„MEDENJAK ‘Z OPATIJE“ I “ZLATNO ULIŠTE 2016”
TREĆA SMOTRA PČELARSTVA PRIMORSKO-GORANSKE ŽUPANIJE „MEDENJAK ‘Z OPATIJE“ S MEĐUNARODNIM SUDJELOVANJEM I JUBILARNO DESETO OCJENJIVANJE KVALITETE MEDA PGŽ „ZLATNO ULIŠTE 2016.“
Manifestacija „Medenjak ‘z Opatije“ pokrenuta je prije dvije godine s ciljem promocije pčelarstva i pčelinjih proizvoda Primorsko-goranske županije prvenstveno zahvaljujući ogromnom entuzijazmu aktivista Udruženja pčelarskih organizacija Primorsko-goranske županije, kojima je potporu i ove godine dala
Hrvatska gospodarska komora − Županijska komora Rijeka, Primorsko-goranska županija, Grad Opatija, Turistička zajednica Opatija i Centar za poljoprivredu i ruralni razvoj Primorsko-goranske županije. Pokrovitelj sajma je bila predsjednica RH Kolinda Grabar Kitarović i Ministarstvo poljoprivrede. Manifestacija se i ove jeseni održavala u sportskoj dvorani „Marino Cvetković“ , ali mjesec dana ranije nego prošlih godina, 7. – 8. listopada. Osim pomjeranja termina održavanja, novost je i „Medeni gastro tjedan“ u kojem sudjeluje 7 opatijskih restorana sa specifičnom ponudom jela baziranih na pčelinjim proizvodima.
Treću po redu Smotru pčelarstva Primorsko-goranske županije „Medenjak ‘z Opatije“ u petak su otvorili zamjenik župana PGŽ-a Petar Mamula i zamjenik gradonačelnika Opatije Fernando Kirigin, a tom su svečanom činu prisustvovali visoki uzvanici i gosti iz Grada Opatije, Rijeke i Primorsko-goranske županije. Na štandovima su se kao i prijašnjih godina nudili domaći med i drugi pčelinji proizvodi, medenjaci i medne rakije, te razne druge delicije pripremljene samo za ovu zgodu, ali su svoje mjesto našli i drugi autohtoni proizvodi. Između 44 izlagača ove su godine pčelarsku opremu izlagali između ostalih i: „Apigroup“, „Apis“, „Euroapis“, „Apivita“, „Konigin Trade Kft“ i drugi. Dio dvorane bio je posvećen povijesti pčelarstva, pa su bile izložene stare košnice i vrcaljke, kao i zaseban kutak posvećen Milutinu Baraču, „ocu modernog pčelarstva“ u ovoj regiji.
U sklopu manifestacije održalo se i 10. ocjenjivanje kvalitete meda Primorsko-goranske županije “Zlatno ulište 2016.”, na koje se prijavilo sedamdesetak proizvođača meda iz PGŽ, Istre i okolice. Ukupan pobjednik je Antun Arh iz Tršća sa svojim medunom od jele iz okolice Delnica. Po njegovim riječima, ova je vrsta meda priznatija izvan granica Hrvatske, no kako je u postupku njegova zaštita izvornosti, u posljednje vrijeme sve je prepoznatljivija i na našem tržištu. Na drugo mjesto se plasirao Mirko Saršon iz Viškova s medom od lipe, a treći je bio Riječanin Radomir Mičić s medom iste vrste. Najbolji med od bagrema imao je Božo Đurđević iz Garešnice, a najbolji cvjetni med Danijel Velić iz Višnjana.
Branko Vidmar, predsjednik Organizacijskog odbora „Zlatnog ulišta“ nakon svečane dodjele diploma pobjednicima jubilarnog desetog izdanja ove manifestacije je rekao kako je ovo već peta za redom loša pčelarska sezona, što je imalo za posljedicu izostanak meda od bagrema i kadulje na ovogodišnjem ocjenjivanju.
