dr.sc. GORDANA HEGIĆ: PČELINJI PROIZVODI I NJIHOVO KORIŠTENJE U PREHRANI I APITERAPIJI
Dr.sc. Gordana Hegić, predsjednica Hrvatskog apiterapijskog društva u srijedu, 5. listopada 2016. godine održala je u Umagu stručno predavanje pod naslovom „Pčelinji proizvodi i njihovo korištenje u prehrani i apiterapiji“. Organizatori – udruga pčelara Bujštine i POU „Ante Babić“ upriličili su i degustaciju meda lokalnih pčelara. Dvorana je bila puna, predavanje je bilo veoma zanimljivo, kako za pčelare iz Umaga i okolice, tako i za građane, laike kad je u pitanju apiterapija, pa utoliko i znatiželjnije. Dr. sc. Gordana Hegić:
(sažetak predavanja u Umagu, 5. listopada 2016.)
Zbog svog kompleksnog sastava i sinergijskog učinka med, propolis, matična mliječ i apitoksin, kao i pelud u posljednje vrijeme postaju sve popularniji, jer za razliku od sintetičkih lijekova kojima se iz dana u dan otkrivaju neželjene nuspojave, sve je više kliničkih ispitivanja pčelinjih proizvoda koji nepobitno dokazuju da njihova upotreba blagotvorno djeluje na organizam. U uvodnom dijelu predavačica se dala odgovor na pitanje koje muči većinu potrošača: „Kako prepoznati lažni med?“
Potom se predavačica malo zadržala na općim značajkama pojedinih pčelinjih proizvoda. Kao i inače, bez obzira da li se o njihovim specifičnostima govori iz znanstvenog, medicinskog ili nutricionističkog aspekta na prvom je mjestu uvijek – med.
Kao prirodan proizvod medonosnih pčela i biljaka, po porijeklu može biti od nektara ili medne rose. Nektarni med može biti unifloran, multifloran ili mješani (nektarni + medljikovac). Med ne mora uvijek biti sladak, primjerice kvalitetan kestenov med je gorak, med od nekih vrsta livadnog bilja može biti i kiseo. Livadni med ima drugačiji okus ovisno o godišnjem dobu, području odakle potječe i mikrolokaciji. Različitost medova ukazuje da, osim zajedničkih fizikalnih i kemijskih karakteristika, imaju i specifična svojstva biljaka od kojih potječu. Boja, okus i miris najvažnija su organoleptička svojstva meda i ovise o biljnom porijeklu te uvjetima prerade i čuvanja. Predavačica je naglasila da da med mogu proizvesti samo pčele, dok se različiti kućni pripravci npr. mješavina cvijeta od maslačka i šećera nikako ne mogu nazivati medom. I ovom je prigodom ponovila dvadesetak uvijeta pod kojima med smije izaći na tržište s naglaskom da mu se ni u kom slučaju ne smiju dodavati sredstava za konzerviranje ili aromatiziranje, što je nažalost postao trend, pa je navela i par primjera s polica u našim trgovinama. Brojni nutricionisti skreću pažnju na ljekovita svojstva meda, no pritom ne ističu pojedine vrste, a neke imaju i svoja specifična djelovanja. Djeci se preporučuju slađi medovi kao što su bagrem, amorfa i neke vrste livadnog i cvjetnog meda, a osobe koje ne vole previše slatko više cijene kestenov med. Lipov med djeluje uništavajuće na streptokoke i stafilokoke (uzročnike bolesti dišnih organa i drugih gnojnih upala) čak i razrijeđen u omjeru 1:160. Kaduljin med zbog izuzetno pozitivnog učinka u liječenju respiratornih organa putova, te jačanje imunosustava je najcjenjeniji hrvatski med, poznat širom svijeta. Med od crnogorične medljike, bez obzira jelove ili smrekove osim što je ukusan, bogat je nizom za naše zdravlje neophodnih minerala, pa se posebno preporučuje slabokrvnim osobama i rekonvalescentima. Med je vrhunski prirodni proizvod i preporučuje se u svim životnim dobima, iako kod djece u dobi do 1 godine valja biti izuzetno oprezan zbog mogućih komplikacija.. Narodna medicina i mnogi liječnici koriste med kao pomoćno sredstvo za ublažavanje kašlja, kod prehlade, nadražaja grla i dušnika. Med poboljšava tjelesne i mentalne funkcije te smanjuje zamor. Med je biokatalizator što znači da je svaki med dobar za probavu, pa se preporuča za normalizaciju funkcije organa za probavu, ali i kod akutnih i kroničnih probavnih problema kao što su zatvor, čir na želucu i dvanaesniku. Lokalna aplikacija meda u nos pokazala je odličan učinak kod akutnih i kroničnih bolesti nosa, sinusa, mandula i grla (potrebne su 2 aplikacije dnevno u trajanju 5 – 10 dana).
