaje.
Na svečanom otvorenju osmih „Dana meda“ prisustvovao je i predsjednik države Ivo Josipović koji organizatorima čestita na odlično obavljenom poslu, a pčelarima na izvrsnom medu. O izuzetno pozitivnom komercijalnom, ali i edukativno-promotivnom učinku «Dana meda» u svom znanstveno-istraživačkom radu «Uloga i značaj izložbi meda u promociji proizvoda» piše dr. sc. Kristina Brščić s Instituta poljoprivrede i turizma u Poreču, nagovještavajući mogućnost da „u bliskoj budućnosti evoluiraju u itekako zanimljiv ruralno-turistički proizvod“. Za svaku pohvalu je i prigodno izdavanje dječje slikovnice «Med za doručak» autorice Bojane Božović kojim su UP «Lipa», GK Pazin i Grad Pazin još jednom dokazali kako se grade mostovi između lokalne zajednice, kulturnih ustanova i udruga.
Deveti „Dani meda“ su okupili 80 izlagača i čak 8.000 posjetitelja uz rekordan broj edukacijskih ekskurzija iz istarskih dječjih vrtića i škola koje je sajmom vodilo 25 pčelara. Na svečanom otvorenju predsjednik HPS-a Martin Kranjec izjavljuje kako su „Dani meda“ postali “kvalitetom i kvantitetom druga pčelarska manifestacija u državi”.
Priredba koja po priznanju mnogih izlagača i posjetitelja nije nikad bila običan sajam za razgledanje i promicanje vrijednosti pčelinjih proizvoda, podsjetnik sugrađanima na ulogu i značaj pčelarstva, već i prigoda za dogovore oko stručne suradnje između pčelara iz regije s kolegama iz drugih europskih zemalja ili za poslovne sastanke između inozemnih proizvođača i uvoznika, a krajem svih priredbi prije povratka kući i za neformalno druženje uz izvrstan meni i prigodan program.
ZAKLJUČAK: Pred nama su 10.-ti jubilarni „Dani meda“- što možemo očekivati osim da brojem izlagača i posjetitelja opet sruše sve prijašnje rekorde, da izložba slatkog blaga istarskih košnica bude još privlačnija za oči, nos i nepce, da izbor pčelarske opreme bude još raznovrsniji, a cijene još dostupnije, da galerija dječjih radova bude još bogatija, a predavanja i radionice još zanimljivije? Dođite u Pazin posljednji vikend u veljači, posjetite nas u novoj sportskoj dvorani i svojom prisutnošću uveličajte ovaj događaj nama na ponos, a Vama i Vašim najmilijim na radost i slatko, slatko zadovoljstvo!
DOĐITE!
10. DANI MEDA PAZIN 2015
27.–28. veljače 2015.
10. DANI MEDA PAZIN 2015. održat će se na novoj lokaciji u prostorima nove sportske gradske dvorane u Pazinu.
PROGRAM
PETAK 27. veljače 2015.
10:00 svečano otvaranje
11,00 – Predstavljanje Lag-a središnja istra
– prezentacija aktivnosti Lag-ova Splitsko – dalmatinske županije.
11,45 – „ Djeca mladi i svijet pčela“
– Kako u odgojno obrazovnim ustanovama potičemo znanje i brigu o pčelama –
Dječji vrtić Olga Ban Pazin; Osnovna škola Vladimira Nazora Pazin; Gimnazija i strukovna škola
Jurja Dobrile Pazin i Sveučilište Jurja Dobrile Pula
18:30 svečana dodjela priznanja za najbolje ocjenjene vrste meda
( dvorana za predavanja )
– prigodni program
– pčelarsko druženje
SUBOTA 28.veljače 2015.
9:30 – 13,30 – stručno – edukativni skup ( dvorana za predavanja )
10:00 – Prof.dr.sc. Dragan Bubalo – Agronomski fakultet Zagreb
„ Pokazno – edukacijsko ocjenjivanje senzorskih odlika meda „
( sala za degustacije )
11:00 – Predstavljanje aktivnosti Lag-a središnja istra
PREDAVANJA:
9:30 – 10:30 Dr.sc. Maja Dražić – Hrvatska poljoprivredna agencija
„ Mogućnosti označavanja meda znakom Med iz lijepe naše“
„ Azijski stršljen – opasnost za naše pčele“
10:30 – 11:00 – Mag.ing.agr.Lidija Svečnjak – Agronomski fakultet Zagreb
„ Patvorenje pčelinjeg voska i aktualna situacija na tržištu satnih osnova“
11:00 – 12:30 – doc.dr. sc. Ivana Tlak Gajger dr. med. Vet.
„ Aktualnosti vezane uz bolesti u suvremenoj pčelarskoj proizvodnji“
12:30 – 13:00 prof.dr. sc Ibrahim Mujić, Veleučilište u Rijeci
„ Proizvodnja mednih mješavina , propolisno biljnih kapi i apisirupa“
NAPOMENA:
Izložba je otvorena 27. 02.2015 od 10:00 do 20:00 sati i 28. 02. 2015. od 8:00 do 19:00sati.
Ulaz na izložbu i predavanja je besplatan.
Komentari
Nema komentara.