IZLOŽBA FOTOGRAFIJA U SKLOPU PROJEKTA  UDRUGE PČELARA BUJŠTINE „ČUVAJMO PČELE“  – GRADSKA KNJIŽNICA NOVIGRAD, 9. – 24. VELJAČE 2016.

Potaknuti zabrinjavajućim podacima o ugroženosti pčela uslijed pretjeranog i nekontroliranog tretiranja poljoprivrednih kultura pesticidima, aktivisti Udruge pčelara Bujštine u travnju prošle godine su pokrenuli projekt „Čuvajmo pčele“. Prvi korak u sklopu tog projekta bilo je otvaranje Natječaja za najbolju amatersku fotografiju pod istim nazivom na službenoj Internetskoj stranici Udruge. Na ovu je ideju došla Dragana Pević, predsjednica NO Udruge i glavna urednica portala „Pčelari Bujštine“, a najviše joj je pomogao Marinko Blažević, pčelar iz Barboja i član UO Udruge. Njima su se pridružile i ostale kolege pčelari donacijama meda i medenice u fond za nagrade najuspješnijim fotoamaterima.

Tema fotografija je bila pčela u svom prirodnom okruženju, a da bi odabir bio što objektivniji u žiriju koji je ocjenjivao prispjele radove bili su i profesionalni fotografi. Uz glavnu temu, fotografije su nagrađivane i u kategorijama: „Najbolja priča u slici i riječi“, „Najbolji ulet u kadar”,  „Najoriginalniji naziv slike“ i „Najmlađi sudionik“. Na natječaj je stiglo ukupno 88 fotografija iz svih krajeva Hrvatske, a većina autora nisu pčelari, ali ih je privukla želja da sudjeluju u projektu s ciljem očuvanja prirode. Natječaj je službeno zatvoren nakon 4 mjeseca, nagrade su osvojili: Dejan Stojaković iz Umaga,  Marina Žagar iz Gerove, Andreja Folnović  iz Repušnice, Mirjana Porupski iz Zagreba, Neven Gerenčir iz Umaga, Luka Boban iz Splita i Karlo Jelić iz Siska. Još jednom puno hvala svim autorima na iznenađujuće velikom odazivu na Natječaj u nadi da ćemo suradnju nastaviti i ove godine.

Nakon objave rezultata foto-natječaja na portalu „Pčelari Bujštine“ i dodjele nagrada pobjednicima, organizatori su krenuli u drugu fazu projekta i pretpremijerno su s fotografijama izašli u javnost na 1. Međunarodnoj pčelarskoj izložbi „APITera“, u Zagrebu 15. – 18. listopada 2015. Iako je tamo bilo tehničkih smetnji u postavi fotografija, izložene radove je vidio velik broj posjetitelja sajma, a pohvale projektu stigle su i od strane organizatora ove manifestacije. Za prvu od tri planirane izložbe u Istri odabran je Novigrad, a u organizaciji nam je najviše pomoglo osoblje Gradske knjižnice kojima i ovom prilikom želimo zahvaliti na razumijevanju i podršci.

Na svečanom otvorenju izložbe 9. veljače 2016. godine pčelarima Bujštine, osim njihovih obitelji i prijatelja, prisutni su bili i drugi ljubitelji pčela i pčelinjih proizvoda, ali i ekološki svjesni građani, a poseban gost je bio predstavnik zagrebačke tvrtke „Floreo“ koji je nedavno u Pazinu otvorila prvu specijaliziranu trgovinu pčelarskom opremom u Istri. Izložbu je otvorila Morena Moferdin, voditeljica Gradske knjižnice u Novigradu. Prisutne je potom pozdravio Arduino Bubola, predsjednik Udruge pčelara Bujštine, koji je rekao i par riječi o dosadašnjim i budućim aktivnostima Udruge, posebno pohvalivši uredništvo Internetskih portala „Pčelari Bujštine“ i „Pčelina školica“. Dobrodošlicu posjetiteljima izložbe uputila je i Dragana Pević koja je gostima govorila o ciljevima projekta i nastavku akcije putem jumbo –plakata s porukom javnosti i apelom „Čuvajmo pčele!“ naglasivši da su pesticidi kojima nesavjesni poljoprivrednici tretiraju svoje voćnjake u vrijeme cvatnje pogubni ne samo za pčele, već i za sve druge kukce oprašivače, pa je šteta učinjena na taj način nemjerljiva jer se direktno odražava na proizvodnju ljudske hrane, ali i na okoliš. Na njene se riječi nadovezao Alojz Sinčić, jedan od najstarijih pčelara na Bujštini koji je prigodu iskoristio i za recitaciju svoje dvije pjesme, što je postala tradicija na ovakvim skupovima. Nakon što je izložba otvorena, gosti su razgledali fotografije uz prigodnu zakusku i neformalno druženje. Izložba je otvorena za građanstvo u radno vrijeme knjižnice: ponedjeljkom i petkom 8 – 14 sati, od utorka do petka 10 – 19 sati. Fotografije možete pogledati i na linku: https://www.facebook.com/PcelariBujstine/posts/1198587030167186

