MED u borbi protiv nesanice

Sjećate li se filma «Insomnia» s Al Pacinom u ulozi detektiva koji se sve vrijeme doima iscrpljen kao da je iz njega iscijeđen posljednji atom snage i volje za životom? Nervozan zbog neispavanosti, namrgođena lica s podočnjacima poput krafni obavlja svoj posao korektno i predano, ali ga umor dekoncentrira i ometa u službi. Da je središnji lik u filmu poznavao blagodati meda i neposredno prije počinka popio šalicu čaja od kamilice i u borbi protiv glavnog neprijatelja – nesanice, svoj revolver zamijenio žličicom bagremovog meda, sigurno ne bi bio tako napet i možda bi brže riješio slučaj na kojem je radio. No, film je samo fikcija, a stvarnost je nešto drugo! Poražavajuća činjenica u Hrvatskoj je da se na probleme sa spavanjem žali čak 26 % žitelja u Hrvatskoj, od čega 11 % pati od kronične nesanice! Kako pomoći tim ljudima na prirodan način i bez štetnih nuspojava koje znaju imati sintetski lijekovi za uspavljivanje i regulaciju sna? Ako je med glavno oružje protiv nesanice, koji su njegovi pomagači i da li pacijentima umornima i očajnima zbog neprospavanih noći ta sinergija jamči kvalitetan san i odmor?

 

INSOMNIA – uzroci i posljedice

 

Insomnia je latinski naziv za nesanicu, poremećaj koji kod bolesnika izaziva teškoće pri uspavljivanju, često buđenje ili trajnu pospanost. Poremećaju spavanja doprinose traume (stres na poslu) i neke bolesti (upale praćene povišenom tjelesnom temperaturom, učestalo mokrenje, kašalj, grčevi, aritmija srca). Nesanica može biti i rezultat uzimanja nekih lijekova (zato ne ignorirajte popis nuspojava na uputi za njegovo korištenje), a posljedično donosi umor, bezvoljnost i razdražljivost. Osobe koje pate od ovog poremećaja ujutro su nervozne, konfuzne  i zaboravne. Probdjeti noći i noći bez sna pogubno je za radnu sposobnost i uopće funkcionalnost pojedinca, a posredno šteti i  njegovoj okolini, prvenstveno obitelji i suradnicima na poslu. Kad um tjera san od sebe, tijelo koje vapi za odmorom trpi, jer se u njemu skupljaju toksini i čitav imunološki sistem slabi. Ako se besane noći nastave u nedogled, može doći i do teških psihofizičkih smetnji. Iako noći bez sna znaju proizvesti i izuzetnu produktivnost u određenih zanimanja (Marcel Proust je sve svoje romane pisao noću!), općenito se smatra da ovaj poremećaj nužno vodi u depresiju (kao kod Elvisa Presleya ili Michaela Jacksona) ili još veće krize.

 

SAMOPOMOĆ PRI NESANICI

 

Ako vas muči kratkotrajna nesanica kojoj se uzroci kriju u promjeni vremenske zone ili prolaznom stresu, nemojte odmah trčati svom liječniku po tablete za spavanje. Iako suvremena medicina raspolaže s čitavim nizom lijekova za ove probleme, zbog rizika od ovisnosti valja ih izbjegavati koliko god je to moguće. Bolje poradite na preventivi: ne spavajte danju, čak ni kad ste umorni, a  prije odlaska na počinak obavezno prozračite spavaonicu i krpom prekrijte sve uređaje koji svijetle. Nemojte gledati TV ili visjeti na Facebooku dugo u noć, radije pročitajte nekoliko stranica omiljenog štiva neposredno prije spavanja. Pomoći će vam i topla kupka ili tuširanje, masaža ili joga, slušanje umirujuće glazbe, šumova mora ili pjeva ptica, a možda je najbolje da odete u kratku šetnju po svježem večernjem zraku.

Prije spavanja bi trebalo izbjegavati naporne vježbe i obilne večere, alkohol, kofein, nikotin, ali i zeleni, žuti  crni čaj. Umjesto čokolade uzmite bananu, gazirane napitke zamijenite mlijekom ili čajem. Mlijeko sadrži triptofan, tvar koja sudjeluje u stvaranju serotonima (hormon sreće), a ako u čašu mlijeka dodate i žličicu meda ugodno ćete se iznenaditi njihovom sinergijom i zaspat ćete u tren oka.

