Med napokon našao svoje mjesto na “Danima šparoga”
ŠPAROGE I MED – EKIPA ZA PET
Svatko tko živi u Istri, a vid ga dobro služi, uz cestu ili u šumi iza bodljikavog grmlja lako će prepoznati nježnu i aromatičnu penjačicu dugih stabljika – divlju šparogu (lat. Asparagus maritimus) koja je zbog svoje niskokaloričnosti, bogatstva vitaminima, mineralima i vlaknima jedna od nutritivno najuravnoteženijih samoniklih biljaka na Mediteranu, a kao povrće su je obožavali još stari Egipćani, Grci i Rimljani. Kako se od davnina ova biljka smatrala čuvarem zdravlja (diuretik, laksativ, regulator holesterola i krvnog tlaka, sprječava bolesti srca, krvnih žila, štiti od astme, moždanog udara, jača kosti), ali i afrodizijakom (zbog visokog udjela vitamina E), šparoga je postala najcjenjenija samonikla kultura na području županije. Stoga i ne čudi da joj je Turistička zajednica klastera sjeverozapadne Istre posvetila posebnu gastronomsku manifestaciju.
«Dani istarske šparoge» se održavaju od 24. ožujka do 15. svibnja kada omiljenu proljetnu namirnicu možete naći na posebnim menijima po promotivnim cijenama u čak 34 restorana i konobe od Savudrije i Novigrada do Buja i Brtonigle. Šparoga se izvrsno slaže s mesom i ribom, tjesteninom i rižom, krumpirom i sirom, pa ne možete promašiti ni ako je pripremite doma s jajima, za juhu, kao prilog ili na salatu, niti ako ste malo odvažniji, pa pokušate spraviti neki maštovit desert kao što su to učinili chefovi kuhinje restorana «Stari Kaštel» nedaleko Buja u kojem je održana prezentacija ovogodišnjih «Dana istarskih šparoga». Ponudu raznih sirovih, prženih i kuhanih jela prvi put je dopunila i jedna delicija za koju su mladi, ali vrsni kuhari Nikola Tadijanović i Kristijan Budiša koristili – med! Za to je najzaslužniji naš kolega Marčelo Melon iz Petrovije koji je na otvaranju manifestacije prezentirao med kao blago ovog podneblja podjednako kvalitetno u hrani i značajno za turističku ponudu poput ribe, školjki, tartufa, vina, maslinova ulja…Zaslužno je i osoblje restorana u kojem se odvijala priredba u čast kraljice samoniklog bilja, ali i direktor Turističke zajednice Buje Valter Bassanese koji je zajedno sa svojim kolegama iz klastera još prije 8 godina osmislio ovu manifestaciju. Podsjetit ćemo da je skupa s Denisom Ivoševićem, direktorom TZ Istre nedavno posjetio pčelare na Bujštini kako bi promovirao nov turistički proizvod Istre – pčelarski turizam i tom prigodom podržao naše vizije i planove, pa je i ovo jedan od dokaza da je od riječi.
Hrana, lijek, afrodizijak: najčešći epiteti koji se lijepe uz šparogu – i te kako podsjećaju na nutritivne i zdravstvene vrijednosti meda. Upravo zbog te koincidencije, ali i zbog činjenice da se med odlično sljubljuje sa svim drugim namirnicama, u maštovito pripremljenoj kombinaciji provjereno će kod gurmana iz čitavog svijeta, izazvati najiskrenije oduševljenje, slast i pohvalu kuharu. Za razliku od meda šparoga je niskokalorična namirnica bogata vlaknima što je čini idealnom za one koji žele zdravo jesti, a uz to i održati vitku liniju, no ne smijemo zaboraviti da jelo mora biti i radost ne samo za želudac, već i dušu, pa se nekad smijemo opustiti uživajući i u delicijama s malo više kalorija. Iako se na Istoku okusi miješaju već stoljećima, kad nas se mnogi i dalje čude slatko-ljutim, slatko-kiselim ili slatko-gorkim kombinacijama u jelima i desertima. U maštovitoj kombinaciji kakav je bio parfe od šparoga i meda lipe s okusom konjaka i karamela, ovaj se spoj gorko – slatko pokazao kao bomba fantastičnih aroma, mirisa i okusa.
Lipov med jakog je mirisa i blagog okusa (inače odličan za žele ili mousse) pokazao se izvrsnim i u ovoj kombinaciji, jer ne dominira ostalim ukusima, već ih upotpunjuje. Pošto med podjednako oplemenjuje sve vrste jela, slastica i pića, a mogućnosti sparivanja i igranja s različitim namirnicama su gotovo neograničene, osobno sam uvjeren da uspjeh nekog restorana ne leži u njegovom ambijentu ili interijeru, već prije svega u kuharevoj kreativnosti i spremnosti da eksperimentira, uvodi nove trendove i širi kulinarske vidike. O toj temi je naš kolega razgovarao s mnogim uzvanicima, a posebno s gospodinom Giuseppe Casagrande, urednikom poznate talijanske revije «Papageno» koji je pohvalio nastojanja istarskih ugostitelja i proizvođača autohtonih proizvoda da se afirmiraju na eno-gastro sceni Europe i obećao da će uskoro obići i njegovu kušaonicu kod Umaga.
Zahvaljujemo se organizatorima ove gastro-manifestacije i kolegi koji je branio naše boje i govorio okupljenim novinarima iz Hrvatske, Slovenije i Italije o dobrobitima meda u nadi da će učestvovanje pčelara Bujštine u ovakvim događanjima postati pravilo (a ne izuzetak, kao do sada), jer se na ovaj način i kulinarstvo i pčelarstvo u regiji diže na jedan viši, elitniji nivo.
Damir Gregurić
Komentari
Nema komentara.