Čovječanstvo se hrani sa stotinjak različitih vrsti usjeva, a pčele oprašuju više od 70 % njih. Nestanak pčela uzrokovao bi gubitak više od 20.000 biljnih vrsta što bi poremetilo čitav ekosustav na Zemlji. U posljednjih desetak godina pčelari su sve češće prisiljeni upozoravati javnost na alarmantnu situaciju u kojoj se nalazi pčelinja vrsta zbog bolesti i nametnika, klimatskih promjena, elektromagnetskih zračenja i genetski modifiranih usjeva, uvijek ističući da je jedan od najvećih uzroka za gubitke pčelinjih zajednica trovanje pesticidima i drugim štetnim nuzproizvodima industrije, termoelektrana i prometa. Na našoj je planeti tijekom evolucije nestalo više milijuna biljnih i životinjskih vrsta, no u zadnjih 300 godina stopa izumiranja je 1.000 puta veća: danas svakih 15 minuta izumire 1 vrsta, a glavni  krivac tome je – čovjek! Sjetimo se samo masovnih uginuća pčela zbog upotrebe neonikotinoida u ne tako davnoj prošlosti i višegodišnjih apela pčelara širom svijeta u pravcu zabrane takvih sredstava za zaštitu bilja. Stanovništvo Zemlje i dalje raste, a s njim i potreba za većom proizvodnjom hrane i još intenzivnijom poljoprivredom. Agronomi tvrde da danas pola žetve i berbe ide ljudima, a pola štetnicima, te da bi bez upotrebe pesticida posljedice bile katastofalne. Što nam je onda činiti? Kako da pomirimo nužnost intenziviranja poljoprivrede i rizik od zagađivanja okoliša i kako da od izumiranja spasimo pčele bez kojih nema oprašivanja većine poljoprivrednih kultura? Moramo inzistirati da se industrija sredstava za zaštitu bilja ubuduće koncentrira na pesticidima s repelentnim (odbijajućim) učinkom, a da bi osigurali i veću ekološku proizvodnju, moramo educirati poljoprivrednike i potaknuti ih da uvedu nove tehnologije tretiranja usjeva kojima štite okoliš od otpadnih čestica (modifikacija zastarjele poljoprivredne mehanizacije još uvijek je samo preporuka, a ne i zakonska obveza!) Na kraju ono što je i svrha ovog projekta: moramo nastaviti upozoravati javnost na sve ove činjenice, naglašavajući da pčelari to ne čine radi sebe i zaštite svojih izvora prihoda, već zbog čuvanja prirodnih resursa koji su iz dana u dan sve ugroženiji.

Možda projekt „Čuvajmo pčele“ Udruge pčelara Bujštine nije velik korak u tom pravcu, ali stara pučka izreka kaže da svaki put započinje prvim korakom. Svjesni težine ove misije i turobne činjenice da se u pčelarstvu ništa pozitivno ne dešava preko noći, već samo ustrajnim zajedničkim naporima, organizatori projekta će nastaviti sa sličnim akcijama kako bi javnost  ubuduće više respektirala pčele i njihovu ulogu u prirodi, posebice u proizvodnji hrane.

Tekst i foto: Damir Gregurić, Udruga pčelara Bujštine

[Not a valid template]

 

 

 

10/02/2016 / Zanimljivosti

Share the Post

Komentari

Nema komentara.

Komentiraj

IZLOŽBA FOTOGRAFIJA U SKLOPU PROJEKTA  UDRUGE PČELARA BUJŠTINE „ČUVAJMO PČELE“  – GRADSKA KNJIŽNICA NOVIGRAD, 9. – 24. VELJAČE 2016.

