U četvrtak, 17. studenog 2022. godine u maloj dvorani Sportskog centra „Franko Mileta“ u suorganizaciji sa Gradom Labinom i Hrvatskim apiterapijskim društvom uz potporu Istarske županije i općina Sv. Nedelja, Kršan, Pićan i Raša Udruga pčelara Labin je organizirala drugu po redu Nacionalnu konferenciju pčelarstva, apiterapije i apiturizma s međunarodnim sudjelovanjem.
Program Konferencije je započeo pozdravnim riječima koje su okupljenima uputili organizatori i pokrovitelji skupa: Darko Martinović, predsjednik UP Labin, dr. sc. Gordana Hegić, predsjednica Hrvatskog apiterapijskog društva, Nada Prodan Mraković, pročelnica Upravnog odjela za turizam županije Istarske i Valter Glavičić, gradonačelnik Grada Labina. Nakon tog uvoda uslijedio je okrugli stol na temu „Registracija apiturizma kao djelatnosti“ na kojem je između ostalog bilo riječi i o tome kako uskladiti očekivanja iznajmljivača turističkih objekata u čijoj je blizini lociran pčelinjak. Darko Martinović je spomenuo da se o toj temi vodila rasprava i u Hrvatskom saboru, a Nada Prodan Mraković zaključila: „Turizam ne smije postavljati pravila, može biti samo nadogradnja nekih naših vrijednosti, načina života, kulture i običaja.“ O ovoj će se temi i u budućnosti „lomiti koplja“, jer je turizam naša najjača gospodarska grana, o kojoj ovisi četvrtina našeg BDP-a, ali definitivno ne smije postati kočnica održivom razvoju poljoprivrede, pa tako ni pčelarstva, već treba ojačati apiturizam kao sponu između ove dvije grane, na čemu trebaju poraditi pčelarske udruge u suradnji s lokanim turističkim zajednicama.
Potom je gost predavač iz Slovenije dr. sc. Domen Jaklič, univ. dipl. biol. govorio na temu „Matična mliječ – kraljevska hrana i propolis – prirodni dezinficijens“. Dr. sc. Jaklič dolazi iz tvrtke „Medex“ u Ljubljani gdje radi kao razvojni tenolog, a ovom je prigodom izlagao o kliničkom istraživanju o djelovanju matične mliječi na sistemsku upalu temeljem kliničkog ispitivanja provedenog na Fakultetu zdravstvenih znanosti Sveučilišta Primorska pokazalo da doza matične mliječi u kapsulama 2.000 mg dnevno ima pozitivan učinak na profil lipida, smanjenje ukupnog i LDL kolesterola, na snižavanje stupnja kronične upale te na podizanje antioksidativnog potencijala i povećanje osjećaja sitosti. Nakon toga je govorio o učincima propolisa na upalu grla i ždrijela, usne šupljine, probavnog trakta i njegovom djelovanju na imulološki sustav, koji su se istraživali u više in vitro kliničkih ispitivanja na ljudima te dokazali ranije prijavljene pozitivne učinke.
U nastavku je izlagala dr. sc. Gordana Hegić, mag. ing. agr. na temu „Razvoj apiterapije i apiturizma u Hrvatskoj“ i naglasila da je Hrvatskom apiterapijskom društvu prioritetni cilj održivi razvoj apiterapije isključivo baziran na znanstveno dokazanim pozitivnim svojstvima pčelinjih proizvoda i jasnim standardima struke. Osim edukacije pčelara – proizvođača meda, liječnika i turističkih djelatnika, kao i potrošača pčelinjih proizvoda putem stručnih skupova, apiterapijskih savjetovališta, HAD promovira i apiturizam s naglaskom na inhalacije u api komorama, ali je konstatirala kako je ova djelatnost u Hrvatskoj usrkos stalnom porastu još uvijek zakonski neregulirana, te da je neohodna njena pravna definicija i kvalifikacija djelatnosti promocija na nacionalnoj razini, kao i intenzivnija promocija apiturističkih destinacija u suradnji sa turističkim zajednicama, te je najavila da 2023. godine kreće edukacija turističkih vodiča i djelatnika u turističkom sektoru.
Završno predavanje „BeeCura – medicinski uređaj za apiinhalacije“ održala je Beate McKenzie, dipl. ekonomistica iz tvrtke BeeCura GmbH iz Crottendorfa u Njemačkoj. BeeCura system je sustav uređaja za korištenje zraka iz košnice u apiterapiji kao holističnoj načinu liječenja. Uređaj za inhalaciju BCS-IH16 usisava zrak iz košnice i usmjerava ga na crijevo do maske bez ometanja pčela. Rešetka u poklopcu sprječava ulaz pčela u crijevo. Korisnici udišu zrak iz košnice preko maske za inhalaciju, a poseban ventil osigurava da se izdahnuti zrak ne vraća nazad u košnicu. Profesionalnu primjenu ovog sustava koja je ključna za dobrobit i korisnika i pčela su liječnici, obučeni pčelari-apiterapeuti ili praktičari naturopatije, a piinhalacije se preporučuju u liječenju peludne alergije, upale sinusa, astme, bronhitisa i niza drugih oboljenja dišnih organa.
Na kraju Konferencije dr. sc. Gordana Hegić je ponovila najvažnije naglaske sa ovog skupa, zahvalivši se svim organizatorima na suradnji, prvenstveno pčelarskoj udruzi Labin na čelu sa Darkom Martinovićem, Gradu Labinu, Županiji Istarskoj te sudionicima skupa koji su osobno prisustvovali predavanjima kao i online pratiteljima u Hrvatskoj, Sloveniji, Srbiji, Makedoniji BiH i drugim zemljama te još jednom naglasila kako Hrvatsko apiterapijsko društvo stoji na raspolaganju svim pčelarskim udrugama i županijskim savezima u Hrvatskoj i regiji za suradnju i organizaciju ovakvih i sličnih skupova.
TEKST: Damir Gregurić, portal „Pčelina školica“
FOTO: www.5portal.hr