 

MED + ČAJ = FORMULA ZA MIRAN SAN

 

www.livestrong.com

U lakšim slučajevima blažih oblika nesanice pomoći će mješavine raznih biljaka: odoljen, matičnjak, menta, ružmarin, ruda, imela, kamilica, mažuran, cvijet bazge i korijen celera, te mnoge druge. U pučkoj medicini spominju se i «mirisni jastučići» – vrećice od platna napunjene hmeljom, lavandom, pelinom i majčinom dušicom koje polažemo uz zaglavlje kreveta. Ove trave u zrak ispuštaju blagi sedativ koji ublažava nervozu i tako priprema organizam za spavanje. Pomaže i mješavina eteričnih ulja geranija, melise, lavande, borovnice i grejpa ako s par kapi poškropimo jastučnicu ili zapalimo u mirisnoj lampici 2 sata prije spavanja. Čajevi i napitci s dodatkom meda ili med obogaćen ljekovitim biljem dokazano smanjuju psihičku napetost i pomažu u prevenciji nesanice. Mješavine meda, matične mliječi, peludi i propolisa su izuzetno dobar regenerator metabolizma i najjači prirodni stimulator niza funkcija u organizmu, samim time što poboljšavaju cirkulaciju i snižavaju previsok krvni pritisak, ublažavaju aritmiju i smiruju lupanje srca, djeluju pozitivno i na uspavljivanje i regulaciju sna. Svi apiterapeutski priručnici za borbu protiv nesanice ističu  bagremov, lipov i cvjetni med, ali ne zaostaju ni druge vrste.

 

 

 

TRI RECEPTA ZA BOLJI SAN, LJEPŠI DAN I SRETNIJI ŽIVOT

 

Kamilica (lat. Matricaria recutita) se koristi od davnina i u pučkoj i u službenoj medicini zbog svojih protuupalnih, antibakterijskih, sedativnih i antialergijskih svojstava.  Smanjuje anksioznost, stres i napetost, što nam smanjuje mišićnu napetost i smiruje tijelo. Njeni se osušeni cvjetovi koriste za pripravke koji pomažu pri liječenju tegoba u respiratornom, probavnom i živčanom sustavu. Važno je napomenuti da kamilicu ne kuhamo, već je samo prelijemo vrućom vodom. Neposredno prije spavanja najbolje će vas opustiti čaj od kamilice u koji ste dodali žličicu bagremovog meda. Lagan i blag, ugodna okusa i mirisa savršeno se sljubljuje s čajem od kamilice čije djelovanje pojačava, pa se preporučuje i djeci. Opušta čitav živčani sustav, pa pomaže pri stresu i depresiji. Za pripremu čaja nam je potrebno 2 žlice svježih ili sušenih cvjetova koje prelijemo s 3 decilitra vrele vode i ostavimo poklopljeno desetak minuta. Med ne dodavati u vruć napitak. Konzumirati se može i više puta dnevno, ali obavezno jednu šalicu toplog čaja uoči spavanja. Osim za čaj, kamilica se upotrebljava i za obloge i kupke, inhalacije i njegu kože i vlasišta.

 

Matičnjak (lat. Melissa officinalis) je ljekovita i medonosna biljka, koja se koristi i kao začin, u pripravcima za prehladu i kod problema s cirkulacijom. Potiče znojenje, pomaže kod groznice i povišene temperature, osvježava tijelo, smiruje živce i opušta čitav organizam. Sa 0,5 litara hladne vode treba preliti 20 do 40 grama listova matičnjaka, pa ostaviti poklopljeno u posudi čitavu noć. Učinkovitost pripravka se pospješuje dodavanjem livadskog meda. Blag i lagan, širokog spektra djelovanja (jer potiče od raznog cvijeća: maslačka, majčina dušica, pelin, gospina trava, vrijesak i dr.) i inače se preporučuje za svakodnevnu upotrebu, a zbog arome i umirujućeg učinka na organizam, odlično se uklapa kao dodatak čaju od matičnjaka. Napitak se procijedi i pije gutljaj po gutljaj tijekom cijelog dana. Pripravak redovito uzimati bar 30 dana. Za dodatno opuštanje skuhati jači čaj od matičnjaka i dodati ga u kupku za opuštanje prije počinka.

