LISTA ODOBRENIH VETERINARSKO-MEDICINSKIH PROIZVODA U RH

Hrvatski pčelarski savez obavještava sve pčelare u Republici Hrvatskoj da obrate pozornost na listu VMP-a (lijekova za suzbijanje varoze) odobrenu od strane nadležnih institucija zbog mogućnosti refundacije računa u 2015. godini. Naime, povrat novca možete ostvariti samo kupnjom VMP-ova odobrenih i registriranih u Republici Hrvatskoj. To su: Thymovar , Apiguard , ApiLife var , Check Mite+ i Bayvarol.

 

api life var slikaAPILIFE VAR je prvi registrirani  proizvod baziran na eteričnim uljima, razvijen u Italiji (Chemicals Laif Industria Bio-chimica iz Vigonze).   lijek koji se sastoji od mješavine 4 aktivna sastojka (timol, ulje eukaliptusa, kamfor i Levomentol). ApiLife Var je prirodno rješenje za liječenje i profilaksu u borbi protiv varoe pčela (Varroa Destructor ). Sredstvo se ne smije koristiti u pašnoj sezoni – zas vrijeme sakupljanja meda.

Sastav: 100g ApiLife Var sredstva sadrži:

  • Thymol natural crystals 74,08 g
  • Eucalyptus e.o. 16,00 g
  • Camphor natural crystals 3,70 g
  • Menthol natural crystals 3,70 g
  • Vermiculite support QS at 100 g

Primjena: ApiLife Var se koristi od kraja ožujka do kraja svibnja, odnosno krajem ljeta ili početkom jeseni. Prosječna dnevna temperatura mora biti iznad 12*C. Traka se vješaju između okvira na plodišnom nastavku. Ne preporučuje se sredstvo staviti na podnicu, jer se tako smanjuje učinak. Kada temperature prelaze 28*C potrebno je pčele naviknuti na miris sredstva – umetanjem jedne trake. Učinak u suzbijanju varooe: 92 – 97 %. Video-prikaz aplikacije možete pogledati na: www.youtube.com/watch?v=zLjoVsN9DpY

thymovar imageTHYMOVAR je varocid na bazi eteričnih ulja švicarske tvrtke Andermatt Biocontrol AG iz Grossdietwila, a od nedavno je u ponudi tvrtke Genera iz Rakovog Potoka. Ekološki prihvatljiv proizvod, jer ne ostavlja štetne rezidue, a jednostavan za promjenu i primjenjiv na svim tipovima košnica.

Sastav: aktivna supstanca u preparatu Thymovar trake je prirodno eterično ulje timol kojim su natopljene trake (15 g po jednoj traci) i iz kojih postupno isparava unutar košnice pri 15 – 25 ⁰C tvoreći sublimat koji dovodi do otpuštanja i ugibanja nametnika varoe sa pčela.

Primjena:  Trake se postavljaju sredinom kolovoza na satonoše (ne preko otvorenog ili zatvorenog legla!). Prva aplikacija traje 4 tjedna, nakon čega slijedi odstranjivanje eventualnih ostataka prve i postavljanje druge trake na jednako vremensko razdoblje. Najbolja učinkovitost se postiže kada maksimalne dnevne temperature su između 20 ° C i 25 ° C tijekom liječenja. Reduced Smanjena product efficacy occurs if average temperatures fall below 15 °C during the treatment. učinkovitost proizvoda nastaje ako prosječna temperatura padne ispod 15 ° C. Ne primjenjivati ​​ako je temperatura okoline prelazi 30 ° C. Treatment at temperatures in excess of 30 °C leads to increased stress and mortality of adult bees and brood. Tretiranje sredstvom na temperaturi iznad 30 ° C vodi u stres i može uzrokovati uginuće odraslih pčela i legla.  Sve košnice u pčelinjaka treba tretirati  u isto vrijeme kako bi se izbjegla grabež. Video-prikaz aplikacije možete pogledati na: www.youtube.com/watch?v=_USjxN6hr_k

