Etinioza stigla u Europu!
Bolest: ETINIOZA Zemlja podrijetla: južna Afrika Uzročnik: AETHINA TUMIDA (košnička buba) Najnovija lokacija: Kalabrija (Italija) Datum sumnje na bolest: 05. 09.2014. Datum potvrde bolesti: 12. 09. 2014. Izvor informacije: Sindikat veterinarskog javnog zdravstva Italije
Ova je dramatična vijest protutnjala pčelarskim svijetom poput groma iz vedra neba, a kako ove godine pčelarima nebo uopće nije naklonjeno, još jedan šok im baš i nije trebao!
ETINIOZA U EUROPI !!!
Prvi portal koji je u nas objavio šokantnu vijest o pojavi ovog opasnog štetnika u Evropi je www.radilica-osijek.com Milan Kramer, dugogodišnji pčelar i urednik web-stranice u kornjašu Aethina tumida vidi ozbiljan problem za europsko pčelarstvo u bliskoj budućnosti, obzirom da se ova štetočina lako širi, a teško je ograničiti, podsjećajući nas na sličnu situaciju 1978. godine kad se u Hrvatskoj prvi put pojavila varooza. U članku nas je autor upoznao s podrijetlom ovog štetnika (južna Afrika), biologijom (kornjaš), razvojnim ciklusom (od jaja do odrasle jedinke), štetama koje nanosi i načinu suzbijanja (gušenje netoksičnim uljima kao što su „Hood trap“,“Freeman Beetle“, „West trap“, „Beetle Eater“ i „ Beetle Blaster“). Zašto se digla tolika medijska prašina oko jedne bubice?
Aethina tumida jest mala (oko 1/3 tijela radilice), ali je i izuzetno opasna! U samo 2 godine otkako je stigla iz Afrike u SAD ugrozila je preko 20.000 pčelinjih zajednica i nanijela milijunske štete američkim pčelarima. Ličinke ovog štetnika se hrane nepoklopljenim i poklopljenim leglom, peludom i medom u potpunosti uništavajući saće, brzo se množe, a odrasle jedinke mogu bez hrane i vode preživjeti i do 2 tjedna! U samo jednoj godini u košnici se u košnici može izmijeniti 4-5 generacija kornjaša. Aethina tumida nije opasna za pčele u Africi, no problem je nastao kad se seljenjem i prodajom pčelinjih zajednica bolest proširila na europske pčele koje nemaju dovoljno razvijen mehanizam obrane i ne znaju joj se oduprijeti. Prvi put u Europi ovaj štetnik je pronađen u jesen 2004. godine (u Portugalu), no na vrijeme su poduzete sve potrebne mjere za njeno suzbijanje i širenje je u potpunosti spriječeno. To je bilo točno prije 10 godina – što se desilo sad? Kako je došlo do unosa ovog nametnika u Italiju?
Još 2009. godine prof Nikola Kezić i njegovi suradnici s Agronomskog fakulteta u Zagrebu su upozoravali na moguće ulaze: uvoz paketnih pčela s drugih kontinenata, kupnja matica s invadiranih područja i uvoz voća ili zemlje (gdje se vrši preobrazba iz ličinke u odraslog kornjaša). To je bilo prije 5 godina – što nam slijedi u bliskoj budućnosti?
Nadajmo se da će nadležne veterinarske službe odgovorno postupiti i spriječiti daljnje širenje ove opasne bubice, ali mi s ovoga mjesta apeliramo na naše pčelare da pojačaju kontrolu ne samo pčelinjih zajednica, već i prostora na kojem su smještene, obzirom da po završetku razvoja u stadiju ličinke, Aethina tumida napušta košnicu i uvlači se u tlo u neposrednoj blizini!
Tekst: inž. Damir Gregurić (UPB)
Komentari
Nema komentara.