 

Lipa (lat. Tilia platyphyllos) se koristi u liječenju prehlada i bolesti dišnih organa. Pospješuje izlučivanje znoja i mokraće, a time i izbacivanje štetnih tvari iz organizma, dakle ubrzava metabolizam. Preporučuje se u liječenju kroničnog kašlja i bolova kod mokrenja. Kod starih Slavena vladao je običaj idolopoklonstva lipe, pa joj neki i danas pripisuju čudotvorne moći, tvrdeći da već i samo sjedenje pod lipom ima sedativni učinak. Koriste cvjetovi, koji se beru samo u vrijeme kada su se otvorili i prije nego što ostare i promijene boju. Za pripremu čaja je dovoljno pola žličice cvijeta preliti vrelom vodom, procijediti i konzumirati hladnog s dodatkom meda od lipe. Ugodna mirisa i specifičnog blagog okusa izvrsno se sljubljuje s čajem od lipe.

Ova se vrsta meda inače preporučuje kod upala dišnih putova, viroza praćenih visokim temperaturama i bolesti bubrega. Lipa umiruje i izaziva san, ali ne treba pretjerivati s uzimanjem, jer duža upotreba može izazvati srčane smetnje.

 

 

Tekst: Damir Gregurić

(Udruga pčelara Bujštine)

Share the Post

Komentari

Nema komentara.