Propolis je mješavina smolastih sastojaka (pupoljaka ili kore drveća) koji se luče tijekom proljeća i ljeta; što znači da je zajednički proizvod biljaka i pčela. Sadrži preko 300 različitih sastavnica, 22 minerala i 7 vitamina. Propolis koji se stavlja na tržište mora sadržavati najmanje 35 % tvari koje ekstrahiraju alkoholom. Propolis ima širok spektar aktivnosti: kao snažan antioksidans učinkovito djeluje protiv slobodnih radikala, u stomatologiji se koristi kao sredstvo u prevenciji ili pomoć pri liječenju paradentoze, za jačanje zubnog mesa, a novija istraživanja govore da ima i antikancerogeni učinak. Propolis je prirodna alternativa antibioticima: učinak mu je slabiji, ali je manje toksičan, ne stvara rezistenciju i ne oštećuje normalnu crijevnu mikrofloru. Dr. sc. Gordana Hegić nas je podsjetila da se 18. studenog obilježava „Europski dan svjesnosti o antibioticima”, pa moli Udrugu da se na primjeren način uključi u ovu kampanju.
Pelud nije pčelinji proizvod, već su to muške spolne stanice biljaka, koje skupljaju pčele radilice, oblikuju u grudice i pohranjuju u saće kao izvor bjelančevina, važnih vitamina (A, B-kompleksa, C, D, E, K, i rutin) i 28 minerala, te brojnih minerala (u tragovima).Prema načinu dobivanja dijeli se na skidani pelud (skupljen skidačem) i vađeni (perga vađena iz stanica saća). Na tržište dolazi osušen (u obliku mrvica ili mljeven) i pothlađen. Svjež pelud se mora čuvati pothlađen na 18*C, umiješan u med ili steriliziran sušenjem u tamnoj hermetički zatvorenoj posudi. Rok trajanja svježeg peluda je 12 mjeseci, a umješanog u med 2 godine. Pelud potiče nastajanje bijelih i crvenih krvnih zrnaca, djeluje na spolne žlijezde, štiti od srčamih aritmija i krvnih ugrušaka. Lecitin iz peluda čuva mozak i živce, vraća oslabljenu koncentraciju i pamćenje. Pelud regulira rad crijeva, poboljšava raspoloženje, pomaže kod oboljenja prostate, ublažava porodne bolove i olakšava porod. 1 g peluda sadrži višednevnu potrebnu dozu rutina koji se naziva i vitaminom mladosti. Predavačica sugerira muškom dijelu publike u dobi iznad 50 godina svakodnevno konzumiranje 15 g peluda kao prevenciju u hipertrofiji prostate.
Matična mliječ koju nazivaju kraljicom pčelinjih prozvoda, izlučevina je posebnih žlijezda (mladih pčela radilica. Sirova „čista“ prirodna matična mliječ (koja je ujedno najbolja i najkvalitetnija za ljudski organizam) je bijele do bljedožućkaste boje, gusta i tekuća, karakteristična mirisa i kiselkastog, pomalo ljutog okusa. Na tržište se stavlja u izvornom obliku ili liofizirana. Mora se čuvati u tamnoj hermetički zatvorenoj posudi na temperaturi -18*C. Rok trajanja u izvornom obliku je 1 godina, a u liofiziranom 2 godine. Matična mliječ je pokazala pozitivan terapijski učinak kod angine, alergija, anemije, gripe, psorijaze, krvnog pritiska (bez obzira: visok ili nizak!), nedostatka apetita, opekotina i problema s probavom.