Hrvatski pčelarski savez na svojoj web-stranici je dao informaciju da je priprema sustava za ažuriranje Evidencije pčelara i pčelinjaka za 2024. godinu u tijeku. Obavijest o početku prikupljanja obrazaca za ažuriranje Evidencije pčelara i pčelinjaka za 2024. godinu od strane povjerenika pašnog reda biti će uskoro objavljena, a obrazac za ažuriranje Evidencije pčelara i pčelinjaka bit će dostavljen putem časopisa „Hrvatska pčela“ br. 12/prosinac 2023. godine. Temeljem Delegirane uredbe EU 2021/126. i važećeg Pravilnika o držanju pčela i katastru pčelinje paše, zaključno do dana 31. 12. 2023. godine obavljat će se prikupljanje podataka za ažuriranje Evidencije pčelara i pčelinjaka (EPP) za 2024. godinu. Ovim obrazloženjem daje se naglasak na radnje koje treba poštovati prilikom predaje podataka za ažuriranje. EPP 2024.: OBRAZAC MORA BITI POPUNJEN ČITKO I VELIKIM TISKANIM SLOVIMA. Prikupljanje podataka za ažuriranje EPP obavlja se u jesenskom razdoblju od 01. rujna do zaključno 31. prosinca 2023. godine. Propisani obrasci čine prilog 2 i prilog 3 važećem Pravilniku o držanju pčela i katastru pčelinje paše. Svaka Godišnja dojava (Prilog 3) ili Upis u EPP (Prilog 2) mora biti potpisana od strane pčelara i s upisanim datumom (isključivo od 01. rujna do 31. prosinca 2023. godine). Naprijed navedeni obrasci ostaju u arhivi udruge, a služe za ažuriranje podataka EPP u 2024. godini. Kopiju predanog Priloga 2 ili Priloga 3 mora imati i sam pčelar u vlastitoj arhivi, za slučaj kontrola. Za točnost podatka navedenih u obrascu 3 - Godišnja dojava broja pčelinjih zajednica, odgovoran je pčelar koji istinitost podataka jamči svojim potpisom. Pozivaju se pčelari da u naprijed navedene obrasce upisuju trenutno stanje broja pčelinjih zajednica na svojim pčelinjacima (pčelinje zajednice spremne za prezimljavanje). Svaki pčelar dužan je predati Prilog 3 - Godišnja dojava broja pčelinjih zajednica povjereniku na čijem području je smješten pčelinjak, neovisno o članstvu u matičnoj udruzi. Ukoliko pčelar ima pčelinjake na području nadležnosti više povjerenika, svakome od povjerenika mora dostaviti godišnju dojavu za pčelinjak/e koji se nalazi/e na području nadležnosti tog povjerenika. Obrazac godišnje dojave moguće je predati povjereniku: - OSOBNO, pčelar predaje original obrasca (Prilog 3) u terminima koje odredi udruga/ povjerenik ili po dogovoru s povjerenikom, a na kopiju koju zadržava pčelar povjerenik mora staviti svoj potpis i datum u svrhu potvrde primitka. - PUTEM E-MAILA, pčelar mora dostaviti jasno čitljiv scan (presliku) Priloga 3. povjereniku. Povjerenik na mailom zaprimljen Prilog 3 odgovara kratkim mailom potvrde primitka. Ukoliko od povjerenika ne zaprimite potvrdu primitka provjerite uspješnost slanja e-maila. Zaprimljenom godišnjom dojavom smatra se isključivo ona čiji primitak je povjerenik potvrdio. E-mail adresa Biuk Slavka, povjerenika pašnog reda Udruge pčelara Bujštine je: slavkobiuk@hotmail.com  E-mail adrese povjerenika za druga pašna područja u Hrvatskoj se nalaze na web-stranici Hrvatskog pčelarskog saveza www.pcela.hr - PUTEM POŠTE, na adresu pčelarske organizacije: Udruga pčelara Bujštine, Trg J. B. Tita 6, 52460 Buje), s napomenom „za povjerenika, (Slavko Biuk). Slanje preporučeno s povratnicom, zaprimljenom godišnjom dojavom smatra se isključivo ona za koju pčelar posjeduje povratnicu s potvrdom primitka. Ažuriranje EPP za 2024. godinu pčelarima se ne naplaćuje. Ažuriranjem Evidencije pčelara i pčelinjaka za 2024. godinu, pčelar ostvaruje pravo na subvencije u pčelarstvu (državne i lokalne), potvrde za registraciju pčelarskih vozila, „plavi dizel“, nacionalnu staklenku za med te sva ostala prava koja proizlaze temeljem broja pčelinjih zajednica iz Evidencije pčelara i pčelinjaka u 2024. godini. U slučaju nejasnoća kontaktirajte stručnu službu Hrvatskog pčelarskog saveza na tel: 01 481 95 36 Obrazac možete preuzeti i ovdje: Godišnja-dojava-Prilog-3-sa IBAN-om-2023