Komentiraj

MED u borbi protiv nesanice

       Na temelju Odluke o raspisivanju Javnog poziva za dodjelu potpore poljoprivredi i ruralnom razvoju na području Istarske županije za 2024. godinu KLASA: 402-08/24-01/251,  URBROJ: 2163-03/13-24-6 od 26 studenog 2024. godine, Upravni odjel za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodno gospodarstvo Istarske županije raspisao je Javni poziv za dodjelu potpore poljoprivredi i ruralnom razvoju na području Istarske županije za 2024. godinu.     Korisnici moraju biti upisani u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju u Regionalnom uredu u Istarskoj županiji, obiteljska poljoprivredna gospodarstva (OPG), samoopskrbna poljoprivredna gospodarstva (SOPG), obrti, trgovačka društva, udruge i zadruge registrirane za obavljanje poljoprivredne djelatnosti sa sjedištem i proizvodnim površinama na području Istarske županije. Prihvatljivi su isključivo nositelji poljoprivrednog gospodarstva. Jedan korisnik može podnijeti zahtjev za potporu za više mjera iz ovog Javnog poziva pod uvjetom da njihov maksimalni iznos ne prelazi  6.650,00 eura godišnje. Korisnici potpora dužni su voditi računa o ograničenju potpora male vrijednosti do 20.000,00 eura tijekom razdoblja od 3 fiskalne godine (EU 1408/13, EU 2019/316). U skladu s načelom izbjegavanja dvostrukog financiranja, propisanog člankom 21. stavkom 3. Zakona o poljoprivredi („Narodne novine, br. 118/18 i 42/20), prihvatljivi zahtjevi za subvencioniranje su samo oni koji nisu subvencionirani od strane Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR) i mjerama propisanim Programom ruralnog razvoja RH 2020.-2027. te iz nekog drugog izvora financiranja.      Za pčelarski sektor važna je Mjera 2.4. Poticanje pčelarske proizvodnje. Ova se mjera odnosi na očuvanje, razvoj i obnavljanje pčelinjeg fonda čime se  izravno potiče pčelarska proizvodnja u Istarskoj županiji. Intenzitet potpore je  do 100,00 eura jednokratno  po košnici, a najviše ukupno po korisniku do 2.000,00 eura godišnje za povećanje pčelinje zajednice u tekućoj godini. Korisnik može imati maksimalno 150 košnica. Zahtjev za dodjelu potpore podnosi se na propisanom obrascu uz koji se prilaže:
  • preslika Rješenja o Upisu u upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava ili Upisnik poljoprivrednika, ukoliko je podnositelj zahtjeva obrtnik preslika i obrtnice, a ukoliko je trgovačko društvo preslika Izvatka iz sudskog registra
  • preslika osobne iskaznice,
  • korisnik poljoprivrednog gospodarstva mora imati evidentirane košnice (pod pojmom „košnice“ iz Pravilnika I. smatraju se pčelinje zajednice upisane u Evidenciji pčelara i pčelinjaka kod Hrvatskog pčelarskog saveza)
  • Izjava o svim potporama male vrijednosti koje je korisnik primio u tekućoj fiskalnoj godini i prethodne dvije godine na propisanom obrascu
  • Izjava da li je na način propisan člankom 2. Uredbe Komisije (EU) br. 1408/2013 povezan s ostalim poduzetnicima, (Izjava o povezanim subjektima)
  • Izjava o nepostojanju dvostrukog financiranja istih troškova
  • Potvrda nadležnih tijela o nepostojanju duga prema državnom proračunu, te izvanproračunskim fondovima
  • Preslika IBAN-a podnositelja zahtjeva
  • Preslike računa prihvatljivih troškova i dokaz o izvršenim plaćanjima
  • Privola za prikupljanje i obradu osobnih podataka
      Za pčelare u Istarskoj županiji koji će se uključiti u projekt „Istarskimed/Istrski med“ važna je Mjera 3. Sufinanciranje certifikacije autohtonih proizvoda ZOI Istarska županija dodijeliti će potporu i to 50% iznosa certifikacija do maksimalno 2.000,00 eura po proizvođaču. Pravo na potporu imaju poljoprivredna gospodarstva koja uz uvjete navedene u članku 9. udovoljavaju sljedećim uvjetima:
  • Imaju jedan proizvod koji ulazi u ZOI certifikaciju. -
  • Zahtjev za dodjelu potpore podnosi se na propisanom obrascu uz koji se prilaže: 
  • Preslika Rješenja o Upisu u upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava ili Upisnik poljoprivrednika, ukoliko je podnositelj zahtjeva obrtnik preslika i obrtnice, a ukoliko je trgovačko društvo preslika Izvatka iz sudskog registra  
  • Preslika osobne iskaznice                                                                                                                   
  • Preslike računa prihvatljivih troškova i dokaz o izvršenim plaćanjima                               
  • Preslika IBAN-a koji glasi na podnositelja                                                                                     
  • Potvrdu Porezne uprave o nepostojanju duga prema državi i izvanproračunskim fondovima                                   
  • Izjava da tijekom razdoblja od 3 godine jedan poduzetnik nije primio iznos potpora veći od 200.000,00 eura 
  • Privola za prikupljanje i obradu osobnih podataka 
  • Izjava o nepostojanju dvostrukog financiranja istih troškova     
  • Korisnik potpore male vrijednosti mora davatelju potpore male vrijednosti dati izjavu o iznosima dodijeljenih potpora male vrijednosti u predmetnom sektoru iz drugih izvora sukladno Uredbi  
     Prihvatljiva ulaganja za dodjelu potpora su ona koja kumulativno ispunjavaju sljedeće uvjete:
  1. provodi ih prihvatljiv Korisnik  
  2. odnose se na jednu od prihvatljivih aktivnosti unutar mjera Javnog poziva                         
  3. realiziraju se na području Istarske županije                                                                             
  4. iznos ukupnih prihvatljivih troškova ne smije biti niži od iznosa minimalnog ulaganja, gdje je to propisano    
  5. Korisnik može u sklopu ovog Javnog poziva podnijeti zahtjev za potporu za više mjera iz ovog Javnog poziva pod uvjetom da njihov maksimalni iznos ne prelazi  6.650,00 eura godišnje                                                                               
  6. prihvatljivi troškovi moraju biti u skladu s Javnim pozivom i nastali u razdoblju od 01. prosinca 2023. do 01. prosinca 2024. godine.
     Javni poziv traje deset (10) dana od dana objave Poziva na službenim stranicama Istarske županije. Korisnik, ovisno o mjeri po kojoj traži Potporu, popunjava odgovarajući Zahtjev za potporu, potpisuje i zajedno sa svom traženom dokumentacijom dostavlja na jedan od dva načina: 
  • Preporučenom pošiljkom na adresu:
ISTARSKA ŽUPANIJA UPRAVNI ODJEL ZA POLJOPRIVREDU,  ŠUMARSTVO, LOVSTVO, RIBARSTVO I VODNO GOSPODARSTVO                                                       M.B. RAŠANA 2/1          52 000 PAZIN  ili osobno: u ured Upravnog odjela za poljoprivredu,  šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodno gospodarstvo M.B. Rašana 2/1 52000 Pazin s naznakom „JAVNI POZIV ZA POTPORE U POLJOPRIVREDI – MJERA ____.“  Više na poveznici: https://www.istra-istria.hr/hr/clanci/istarska-zupanija-novosti/16068/javni-poziv-za-dodjelu-potpore-poljoprivredi-i-ruralnom-razvoju-na-podrucju-istarske-zupanije-za-2024-godinu/