Apiterapija – primjena pčelinjih proizvoda u liječenju određenih zdravstvenih tegoba, ali i svakodnevna upotreba pčelinjih proizvoda u prehrani kojoj je cilj očuvanje zdravlja odnosno prevencija bolesti kod ljudi i životinja, sastavni je dio prirodne medicine, komplementarna je metoda: ne liječimo osnovnu bolest, ali pomažemo njenom izliječenju, često i tamo gdje je konvencionalna medicina nemoćna. Primjena pčelinjih proizvoda u apiterapiji nije samo oralna već i lokalna: aplikacira se putem kože na mjesta gdje je to potrebno, primjerice med na rane koje sporo zarastaju, otopina propolisa na gljivične infekcije stopala, kod pojave herpesa, pčelinjeg voska u raznim prirodnim melemima i kremama, pčelinjeg otrova kod reumatskih tegoba, matične mliječi u kremama protiv bora i sl.
Med se odlikuje izvanrednom prolaznošću kroz kožu hraneći tako mišićne slojeve glikogenom koji usporava starenje kože, pa se koristi i za apikozmetiku. Zbog bolje ishranjenosti potkožno mišičje dobiva bolji tonus, a zahvaljujući ugljikohidratima, mineralima, vitaminima i kiselinama od kojih se sastoji, med kožu njeguje, vlaži i pomaže joj da zadrži vlastitu vlagu te tako sprječava prerano starenje i pojavu bora, štiti kožu od gljivica i bakterija, ublažava upalne procese, štiti od slobodnih radikala i na kraju hrani kožu. Med se preporučuje kod opekotina, rana, ekcema, dekubitusa, herpesa, psorijaze hiperkeratoze i atrofije kože. Gotovo nezaobilazni sastojak svakog prirodnog melema je pčelinji vosak, jer sadrži 4.096 IJ vitamina A i dosta vitamina F koji igraju važnu ulogu u sprječavanju nastanka ekcema i isušivanja kože.
Pred sam kraj predavanja dr. sc. Gordana Hegić je ponovila činjenicu da je vrijednost meda i u tome što se mnoge djelotvorne tvari (lijekovi, vitamini, hormoni, aktivne tvari iz ljekovitog bilja) bolje iskoriste u ljudskom organizmu, pošto med poboljšava njihovu resorpciju jer sadrži organske kiseline, mineralne tvari, prirodne boje, eterična ulja te aromatske tvari. I dalje naglašava da je važno uzimati med svakodnevno. Razloga za redovitu upotrebu ima na stotine – zubi i zubno meso će biti zdraviji, probava i stolica redovita, metabolizam uspješniji, najveći organ – koža elastičnija i zdravija, naš će organizam biti otporniji na viruse, bakterije, karcinom, alergije…
I na kraju predavanja dr. sc. Gordana Hegić kaže da je potrošači obično pitaju gdje i kako kupiti kvalitetan med? Njen je odgovor bio jednostavan: direktno od lokalnog pčelara, na kućnom pragu ili u pčelinjaku. Upravo iz ovog razloga je publici podijeljen i prigodan letak Udruge na kojem je popis svih registriranih pčelara na području sjeverozapadne Istre
Gordana Hegić je darivala sve prisutne proizvodima iz apiaromaterapijske linije tvrtke „Biorad“ čiji je vlasnik, kao i knjižice sa sažecima s Prvog hrvatskog simpozija o apiterapiji nedavno održanim u sklopu 2. Pčelarskog sajma „Apitera“ u Zagrebu. Nakon predavanja dr. sc. Hegić je odgovarala na brojna pitanja iz publike, te održala i malo apiterapijsko savjetovalište uz kratku prezentaciju apiinhalatora. Zahvaljujemo vrsnoj predavačici ljubaznim kao i organizatorima, te se nadamo još kojem ovakvom događaju u Umagu.
Komentari
Nema komentara.