Ivan Kovač: Med u prehrani sportaša
Nije prošlo puno vremena od posljednjeg susreta s čovjekom koji me osvojio iskrenošću i dobronamjernošću, ispričavši mi priču o tome kako je u životu zalutao, postao svjestan svojih problema, odustao od dotadašnjeg načina života i odlučio da okrene novi list. Ivan Kovač je prošao put pročišćenja tijela i duše i počeo se baviti pčelarstvom, koje mu je donijelo radosti koliko i sport kojim se bavio čitav svoj život. I kad se sjetim s koliko je oduševljenja pričao o toj simbiozi pčela i pčelara, shvatim da tvrdnja kako suživot s ovim malim bićima čuva i ozdravljuje čovjekovu psihu i organizam, te omogućava da čovjek čvrstog karaktera, vedar i optimističan bez obzira na broj nevolja koje ga snađu u životu, uz pčele postane još jači. Med možda nije čudotvoran tajni eliksir vječne mladosti, ali je zato odličan štit protiv bolesti i kao aktivator pozitivne energije u organizmu, siguran jamac vitalnosti i u završnici – dugovječnosti! Kako je gospodin Kovač živio u Umagu dobar dio mladosti, uz ovaj ga grad vežu mnoge uspomene i osjeća povezanost s njim i njegovim sugrađanima i dan-danas. Ovo je priča o njegovoj sportskoj karijeri koju je započeo upravo u našoj sredini, u rukometnom klubu «Istraturist» i o njegovim pogledima na prehranu sportaša kojima je uvijek bio okružen i naravno s naglaskom na med i druge pčelinje proizvode u njihovoj ishrani. (D.Gregurić)
Ivan Kovač (eko-pčelar iz Radoši kod Poreča):
«Ponosan sam na činjenicu da sam u jednom razdoblju svoje sportske karijere surađivao s jednim od najboljih rukometnih trenera svih vremena – Linom Červarom.
Bilo je to u Umagu u RK «Istraturist» Umag, danas MRK «Umag», od sezone 1978/79. do sezone 1988/89. Često smo razgovarali o hrani, o zdravim namirnicama, o učinkovitosti i brzom oslobađanju energetskih sastojaka u tijelu, pa je kao tema na red došao i med. Lino je bio ugodan sugovornik, a zahvalan sam mu i stoga što me nagovorio na dodatnu edukaciju u toj domeni.
Pročitavši negdje da je Mohammad Ali (Cassius Clay) u vrijeme najvećih mečeva pio napitak od meda, limunovog i narančinog soka razrijeđen vodom, pomislio sam: «Ako to pomaže njemu da uspije, zašto ne bi i našim sportašima?» A zašto je Ali pio baš to? Zato jer je trebalo uoči svake nove runde maksimalno podići nivo energetske učinkovitosti, trebalo je nešto što će mu dati dodatnu snagu u najkraćem vremenu (tijekom stanke između rundi). Budući da su upravo sportaši najveći potrošači energije i to u kratkom vremenu, a klasičnom prehranom je nemoguće povratiti izgubljeno (o umoru da ne govorimo!), odlučio sam ovu temu malo bolje istražiti.
Našao sam sebe u bavljenju pčelarstvom, stručno se educirao, te uz mog prijatelja i kuma Branka Vidmara stekao i određeno iskustvo u pčelarenju, svjestan da i dalje moram još puno učiti. Nisam od onih koje zanima samo količina izvrcanog meda i njegova cijena po kilogramu. Mene zanima med kao sirovinska baza u koju se dodaju drugi pčelinji proizvodi i/ili provjereni poboljšivači hrane iz prirodnih izvora u svrhu podizanja vitalnosti i zaštite zdravlja.
Iz navedenih razloga redovno prisustvujem na Nacionalnim konferencijama o zdravstvenoj ispravnosti pčelinjih proizvoda, kao i drugim stručnim forumima kako bi proširio svoja znanja iz ove domene. Med nije lijek (kako ga mnogi prodaju ili kupuju) – med je hrana i to ona najzdravija, a najbolji lijek je upravo zdrava hrana!