lijekovi-1BAYVAROL TRAKE se primjenjuju za liječenje i dijagnostiku varooze, a dolaze u formi impregniranog lista koji sadrži 3,6 mg flumetrina. Proizvod dolazi u pakiranju 5 x 4 trake u aluminijskoj foliji i može ga se nabaviti u specijaliziranim trgovinama pčelarskim potrepštinama ili bolje snabdjevenim poljoprivrednim ljekarnama. Rok trajanja (neotvorenog pakiranja) je 4 godine. Lijek treba držati na suhom i tamnom mjestu, na temperaturi 15 – 25 *C. Foliju otvaramo neposredno prije upotrebe. Ako su pčelinje zajednice vrlo jake s više nastavaka primjenjujemo 4 trake po nastavku u središnjem prostoru košnice u kojem se pčele najčešće kreću, u razini granične linije legla i vijenca peludi. U normalne zajednica stavljamo 4 trake. Slabe zajednice, mlade i umjetne rojeve koji popunjavaju manje od ½ saća liječe se s 1 ili 2 trake. Tretman traje 15 do 35 dana (u uputama proizvođača stoji napomena: minimum 4 tjedna, maksimum 6 tjedana). Nakon toga se akaricidne trake vade iz košnice i spale. Dakle već korištene trake se ne smiju upotrebiti više puta, jer tada nisu efikasne! Kad varou želimo samo dijagnosticirati, prije stavljanja na podnicu stavljamo jedan čist bijeli papir, traku ostavljamo 24 sata u košnici nakon čega brojimo otpale grinje. Trake smještamo u sredini između okvira, u malo razmaknutim ulicama između saća (npr. 2. do 3. i 8. do 9. ulice) tako da se pčele mogu slobodno kretati s obje strane. Na gornjem dijelu trake se nalaze ručice koje na označenom mjestu u istom pravcu treba saviti tako da se traka objesi na njih, a oslanja se na satonoše dvaju okvira.

OPREZ: Lijek se ne smije primjenjivati tijekom unosa nektara u košnicu. Lijek se ne smije primjenjivati istovremeno s drugim lijekovima protiv nozemoze ili varooze. Lijek ne smijemo držati ni kraće ni dulje od predviđenog vremena, jer nepridžavanjem točnih uputa proizvođača ćemo uzrokovati slabiju efikasnost aktivne tvari. Obavezno se držati propisa za zaštitu na radu. Ako proizvod dospije na kožu ili u oči potrebno je temeljito ispiranje vodom! Na istom principu djeluju i druga kontaktna sredstva (Varodal, Check Mite), samo što nisu PVC trake, već drveni štapići i natopljeni su drugom aktivnom tvari.

lijekovi-3APIGUARD GEL  uz 12,5 g eteričnog ulja timola sadrži i pomoćne tvari (poliakrilnu kiselinu, trietanolamin i pročišćenu vodu). Proizvod dolazi u obliku 50 g gela (popularno nazvanog: pašteta). Svaka pčelinja zajednica se tretira 2 x 50 g gela po košnici u razmacima od 2 tjedna, uz napomenu da se u jednoj godini pčele smiju tretirati najviše 2 puta. Timol u gelu djeluje inhalacijom (2/3 učinka) i kontaktno (1/3), ovisno o aktivnosti pčela i temperaturi u košnici.Način primjene: posudica s gelom se otvara tako da jedna strana ostane pričvršćena i takva se stavlja u sredinu košnice na vrh okvira (gel prema gore). Razmak između gela i krova mora biti minimum ½ cm. Zatim zatvaramo košnicu i tako ostavljamo 2 tjedna. Istodobno se tretiraju sve košnice na pčelinjaku. Na podnicu treba staviti čist nauljen papir koji će poslužiti kao hvatač grinja. Posudica ostaje u košnici dok u njoj ima gela. Nakon toga je uklanjamo, a papir s podnice spalimo. Efikasnost ovog lijeka je najbolja u kasno ljeto, naravno tek kad se izvrca med i smanji leglo. Zbog neujednačenosti učinka Apiguard ipak treba koristiti samo kao jednu od mjera borbe protiv varoe. U vrijeme tretiranja može doći do blagog nemira pčela, čak se može umanjiti razvoj mladog legla, ali to je prolazna pojava.

