Marina Duić Manojlović: “Kremice Pčelice Maje”
U ponedjeljak, 2. prosinca 2013. u prostorijama Učilišta Buje za 40-tak članova Udruge održano je još jedno izvrsno predavanje, ovaj put o apikozmetici, odnosno o pripravcima za lice i tijelo na bazi pčelinjih proizvoda. Med, vosak, propolis i matična mliječ u svijetu su odavno prepoznati kao idealna osnova za razne kreme, meleme, balzame i maske koje najčešće koristi ljepši spol, ali u novije vrijeme i predrasudama neopterećeni muškarci radi njihovog opuštajućeg, regeneracijskog i energetskog djelovanja.
Marina Duić Manojlović iz Umaga, po struci diplomirana pravnica s dugogodišnjim stažem u Bujama, na predavanju pod nazivom «Kremice pčelice Maje» otkrila nam je svoju drugu ljubav i preokupaciju: fitoaromaterapiju. Kako je to novija metoda liječenja nekih tegoba i bolesti uz pomoć esencijalnih (eteričnih) ulja i ljekovitih biljaka, još uvijek je podcijenjena od strane klasične medicine i farmakologije, ali za laika zvuči egzotično i zanimljivo, pogotovo što nas podsjeća na povijest prije sintetičkih lijekova koje forsira farmaceutska industrija od svog postanka do danas.
Naša predavačica Marina ipak se u svom izlaganju zadržala na apikozmetici koja je tek mali dio njenog itekako zanimljivog hobija. U uvodnom dijelu podsjetila nas je na blagodati pčelinjih proizvoda koje su u razne svrhe koristili još u antička vremena. Povezavši u tom kontekstu povijest i mitove uvela nas je u svijet melata, pripravaka na bazi meda u koje se dodaju razna eterična ulja radi uzdizanja obje tvari na jedan novi nivo. Predavačica je naglasila da se držimo postulata “manje je više” te da ne pretjerujemo u korištenju eteričnih ulja jer se velika doza nikako ne može razblažiti novim dodavanjem meda. Maksimalna dnevna doza ulja je 6 kapi, koje bi trebalo energično umješati u med. Napominjući da govori isključivo o jednostavnim pripravcima koje možemo uraditi i sami kod kuće, nizala je jedan za drugim recepte za razne kreme za njegu ruku i lica, balzame za usne i vodice za usnu šupljinu, te čitavu paletu maski za čišćenje i piling lica. Uz obrazlaganje svakog pojedinačnog recepta gospođa Marina bi naglašavala neke zanimljivosti vezane za taj pripravak, pa smo imali priliku upoznati i drugu stranu ružmarinovog ulja koje zbog nekih svojih negativnih karakteristika (diže tlak) valja izbjegavati u kod osoba s visokim tlakom. Marina nas je učila kako da izradimo neke osnovne kreme i savjetovala nas kako da ih sačuvamo da se ne pokvare, jer ne sadrže konzervanse.
Sve recepte sa održanog predavanja možete pregledati ovdje: RECEPTI PČELICE MAJE
Po završetku predavanja gospođa Marina je spremno odgovarala na sva pitanja zainteresiranih za ovu temu i neke detalje o pojedinim pripravcima, njihovoj praktičnoj uporabi i eventualnoj prodaji u zakonskim okvirima. Nakon predavanja gošći je Arduino Bubola uručio mali dar u ime Udruge za sjećanje na ovaj susret s pčelarima Bujštine.
Opći dojam nakon predavanja je jako dobar, obzirom da je fitoaromaterapija za nas još uvijek tema s puno nepoznanica, a ocjena iz kvalitete obrazlaganja visoka. Uvjeren sam da su svi prisutni otišli kući zadovoljni onim što su na predavanju čuli i naučili, pa gospođi Marini želimo još puno ovakvih izlazaka u javnost. Zato puno hvala našoj predavačici, a naravno i njenim prijateljima iz Udruge: Marinku Blaževiću i Dragani Pević koji su došli na ideju o ovoj temi i pripremili sve za ovaj više nego inspirirajući susret.
Tekst i foto: Damir Gregurić
[Not a valid template]
Komentari
Nema komentara.