HRVATSKO APITERAPIJSKO DRUŠTVO NA SIMPOZIJU O APITERAPIJI U SLOVENIJI
Slovenski pčelarski savez ČZS bio je 21. – 23. listopada 2015. domaćin 11. Međunarodne pčelarske konferencije COLOSS i Simpozija o apiterapiji. Ovi izuzetno značajni znanstveno-stručni skupovi održali su se u sjedištu ČZS na Brdu pri Lukovici i na Agronomskom fakultetu u Mariboru. Glavna tema simpozija je bila korištenje meda, propolisa, matične mliječi, peluda i pčelinjeg otrova u različite apiterapeutske svrhe, a odazvali su se međunarodno poznati stručnjaci iz Belgije, Mađarske, Rumunjske, Portugala, Indije, Egipta, Maroka te Srbije, Hrvatske i zemlje domaćina. Našu su zemlju predstavljali prim.mr.sci. Josip Lončar dr.med, mag. ing. agr. Gordana Hegić, predsjednica Hrvatskog apiterapijskog društva i mr. sc. Jadranka Luketa –Marković, članica HAD-a. Program simpozija je bio vrlo bogat i zanimljiv prvenstveno zahvaljujući velikom iskustvu predavača, ali i izvrsnoj organizaciji domaćina. Više o simpoziju i zaključcima s konferencije piše naša suradnica i sudionica ovog skupa Gordana Hegić:
Dr.Bratko Filič govorio je na temu antibakterijskog djelovanja propolisa, meda i matične mliječi na bakterije E. Coli, Proteus mirabilis, MRSA, Str. Aureus, Str. Pyogenes, Stragalactiae, Candida albicans i kao poseban problem istaknuo rezistenciju bakterija na antibiotike. Cilj ispitivanja bio je utvrditi koje kombinacije pčelinjih proizvoda i u kojoj količini djeluju na navedene bakterije. Druga tema istoga predavača odnosila se na imuno-biološke mehanizme djelovanja propolisa; gdje se došlo i do zanimljivih saznanja o propolisu koji je topiv u vodi. Dr. med. Rihar Klemen govorio je o djelovanju matične mliječi i propolisa na bakterije Pseudomonas aeruginosa.
Daljnja izlaganja su bila vezana uz teme enzima u medu i zdravlja, kemijskog sastava i sadržaja triptofana u slovenskom peludu, biološkoj aktivnosti perge u stanicama saća, predavačica iz Indije Pushpendra Singh Bhandari izlagala je na temu različitih načina upotrebe perge i provedenim kliničkim ispitivanjima. Maria Campos iz Portugala je u izlaganju govorila o nutritivnim i funkcionalnim svojstvima peluda. Borut Gosar demonstrirao je apiinhalacije pomoću aerosola, dok je Zvone Konstantinović govorio o apiterapiji i bavljenju pčelarstvom osoba s intelektualnim i fizičkim poteškoćama.
Hrvatsko apiterapijsko društvo svoje je planove za budućnost predstavilo posterom. Zahvaljujući mr.sc. Jadranki Luketi-Marković, autorici knjige „Pčelarenje kao (api) terapija u poboljšanju kvalitete života starijih osoba i osoba s invaliditetom“ i izrazito ljubaznim organizatorima koji su omogućili promociju knjige koja se savršeno nadovezala na temu g. Konstantinovića, pa je HAD dobio priliku pokazati da intenzivno radi na nekim segmentima bavljenja pčelarstvom i apiterapijom. Prim. mr. sci. Josip Lončar dr. med. održao je predavanje na temu „Med i drugi pčelinji proizvodi u primarnoj, sekundarnoj, tercijarnoj i kvartarnoj prevenciji obiteljske medicine“
U višegodišnjim kontaktima s kolegama iz regije razmjenjujući saznanja i iskustva vidjela sam kako je kod njih definirano i organizirano pčelarstvo i apiterapija. Vjerujem da će se ove domene i u Hrvatskoj uskoro dosegnuti poziciju kao što je imaju u zemljama u okruženju, ako ne i bolju.
Gordana Hegić, mag.ing.agr.
(predsjednica Hrvatskog apiterapijskog društva)
Komentari
Nema komentara.