Godišnja skupština Udruge pčelara Bujštine 13.01.2014.
Udruga pčelara Bujštine osnovana je u Bujama 14. siječnja 2011. godine i od tadašnjih 30 pčelara iz Buja, Umaga, Novigrada, Brtonigle, Grožnjana i Oprtlja za 3 godine narasla je gotovo dvostruko. Glavna djelatnost Udruge je unaprjeđenje pčelarstva prvenstveno kroz povećanje broja pčelinjih zajednica i sudjelovanje u aktivnostima Hrvatskog pčelarskog saveza u sklopu Nacionalnog pčelarskog programa. Osim na povećanju ukupnog broja pčelara na Bujštini, sve ove godine Udruga daje naglasak na edukaciju svog članstva kroz stručna predavanja i posjete specijaliziranim sajmovima, ne zanemarujući ni promidžbu ovog plemenitog poziva kroz istupanja u medijima, redovito sudjelovanje na lokalnim manifestacijama u sklopu kojih se održavaju i predavanja za građanstvo.
U ponedjeljak, 13. siječnja ove godine održana je treća redovna skupština Udruge, događaj na koji se odazovu svi članovi, jer se skuplja članarina, iznose analize rada u protekloj i donose planovi za iduću godinu. Na ovaj sastanak ne dolaze samo članovi, već i prijatelji Udruge i predstavnici institucija koje podupiru rad Udruge, pa su tako ovaj put svojom prisutnošću skup uveličali gosti iz Pčelarskog društva «Nektar» iz Poreča i vijećnik u Gradu Buje gospodin Dragan Čirić.
Predsjednik Udruge Arduino Bubola je podsjetio prisutne na najvažnije događaje u 2013. godini s obećanjem da će Upravni odbor s njim na čelu i ove godine nastojati učiniti sve za boljitak pčelarstva na Bujštini, što podrazumijeva: kontinuitet održavanja sastanaka Udruge jednom mjesečno (svaki prvi ponedjeljak), organiziranje stručnih predavanja za članstvo i građane, nastavak suradnje s Hrvatskim pčelarskim savezom, posjeta Pčelarskom sajmu u Gudovcu početkom idućeg mjeseca, te rad na internetskoj stranici Udruge. U planu aktivnosti su predviđeni još i edukativno-promidžbene posjete dječjim vrtićima i osnovnim školama, suradnja s drugim udrugama na području Istre, sudjelovanje na lokalnim manifestacijama (Umag Land i Dani grožđa) i humanitarnim akcijama. Izabrani su i delegati za izbornu skupštinu HPS-a u ožujku: Slavko Biuk i Damir Gregurić. Za izlet u Gudovac dogovernih 50,00 kuna uplatilo je 26 pčelara. Tajnik Udruge Đordano Juričić iznio je izvješće o prihodima i rashodima Udruge za prošlu i predložio financijski plan za ovu godinu. Kako s programom rada, tako i s financijskim planom složila se većina članova.
Godišnja skupština je trenutak kad se podvlači crta i važe što se učinilo ili propustilo učiniti tijekom protekle godine, kada valja pohvaliti sve one koji su se zalagali za boljitak udruge i pčelarstva, ali i kritički se osvrnuti na propuste, pa je prigodu iskoristio i predsjednik Nadzornog odbora Udruge Gregurić podsjetivši prisutne na riječi kolege iz Zagreba Nenada Strižaka, dobrog poznavatelja stanja u hrvatskom pčelarstvu: «Ako je pčelarska udruga kompaktna, zna što želi, zna se radom nametnuti institucijama, u kojoj rukovodstvo zna animirati svakog člana za ono u čemu je najbolji, ako svaki član obavlja zadatak prema svojim mogućnostima, a ne vlastitim željama, svaki je projekt ostvariv!» Osim toga predložio je da se u plan rada stavi i zajednička nabavka potrošnog materijala i opreme za pčelare iz Udruge. Na njegove se riječi nadovezao gospodin Sinčić naglasivši ulogu medija u propagandi struke, uloge pčele u očuvanju bioraznolikosti i prirodnog okoliša i na kraju meda i svih ostalih pčelinjih proizvoda. Gospodin Radovanović inzistirao je na nekim detaljima u vezi zadataka koji predstoje Udruzi u ovoj godini, na što mu je odgovoreno kako će se uoči sastanka prvog ponedjeljka u veljači (kada se zbog nekih obaveza prema HPS-u moraju odazvati svi članovi!) naći Upravni i Nadzorni odbor i konkretno dogovoriti o tim pitanjima. Gospodin Blažević predlaže da se unutar Udruge stvori tzv. fond meda za potrebe degustacija, prezentacija i donacija do kojeg bi se došlo dobrovoljnim prikupljanjem od svih članova razmjerno njihovim mogućnostima. Osim toga želi da se ubuduće počasnim članom (bez naplate članarine) ne proglašavaju isključivo dužnosnici gradova i općina koje nam daju financijsku potporu, već da se ta kategorija proširi i na članove koji pomažu Udrugu, a nisu proizvođači. Gospodin Kovač iz Poreča pozdravio je sve prisutne u ime Udruge «Nektar», pohvalio našu inovativnost i entuzijazam podsjetivši nas na povezanost meda sa sportom o kojoj je pisao za našu web-stranicu. Činjenica da je Umag grad u kojem je sport važna karika u turističkom proizvodu na tome još treba poraditi, a u tom smislu vodila se i rasprava o pčelarskom turizmu na Bujštini za koji tek stižu inicijative od strane turističke zajednice. O najnovijim promjenama po tom pitanju obavijestila nas je gospođica Vižintin koja je uspjela dogovoriti termin za ocjenjivanje nekoliko pčelarskih objekata na Bujštini 14. siječnja s direktorom TZ Istre i TZ Buje. Nakon službenog dijela uslijedila je zakuska i neformalno druženje koje se produžilo do večernjih sati.
Tekst: Damir Gregurić
[Not a valid template]
Komentari
Nema komentara.