U organizaciji PU „Milutin Barač“ iz Rijeke, UP „Kadulja“ iz Krka, PU „Rab“ iz Raba, PD „Kuš“ iz Crikvenice i općine Vinodolske, UP „Kuš“ iz Malog Lošinja i Cresa, PD „Čabar“ iz Čabra, UP „Medun“ iz Delnica, PU „Učka“ iz Opatije, Udruga „Biopčela“ iz Rijeke, UP „Smreka“ iz Vrbovskog i UP „Novi Vinodolski“ iz Novog Vinodolskog 7. i 8. studenog 2014. u dvorani „Marino Cvetković“ u Opatiji održana je Prva smotra pčelarstva Primorsko-goranske županije s međunarodnim sudjelovanjem „Medenjak ‘z Opatije“.
Organizirati tako važnu manifestaciju u godini izuzetno teškoj za sve pčelare u Hrvatskoj bio je veliki izazov za sve sudionike, počev od predsjednika Izvršnog odbora smotre gospodina Đuke Petrića, predsjednika PU „Učka“ iz Opatije i njegovih bliskih suradnika: dr.sc. Dražena Lušića, stručnog suradnika Katedre za zdravstvenu ekologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci i predsjednika Hrvatskog apiterapijskog društva, gospodina Branka Vidmara, predsjednika udruge za promociju i primjenu ekološke pčelarske etike „Biopčela“ i predsjednika Saveza pčelarskih udruga PGŽ, te prof. Darija Frangena, vlasnika i ravnatelja Učilišta Apis u Velikoj Gorici preko drugih suorganizatora i pokrovitelja do brojnih volontera bez kojih ova priredba sigurno ne bi uspjela. Zamišljena kao priredba prodajno-edukativnog karaktera koja će na jednom mjestu okupiti najbolje pčelare iz Primorsko-goranske i drugih županija, proizvođače pčelarske opreme iz više država koji će gostima kroz degustacije i prezentacije prikazati svoju sliku pčelarstva i vrhunske stručnjake koji će kroz predavanja i okrugle stolove govoriti o aktualnostima u pčelarstvu u svijetu i kod nas sigurno je jedan od najvažnijih događaja u posljednje vrijeme u regiji. Svojih pet minuta imali su i mališani iz lokalnih vrtića koji su pjesmom i plesom dali posebno sladak doprinos ovoj priredbi još uoči otvorenja. Ne smijemo zaboraviti ni malu izložbu likovnih radova predškolske i školske djece ovog kraja, koja samo potvrđuje izuzetni entuzijazam organizatora s jasnom vizijom razvitka pčelarstva kroz edukaciju djece i mladeži ne samo u ovoj regiji, već i šire.
OKRUGLI STOL „ODNOS EKOLOŠKOG I KOMERCIJALNOG PČELARENJA U SVJETLU AKTUALNIH PČELARSKIH IZAZOVA“
O ovoj su temi raspravljali organizatori smotre i njihovi gosti, a u raspravi su im se pridružili Ivan Lesinger iz Udruge „Zdrav život“ i drugi pčelari iz Primorsko-goranske i Istarske županije. Tomislav Gerić, tajnik Hrvatskog pčelarskog saveza i Saša Petrić, voditelj Programa potpora u HPS-u govorili su o poticajnim mjerama u Hrvatskoj nagovještavajući promjene u bliskoj budućnosti glede certificiranja satnih osnova koje bi po njima trebale biti snažan vjetar u jedra razvoju ekološkog pčelarenja. Žalosno je što s jedne strane tvrdimo kako je u poljoprivredi Hrvatske ekološko pčelarstvo segment s najviše potencijala, jer imamo i tradiciju i vrhunske proizvode, ne nedostaju ni kvalitetni projekti, a opet tapkamo na mjestu i uvozimo ogromne količine hrane sumnjive kvalitete, a broj ekoloških pčelara i dalje stagnira, dok recimo u susjednoj Italiji se taj broj popeo na čak 10 % u odnosu na konvencionalne pčelare. Bilo je riječi o ekološkim normama koje mnogim pčelarima još uvijek nisu dovoljno jasne i cijeni ekološkog meda koji nažalost ne doseže svoj optimum kao u zapadnim zemljama.
SVEČANO OTVORENJE PRIREDBE
Otvaranju manifestacije su prisustvovali i uputili pozdravne riječi gospođa Marina Gašparić, dogradonačelnica Grada Opatije, gospodin Gerhard Lempl, pročelnik Upravnog odjela za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj PGŽ, kao i drugi uzvanici iz GK Županije i ostalih institucija – pokrovitelja priredbe, a gospodin Đuka Petrić je tom prigodom i zahvalio svim pokroviteljima ove priredbe, posebice Primorsko-goranskoj županiji, Centru za brdsko-planinsku poljoprivredu. No, bez obzira na cijenjene uzvanike, većina prisutnih bila je uzbuđena zbog najave da će smotru posjetiti i najuvaženiji gost – predsjednik Republike.