UPOZORENJE: ne preporučuje se pčele tretirati u vrijeme paše zbog promjene okusa meda! Liječenje se provodi neposredno nakon što se maknu nastavci s okvirima s medom! Ako su temperature više od 40 *C ili niže od 15 *C ne smijemo koristiti Apiguard. Pripravak se ne smije koristiti ni ako je aktivnost pčelinje zajednice slaba. U slučaju predoziranja u košnici može doći do komešanja, nemira i povećane smrtnosti. OPREZ: tijekom tretiranja obavezno se držati propisa zaštite na radu, tj. uobičajene zaštitne odjeće i obuće + gumene rukavice. Nakon završetka oprati ruke i dijelove tijela koji su slučajno došli u kontakt s gelom. Pripravak ima rok trajanja 3 godine u originalnoj ambalaži. Gel čuvati na suhom i tamnom mjestu, na hladnom (ali se ne smije smrznuti).

lijekovi-5CHECK MITE + je ektoparaziticid za lokalnu primjenu na bazi kumafosa (organofosfornog spoja) u vidu PVC-traka (jedna sadrži 1,36 g kumafosa i titanov dioksid kao pomoćnu tvar). Primjena: u svaku pčelinju zajednicu između okvira u području legla objese se po 2 trake koje će tu ostati 42 dana.Djelovanje: Kumafos se raspodjeli među pčelama socijalnim kontaktom. Varoa se truje kumafosom direktno (na odrasle oplođene ženke) ili indirektno (na njihova jajašca i ličinke u saću). Jamstvo suzbijanja varoe pomoću Check Mite leži u činjenici da tretman traje 3 – 4 x duže od reprodukcijskog ciklusa grinje u stadiju poklopljenog legla. Nuspojave: Tijekom tretiranja ovim pripravkom postoji mogućnost poremećaja u uzgoju matica i nesenju jaja. Ako se Check Mite koristi višekratno postoji mogućnost da se pojavi rezistencija, pa ga treba koristiti naizmjence s drugim sredstvima (oksalnom kiselinom, amitrazom, flumetrinom i dr.) Da bi se otklonila mogućnost reinvazije, za pčelinje zajednice bez legla se preporuča dodatno tretiranje oksalnom kiselinom u prosincu. Prilikom višekratne primjene Check Mitom u vosku iz tretiranih košnica se nakuplja akaricid, pase preporuča saće zamijeniti svake 2 – 3, maksimalno 4 godine (svake godine valja zamijeniti 1/3 okvira sa saćem). Mjere opreza: pridržavati se uputa proizvođača, jer će 4 x veća doza (8 traka po zajednici) uzrokovati smrtnost kod radilica. U slučaju neodgovarajućeg rukovanja, može doći do trovanja (simptomi: suženje zjenica, drhtanje mišića, povraćanje, proljev), pa treba odmah potražiti medicinsku pomoć (antidot za jednu osobu: 0,2 – 0,5 ml 1%-tnom otopinom atropin sulfata intramuskulatorno). Rok valjanosti: 3 godine, čuvati u originalnoj ambalaži, na tamnom i suhom mjestu, pri temperaturi 15 – 25*C.

 

30/03/2015 / Zanimljivosti

Share the Post

Komentari

Nema komentara.

Komentiraj

LISTA ODOBRENIH VETERINARSKO-MEDICINSKIH PROIZVODA U RH

Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju u skladu s važećoj zakonskoj regulativi donijela je Popis pomagala, pribora i opreme koja se koristi u pčelarskoj proizvodnji i uzgoju pčela za koju je moguće podnijeti zahtjev za isplatu u intervenciji Nabava novih pomagala, pribora i opreme s maksimalnim iznosima potpore koje korisnik može ostvariti (Prilog I) i objavila Rokove za podnošenje zahtjeva za isplatu za intervencijsku godinu 2025. u skladu s Pravilnikom o provedbi intervencija u sektoru pčelarstva unutar Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027. (Narodne novine, br. 24/2023, 46/2024, 90/2024).

 

Dokumentacija je u privitku:

Rokovi-za-podnosenje-zahtjeva-za-isplatu-u-pcelarstvu_2025 Oprema-iz-Priloga-I-i-II-s-maksimalnim-cijenama-01082024 PRILOG-I