Med u prehrani sportaša
Još je za antičkih vremena med dobio epitet nektar Bogova, a o njemu kao tajni zdravog i dugovječnog života pisali su Sokrat i Aristotel. Kako stari Grci, tako su i Rimljani za povećanje snage i izdržljivosti sportaša koristili med. Iako je med svoj renome odavno zaslužio, novi dokazi svjetski uvaženih nutricionista da je idealan izvor energije, te bogat nizom vitamina i minerala neophodnih ljudskom organizmu neprestano stižu.
Od 24 mikroelementa u našoj krvi – med sadrži 22. Med je jedina prirodna tvar koja sadrži gotovo 91 % svih prijeko potrebnih elemenata za čovjekov krvotok.
Iskustva, praksa, logika i znanost su rekli svoje, a što kažu sportaši?
Sport je aktivnost koja s jedne strane pojačava imunitet, ali zato s druge strane intenzivni napori (posebice u profesionalnih sportaša) mogu organizam dovesti do iscrpljenja. Za vrijeme sportskih napora organizam je izložen biokemijskim reakcijama za kje je nužna adekvatna prehrana esencijalnim tvarima koje se ubrzano troše. Kako se troše, tako bi se i trebale dopunjavati pričuve ugljikohidrata, vitamina i minerala. Takav režim opskrbe hranjivim tvarima direktno utječe na snagu, brzinu i izdržljivost sportaša. Kako njihovi uspjesi, s biokemijskog stanovišta, najviše ovise o opskrbljenosti organizma ugljikohidratima, a tijekom natjecanja posebno su važni oni lakše razgradivi, med predstavlja idealnu namirnicu za njihovo podmirivanje. Kako se tada ubrzava metabolizam tvari u organizmu, utoliko je povećano i znojenje, a sa znojem i izlučivanje određenih elektrolita, pri čemu se troši čitav niz vitamina (B1 i B6) i minerala (Ca, Mg, Zn).
Za razliku od šećera, uz saharozu med sadrži i glukozu i fruktozu, te čitav niz drugih spojeva (bjelančevina, aminokiselina i enzima) koji mu daju dodatnu vrijednost. Ovo je od izuzetne važnosti za sportaše kojima su svi ti elementi neophodni za obnovu stanica nakon intenzivnih treninga. Glukozi i fruktozi nije potrebna razgradnja i oni direktno popunjavaju pričuve šećera u jetri i mišićima. Glukoza je glavni šećer u čovjekovom organizmu, jer se svi šećeri moraju pretvoriti u nju, a potom biti iskorišteni kao izvor energije ili se deponirati u jetri i mišićima kao rezerva. Fruktoza ne izaziva reakciju inzulina i brzo popunjava sve rezerve, što je u sportu važno – kada je najjača potreba za šećerima. Glukoza se iz meda direktno i lako apsorbira u organizmu, čime organizam ubrzano opskrbljuje energijom, ali razgradnja fruktoze teče nešto sporije, pa tako s jedne strane dobivamo brzu nadopunu energetskih potreba, a s druge strane bez dodatnog opterećenja probavnog sustava i rezervu na duži rok.
Nedostatak šećera u jetri ćemo primijetiti po zamoru duha i tijela: nemogućnosti fokusiranja na trening, ali i općoj dekoncentraciji kao posljedicama iscrpljenih jetrenih rezervi. Kada živčani sustav ne radi svim svojim kapacitetom izostaju jake kontrakcije mišića, pa se bez obzira na stanje muskulature, ne može proizvesti maksimalna snaga. Dakle, med je idealan izvor prije, tijekom i nakon treninga, koji će svim sportašima osigurati snagu i kondiciju, a time i vrhunske rezultate. Med je idealan i za one sportaše koji moraju regulirati tjelesnu težinu, a ne smiju izgubiti na mišićnoj masi i snazi. Sportaš može koristiti veću količinu meda za razliku od bilo kojeg drugog energetskog preparata, a moguće ga je koristiti u različitim oblicima i u kombinaciji s drugim proizvodima i napicima. Med je čist , prirodan proizvod bez bakterija i nadražujućih sastojaka. Osim toga, med je bogat esencijalnim aminokiselinama koje ljudski organizam ne može proizvesti, već ih mora unositi hranom. Može se koristiti svakodnevno kako bi se zadovoljile svakodnevne energetske potrebe organizma (najbolje u sklopu doručka), kao sladilo ili namaz, u kombinaciji s jelima (voćna salata, kiselo mlijeko), kao zamjena za ostala sladila u kolačima i slatkišima. Energetska vrijednost meda je oko 1.000 J. Optimalna dnevna doza za muškarce je 100 g (ujutro 30 g, tijekom dana 40 g, navečer 30 g), žene nešto manje, djeca 50 g dnevno. Podsjetimo se i pravilnog načina uzimanja meda: drvenom ili plastičnom žličicom, rastvoren u mlakoj vodi – ne toplijoj od 45 *C ili direktno – zadržavajući ga u ustima, jer će se tako esencijalne tvari rastvoriti već u ustima i direktno putem sluznice biti unesene u krvotok.
ZAKLJUČAK
Za postizanje dobre forme i rezultata, sportašima – profesionalcima i amaterima, osim intenzivnog treninga neophodna je pravilna i kvalitetna prehrana. Med je izvrsna energetska nadopuna: osigurava potrebnu energiju prije, ali pomaže bržem oporavku mišićnog tkiva i nakon vježbi, zahvaljujući svom jedinstvenom, balansiranom sastavu. U prehrani sportaša med se preporučuje tijekom najjače aktivnosti, zatim kao «punjač baterija» prije tjelesnih napora i na kraju, za vrijeme odmora – kao pomoć iscrpljenom organizmu.
Samo 1 žličica meda dnevno je dovoljna ljudskom organizmu da normalno obavlja sve vitalne funkcije, a kao pouku za sportaše, dodat ćemo i ovo: 1 žličica meda prije ili poslije objeda i treninga dnevno = niz vrhunskih rezultata i sportskih pobjeda svakodnevno!
Komentari
Komentari su zaključani.