Dr. sc. Gordana Hegić mag. ing. agr. – Apiturizam u Hrvatskoj
Apiturizam u Hrvatskoj
Klimatske promjene, bolesti pčela, trovanja te razne druge nepovoljne situacije sve su veći izazov u proizvodnji meda i drugih pčelinjih proizvoda. Proširivanje palete proizvoda i usluga kroz apiturizam na pčelarskim gospodarstvima mnogim pčelarima osiguralo bi dodatni izvor prihoda. Apiturizam je relativno novi oblik pružanja usluga u sklopu agroturizma gdje se zainteresirani posjetitelji upoznaju sa životom i radom pčela, pčelinjim proizvodima, medonosnim i ljekovitim biljem. Također korištenjem pčelinjih proizvoda putem raznih radionica, staza medonosnog, začinskog, aromatičnog ili samoniklog bilja, kušaonica meda, raznih wellness ponuda (mednih kupki, masaža medom, oblozima od toplog pčelinjeg voska) i sl promoviramo pčelinje proizvode kao i održivi (zeleni) turizam.
Za razvoj apiturizma samo pčelari nisu dovoljni. Naime, apiturizam se razvija suradnjom raznih dionika kao što su ugostitelji (autohtona jela uz dodatak pčelinjih proizvoda), wellness i spa centri (masaže medom, medne kupke, oblozi od toplog voska, medne saune), hoteli koji pružaju usluge smještaja i kongresnog turizma (i pčelari su turisti), razne radionice i animacije za svoje posjetitelje i druge tematski prilagođene sadržaje ovisno o ciljnim skupinama. Ne treba zaboraviti niti razne suvenire od pčelinjih proizvoda, usluge prevoditelja i turističkih vodiča; interpretatora baštine isl. Posebno zanimljiv dio apiturističke ponude je apiturizam za djecu i mlade; razne škole u prirodi i čitava paleta sadržaja koji se mogu ponuditi nakon edukacije pružatelja usluga.
Apiturizam se u Hrvatskoj intenzivno razvija posljednjih pet godina kao dio inovativne turističke ponude. Pčelinjak koji je uređen za prihvat turista može biti zanimljivo mjesto za degustaciju pčelinjih proizvoda, prodaju, edukaciju posjetitelja te razne druge aktivnosti. Apituristička ponuda obogaćuje turističku ponudu destinacije; pčelaru omogućava bolji plasman proizvoda a turistu sigurnost da je kupio kvalitetan, autentičan, lokalno proizveden pčelinji proizvod. Na predavanju koje je održano u subotu 28.rujna posjetitelji su mogli saznati koje proizvode i usluge mogu ponuditi u sklopu svojega pčelarskog gospodarstva. Poseban interes za navedenu tematiku pokazalo je nekoliko mlađih posjetitelja i iskreno se nadam da će uskoro bar netko od njih razviti svoju api priču i obogatiti turističku ponudu.
Mnogi pružatelji usluga apiturizma pokušavaju uz turističku ponudu pružiti i usluge apiterapije no tu je situacija prilično kompleksna. Dok se na apiturizam odnosi Zakon o pružanju usluga u turizmu; konkretnije čl 94 pružanje usluga apiterapije se prema NKD-u svrstava u ostale usluge zdravstvene zaštite i nikako se ne može pružati u sklopu OPG-a jer kao što znamo obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo bavi se poljoprivrednom a ne zdravstvenom djelatnošću.
Zdravstveni turizam jasno je definiran na stranicama Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske. Zdravstveni turizam jest pružanje zdravstvenih usluga – dijagnostičkih i terapijskih postupaka, zdravstvene njege te postupaka medicinske rehabilitacije uz mogućnost korištenja prirodnih ljekovitih činitelja, uz pružanje ugostiteljskih usluga i/ili usluga u turizmu. Zdravstveni turizam uključuje medicinski turizam, lječilišni turizam i medicinski wellness. Precizniji opis usluga u zdravstvenom turizmu nalazi se na linku https://zdravlje.gov.hr/zdravstveni-turizam-5532/usluge-u-zdravstvenom-turizmu/5533
Iz navedenoga je jasno vidljivo da se pčelari nikako ne bave zdravstvenim turizmom no mogu u suradnji s lječilištima i pružateljima usluga medicinskog wellnessa surađivati na specifičan način vezan uz pčele i apiterapiju.
Sami posjetitelji u apiturizmu mogu biti različiti i njima je potrebno prilagoditi programe i ponude na gospodarstvu. Ovisno o željama posjetitelja u sklopu apiturizma mogu se organizirati razne radionice ako su posjetitelji koji dolaze pčelari (radionica proizvodnje matične mliječi uz praktičnu demonstraciju i degustaciju, radionica uzgoja selekcioniranih matica za vlastite potrebe, radionica pregleda pčelinjih zajednica s ciljem dijagnostike zdravstvenog stanja, radionica dodavanja matica u zajednicu). Za potrošače je tu također čitav niz radionica ovisno o željama posjetitelja; primjerice vrcanje meda, vađenje perge, izrada voštanica, izrada medenjaka, ukrašavanje licitara, izrada kozmetike s medom i sapuna s medom. Također, tu su i posjeti urbanim pčelinjacima za najmlađe koji se na siguran i zanimljiv način upoznaju s životom i radom pčela i pčelinjim proizvodima. Ne treba zaboraviti niti posebno prilagođene programe za ljubitelje prirode, umirovljenike, osobe s invaliditetom. Potencijal je velik, no kao i svaki ozbiljan posao zahtjeva određeno znanje, ulaganje financijskih sredstava i puno radno vrijeme. Upravo više od 90 % apiturističke ponude Hrvatske nastalo je nakon edukacija pri Hrvatskom apiterapijskom društvu. To je društvo prepoznato i izvan granica Hrvatske zbog svoga rada i djelovanja kako u stručno-znanstvenom, tako i u gospodarskom smislu.
Dr. sc. Gordana Hegić mag. ing. agr.
Predsjednica Hrvatskog apiterapijskog društva
Komentari
Nema komentara.