Specifičnost ovogodišnjeg Zlatnog ulišta jest to da je prvi put u Hrvatskoj utvrđen uniflorni med pajesena (Ailanthus altissima Mill.), stablašice invazivnog karaktera koja se zadnjih tridesetak godina jako proširila po cijelom teritoriju naše zemlje. Za taj med izuzetno bogate arome koji i u mirisu i u okusu izaziva izražene aromatske senzacije po muškatnom grožđu po prvi put priznanje, doduše izvan konkurencije, otišlo je u ruke Danijela Časnog iz Skrada, a izvan konkurencije nagrađen je i med od lipe Mirka Saršona.
Paralelno s izložbom pčelarskih proizvoda i opreme, prigodnim programom za male i velike posjetitelje odvijao se i edukativni program. U petak, 7. listopada doc. dr. sc. Sandra Pavičić Žeželj iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ držala je predavanje na temu „Uvođenje meda u jelovnike vrtića i škola PGŽ“, a doc. dr. sc. Dražen Lušić sa Katedre za zdravstvenu ekologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci na temu „Programi zaštite izvornosti i zemljopisnog podrijetla meda – Goranski medun i med primorske kadulje“. U subotu, 8. listopada uvažen gost iz Srbije, predsjednik SPOS-a, Rodoljub Živadinović držao je izuzetno zanimljivo predavanje na temu „Borba protiv patvorenja meda na tržištu Republike Srbije“. Nakon njega su predavanja držali pčelari: Mladen Dragoslavić sa Cresa na temu „Pčelarenje u otočkim uvijetima – problemi i izazovi“ i Rino Gracin iz Primoštena na temu „Iskustva u uzgoju i selekciji matica mediteranskog tipa – iskustva u praksi“. Moderator svih predavanja bio je doc. dr.sc. Dražen Lušić.
I na trećem po redu „Medenjaku“ djeca, a i njihovim roditelji su došli na svoje: svojim su likovnim radovima ukrasili dio dvorane, a u zabavnom dijelu programa nastupila djeca iz dječjeg vrtića “Katarina Frankopan” Krk i “Lastavica” Punat, čime je ukupan doživljaj sajma je dobio još pozitivniju energiju, jer znamo da – i pčelarski – svijet ostaje na mladima.
U subotnjim poslijepodnevnim satima upriličen je „Medeni Gastro Show“ na kojem su učenici Ugostiteljske škole iz Opatije za izlagatelje i posjetitelje sajma pripremili slatke i slane zalogaje na bazi meda. U tom kontekstu je i „Medeni gastro tjedan“ (1. – 9. listopada) kada će u suradnji s Turističkom zajednicom Grada Opatije restorani „Bianco & Nero“, „D Terrace – Remisens Premium Hotel Kvarner“, „Csa Tua“, „Vongola“, „Yacht Club Opatija“, „Gostiona Istranka“ i „Kavana Strauss Remisens Hotel Palace Bellevue“ imati uz uobičajenu ponudu i specijalitete bazirane na medu i drugim pčelinjim proizvodima.
Tako se prošli tjedan na njihovim menijima mogao naći carpaccio na rukoli sa tartufima i šumskim medom, boljunski miješani sir s voćem, medom i mljevenim kuminom, kozji sir u tempuri na umaku od meda i lavande te
marinirane kozice na učkarskoj skuti s medom, pečena rebarca u medu i crnom vinu na pireu od tikve, pačja prsa na umaku od meda i aceta balsamica s rimskim njokima, pileća prsa u redukciji od naranče i meda uz pire od brokule
zapečeni file bijele ribe preliven emulzijom od meda i limuna s blitvom, torta od skute, smokava i meda, semifredo od badema i meda, torta pavlova s jesenskim voćem i medom i druge kulinarsko-slastičarske majstorije „za prste polizat’“. Pozdravljamo ovu gastronomsku akciju u želji da to postane tradicija i ne samo u Opatiji, već i u svim ostalim gradovima Lijepe naše.
Tekst/foto: Damir Gregurić, UPB
Komentari
Nema komentara.