ZLATNO ULIŠTE – PRVI PUT U OPATIJI
U sklopu manifestacije „Medenjak ‘z Opatije“ održana je i osma ocjenjivačka priredba kvalitete meda Primorsko-goranske županije „Zlatno ulište 2014.“ Nakon 7 godina održavanja u Vrbovskom njen organizator udruga „Biopčela“ seli se u Opatiju i po prvi su put laboratorijsku analizu uzoraka meda prispjelih na ocjenjivanje obavili stručnjaci Zavoda za javno zdravstvo Rijeka, a senzorsku tim senzornih analitičara na čelu s dr. sc. Draženom Lušićem. Prisutne je pozdravio gospodin Branko Vidmar, predsjednik organizacijskog odbora priredbe zahvalivši se lokalnoj samoupravi i Turističkoj zajednici Grada Vrbovskog na dosadašnjoj suradnji. Unatoč činjenici da će 2014. godina u pčelarskoj javnosti ostati zapamćena po katastrofalnim rezultatima, na natjecanje se prijavio 31 pčelar s ukupno 45 uzoraka meda, što je rekord priredbe. Gospodin Vidmar je istaknuo još jednu hvalevrijednu činjenicu: većina uzoraka je zabilježila izuzetno nisku HMF vrijednost – manju od 2 mg/kg! Zbog izrazito kišne sezone u gotovo svim medovima je bilo nešto više vlage, a dominirali su meduni (20 uzoraka) od kojih je jedan imao električnu provodljivost preko 1,5 ms/cm. Ukupni pobjednik VIII Zlatnog ulišta je Robert Kos iz Rukavca čiji je primorski medun osvojio 18,64 boda. Zlatna priznanja dobili su i pčelari: Milorad Mrak iz Rijeke (za medun s osvojenih 18,12 bodova), Požgaj Igor iz Kukuljanova (za medun s osvojenih 18,08 bodova i Čop Vladimir iz Rijeke (za medun s osvojenih 18,04 bodova). Titule šampiona u drugim kategorijama ponijeli su i pčelari: Mate Anić iz Rijeke (za kaduljin med sa osvojenih 17,60 bodova), Milojko Tojaga iz Opatije (za med od vrijeska sa osvojenih 17,32 bodova) i pčelarka Zdenka Laser iz Rijeke (za med od lipe sa osvojenih 16,24 bodova).
POSLOVANJE PČELARSKIH UDRUGA U SVJETLU ODREDBI NOVOG ZAKONA O UDRUGAMA
U registru Udruga RH evidentirano je čak 52.000 udruga, pa su za posljednjih 12 godina koliko je važio stari zakon uočene mnoge manjkavosti koje se moraju ispraviti do 1. listopada 2015. O novom zakonu o udrugama koji bi trebao postati temeljem za djelotvorno financiranje raznih programa i projekata za opće dobro govorio je tajnikom Hrvatskog pčelarskog saveza Tomislav Gerić, dipl.iur. u drugom dijelu stručno-edukativnog programa smotre. Interesa za ovu temu nije nedostajalo, što su u HPS-u već predvidjeli, pa će uskoro uslijediti turneja po čitavoj Hrvatskoj s iscrpnijim objašnjenjima o primjeni novog zakona.
MARKETINŠKI IZAZOVI POVEZANI S PČELARSKOM AKTIVNOŠĆU I PČELINJIM PROIZVODIMA
Pčelarstvo u našoj zemlji ima tradiciju preko 130 godina, a pčelinji proizvodi nisu prisutni samo u prehrambenoj, već i kozmetičkoj i farmaceutskoj industriji. Što se tiče kvalitete i dizajna ne zaostajemo za proizvođačima meda u EU, u posljednje vrijeme raste i broj mladih koji se afirmirao i našao svoju egzistenciju u pčelarstvu, no i dalje treba raditi na unapređivanju prodaje kako meda, tako i svih drugih pčelinjih proizvoda, jer s potrošnjom od svega 1 kg meda godišnje po stanovniku daleko zaostajemo iza ostalih zemalja u Uniji (5 – 8 kg). Prodaja na kućnom pragu najčešće se odvija u improviziranim prostorima koji ne zadovoljavaju ni osnovne sanitarno-zdravstvene uvijete za promet hranom, a samo je mali dio pčelara educiran da krajnjem potrošaču prenese ispravnu informaciju o zdravstvenoj kvaliteti i značaju ovih proizvoda za ljudski organizam i ima objekte u skladu s propisima. O tome je na veoma zanimljiv način i prije svega iz vlastitog iskustva održao predavanje prof. Dario Frangen s nadom da će njegovi savjeti i dobronamjerne sugestije doprijeti do uha i najskeptičnijeg i najpasivnijeg pčelara ne samo u Opatiji tog dana, već općenito. I mi se pridružujemo njegovim željama i zahvaljujemo na naporima koje čini za boljitak pčelarske struke i promidžbu pčelinjih proizvoda u Hrvatskoj i šire.