Za kontinuirano bavljenje sportom (amaterski, rekreativno ili profesionalno) prvenstveno valja voditi računa o kontinuiranoj zdravoj prehrani! Zato citat o medu kao hrani i lijeku treba upamtiti i dakako primijeniti u vlastitom životu. Ne kupujte i ne trošite med kad ste već bolesni, uvedite ga u svakodnevnu prehranu! Ove navike treba steći još u najranijoj mladosti, jer med nije skup: uzimanjem meda smanjujemo unos druge hrane, a do 30 % dnevno unesenih kalorija može bilo u hrani ili piću može biti u obliku meda, peludi, propolisa…
Kako uzimati med i ostale pčelinje proizvode?
Čim se probudite rano izjutra natašte popijte vode koliko god možete, ne odveć hladnu s dodatkom limunovog soka. Oko pola sata iza toga popijte mlaki čaj zaslađen s 2 žlice meda. Ovo bi trebala postati redovita navika, kao i jesti voće kao međuobrok između doručka i ručka. Ručak treba biti uravnotežen iako ćete s vremenom osjetiti potrebu da smanjite i taj obrok. Pola sata iza ručka, uzmite žlicu meda, zadržite da u ustima 2 – 3 minute i na gutljaje progutajte. Za trening pripremite napitak u količini koliko ćete ga popiti tijekom vježbanja. Naziv našeg pripravka namijenjenog upravo sportašima je «GYM & FIT» (gimnastika i fitness).
PRIPREMA NAPITKA: u pola iscjeđenog limuna dodajte 1 jušnu žlicu «Gym&Fit» pripravka, razmutite u bokalu od ½ litre, dolijte vodu i imate napitak koji će vam otkloniti umor i nadoknaditi energiju izgubljenu tijekom treninga ili utakmice. Prije spavanja obavezno uzmite 1 čajnu žlicu meda: bolje ćete spavati, a vaša će jetra lakše servisirati organizam tijekom noćnog odmora. Ovo primijenite u vlastitom sportskom životu i karijeri ili u životu vašeg djeteta. Izgradit ćete imunitet prema svim vrstama infekcija, zarazama, alergijama i virozama.»
Zahvaljujem pčelarima Bujštine što su mi omogućili gostovanje na svojoj stranici, a sva pitanja slobodno postavite putem e-maila: branka.kovac13@gmail.com ili nas posjetite na našem pčelinjaku u Poreču, Radoši 13.
ZANIMLJIVOST UZ TEKST O ISHRANI SPORTAŠA:
Lino Červar, rođen 1950. godine u Delićima kod Vrsara, 1971. godine diplomirao na Pedagoškoj akademiji u Puli, trenersku rukometnu karijeru započeo 1974. godine u Novigradu. 1980. godine počinje trenirati RK «Istraturist» iz Umaga gdje ostaje punih 12 godina. Iz pete lige tijekom 5 sezona Lino je plasirao ovaj klub u prvu Saveznu ligu Jugoslavije. Najveći uspjesi iz tog «zlatnog doba» za umaški rukomet su pobjede 1985. i 1988. godine u Kupu Hrvatske. 2002. godine Lino Červar je imenovan izbornikom Hrvatske rukometne reprezentacije, te za 2 godine ona postaje svjetski prvak i olimpijski pobjednik. Na crno-bijeloj fotografiji su Lino i Ivan iz tog «zlatnog doba» RK «Istraturist» i možda baš pričaju o blagodati meda u ishrani svojih rukometaša.
Mohammad Ali (rođen 1942. godine kao Cassius Clay) jedan je od najvećih boksača i sportskih zvijezdi 20. stoljeća. U svojoj bogatoj profesionalnoj karijeri ima iza sebe svega 5 poraza u 61 borbi. Njegov boksački talent, snaga i vještina bili su dovoljni da nokautom završi 37 mečeva, ali odakle mu snaga da sve to izdrži, možete otkriti u Ivanovoj priči o pčelinjim proizvodima u ishrani sportaša.
Komentari
Nema komentara.