IVAN KOVAČ – PREDAVANJE „MED U SVAKODNEVNOJ PREHRANI“
Gradska knjižnica Novigrad – Cittanova, posljednjih godina sve češći domaćin pčelarskih događanja u zapadnoj Istri 4. travnja 2017. godine je ugostila Ivana Kovača, ekološkog pčelara s dugogodišnjim stažom, jednog od naših prvih sommeliera meda i velikog prijatelja Udruge pčelara Bujštine koja je bila suorganizator predavanja i prezentacije pod nazivom „Med u svakodnevnoj prehrani“.
Na svom se obiteljskom gospodarstvu u mjestu Radoši kod Poreča supružnici Branka i Ivan zajedno s mlađim naraštajem uz pčelarstvo i proizvodnju meda i mednih prerađevina bave i uzgojem ljekovitog, samoniklog i medonosnog bilja, te pčelarskim turizmom. U gastronomskom dijelu ove priče riječ je o desetak proizvoda koji se mogu koristiti u prehrani (kao dodatak jelima), kao i u preventivi određenih bolesti (zbog ljekovitih svojstava), no ne smije se zaobići ni onaj drugi dio iste priče u kojem je naglasak na edukaciju potrošača, posebice turista tijekom obilaska imanja, prezentacije na pčelinjaku i degustacije proizvoda u kušaonici.
Zavidan asortiman meda i mednih prerađevina OPG-a Kovač nije rezultat spleta okolnosti, već dobre poduzetničke koncepcije i neprestane brige o proizvodima (bilo da su u pitanju nove, do sada neisprobane recepture, dizajn proizvoda ili marketing). Ivan je predstavio čitavu liniju kremastih medova s dodacima ljekovitog bilja (kadulja, zelena pšenica, lavanda, kopriva, metvica, ružmarin, sjemenke konoplje, list masline), koktela na bazi meda, propolisa i cvjetnog praha s dodacima crnog kima, đumbira namijenjenih potrošačima svih životnih dobi, posebice sportašima i osobama izloženim većim fizičkim naporima. U svojim predavanjima Kovač je uvijek naglašavao da med nije lijek, nego hrana, koja svojim kvalitetnim sastojcima sprječava pojavu mnogih bolesti, a kako bi to što zornije pokazao, nakon svog izlaganja u Gradskoj knjižnici upriličio je i degustaciju na kojoj su posjetitelji imali prigodu kušati darove pčela i prirode obogaćene s puno vještine, truda i ljubavi – ne samo Branke i Ivana, već čitave obitelji Kovač.
Nesumnjivo je da istarsko pčelarstvo ima velik potencijal u turističkoj ponudi jer propagira zdrav život kroz promjene prehrambenih navika, širenje ugostiteljske ponude tradicionalnim i novim receptima za jela na bazi meda kao oplemenjivača gastronomskog doživljaja i sveukupnog raspoloženja za stolom. Možda pripravke za vitalnost i energiju koje je Kovač prezentirao na svom predavanju, može i svako od nas pripremati u svakodnevnoj prehrani, no kako uspješno spojiti ekološku pčelarsku proizvodnju s gastronomijom i skrbi o zdravlju u jednu novu, profitabilnu cjelinu – za to ipak treba mnogo znanja, iskustva i još više truda. Ivan Kovač je svojim primjerom pokazao kako se uz dosadašnje gastro-turističke rute – osim k domaćim proizvođačima vina, maslinovog ulja, pršuta i sira – sve izbirljivijem turističkom tržištu, na specifičan način može ponuditi i med (kao izuzetno vrijedan produkt ovog podneblja) i prezentirati pčelarstvo (kao perspektivna i profitabilna grana gospodarstva), odnosno kako iskoristiti sinergiju prirodnih resursa i produžiti turističku sezonu. Iskreno se nadam da će njegovim primjerom krenuti i drugi pčelari u Istri, ali i u kontinentalnom dijelu Lijepe naše. I ovom prigodom u ime Udruge pčelara Bujštine zahvaljujem Gradskoj knjižnici Novigrad – Cittanova na suradnji u nadi da će u budućnosti biti još mnogo susreta, izložbi, predavanja i prezentacija pčelinjih proizvoda i pčelarstva.
Komentari
Nema komentara.