NOVI MOMENTI U STAVLJANJU PČELINJIH PROIZVODA NA TRŽIŠTE REPUBLIKE HRVATSKE
Na temu o unaprjeđenju pčelarstva kroz kvalitetniju ponudu koju je započeo prethodni predavač nadovezao se dr.sc. Dražen Lušić s normativnog, zdravstvenog i političkog aspekta. U uvodnom se dijelu predavanja zadržao na zakonskoj regulativi (Zakon o ekološkoj proizvodnji, te brojni pravilnici o higijeni hrane, službenim kontrolama, medu, označavanju, reklamiranju i prezentiranju hrane i drugi opći akti), no najzanimljiviji je bio dio o tzv. „pranju meda“ – ekonomski motiviranom patvorenju meda sa sve savršenijim šećernim sirupima. Kraj predavanja bio je podsjetnik na zaključke nedavno održanog Međunarodnog simpozija o pčelinjim proizvodima u sklopu kojeg je održana i sjednica IHC (Međunarodne komisije za med) što je bila velika čast za Opatiju i dokaz kako se ovaj grad i vrhunski svjetski pčelarski stručnjaci međusobno dopunjuju i štuju.
POSEBAN GOST NA SMOTRI: PREDSJEDNIK RH dr. IVO JOSIPOVIĆ
Usprkos neprestanoj kiši koja je lijevala čitav dan i izvan unaprijed strogo dogovorenih protokola na ulazu u dvoranu „Marino Cvetković“ se u poslijepodnevnim satima pojavio predsjednik Republike Hrvatske dr. Ivo Josipović koji je iskoristio kratak predah između državničkih obveza i našao vremena za obilazak prve smotre pčelarstva Primorsko-goranske županije. U pratnji gospodina Ive Dujmića, gradonačelnika grada domaćina predsjednik RH je obišao sve izložbeno-prodajne štandove, pozdravio se s pčelarima, obrtnicima i gospodarstvenicima, te je probao i neke njihove proizvode. U kraćem intervju nakon obilaska je naglasio: “Naši pčelari su među najboljima u Europi i posebno je važno – izvozni kapaciteti pčelara su nemjerljivo veći nego što mi to danas koristimo.” i dodao: „Pristup održivom razvoju i orijentacija prema zdravoj hrani i okolišu naša su velika prednost i mogućnost.“ Prema njegovoj ocijeni uspješni proizvođači koji imaju briljantne proizvode moraju dobiti i platformu koja će im omogućiti veću proizvodnju i bolji plasman na strana tržišta. Iako je posjet najdražeg gosta bio kratak, unio je malo sunca u kišni dan i ostat će u dragoj uspomeni svim organizatorima i sudionicima smotre.
DRUGI DAN MANIFESTACIJE
I u subotu, 8. listopada svoj med, propolis, matičnu mliječ i druge pčelinje proizvode i pripravke na istoj bazi za kozmetičke i apiterapijske svrhe, te medenjake i druge slatke delicije, kao i rukotvorine od voska prezentiralo je 30-tak obiteljskih gospodarstava s područja Primorsko-goranske županije, a pridružili su im se i pčelari iz Istre i drugih županija. Pčelarske potrepštine izlagalo je 20-tak tvrtki iz regije, najveći štand imao je „Logar Trade“ d.o.o. iz Šenčura u Sloveniji, jedan od najkvalitetnijih proizvođača pčelarske opreme od nehrđajućeg čelika u EU, a najposjećeniji je bio „Euroapis“d.o.o. iz Vođinaca, hrvatski zastupnik „Evrotom“ d.o.o. iz Rume. Kako je subota bila vedrija u odnosu na petak, tako je i posjet priredbi i promet za pultom rastao, pa su napokon i izlagači došli na svoje.
APITERAPIJA U ZAŠTITI I UNAPRJEĐENJU ZDRAVLJA
Stručno-edukativni dio u subotu je otvorio prim.mr.sc. Josip Lončar dr. med, hrvatski stručnjak za apiterapiju za čije se predavanje uvijek traži stolica više. I ovaj je pit bilo tako: dvorana je bila dupkom puna, jer o pčelinjim proizvodima u očuvanju ljudskog zdravlja primarijus Lončar jednostavnim riječnikom i primjerima iz vlastite prakse tako zaokuplja pozornost i pčelara i građanstva da je to fascinantno. S motrišta obiteljskog liječnika u sklopu apiterapeutskih iskustava na svojim pacijentima nastavlja svoju misiju šireći i dalje poruku o važnosti pravilne prehrane u okviru koje redovito korištenje meda, propolisa, cvjetnog praha i matične mliječi imaju dalekosežnu preventivnu vrijednost u svih kategorija od prenatalne dobi do starosti i bolesti.
KONKURENTNO PČELARENJE: UVOD, TEHNOLOGIJA, ZAKLJUČCI
Ivan Bračić, dipl.oec. – dugogodišnji pčelar i poduzetnik čija je tvrtka „PIP“ iz Pisarovine lider u proizvodnji meda u Hrvatskoj, a njihovi inovativni proizvodi redovno osvajaju visoka međunarodna priznanja održao je dojmljivo predavanje o tehnologiji pčelarenja na najekonomičniji, a podjednako kvalitetan i u praksi jednostavan način. Iako su ga prisutni pčelari sa zanimanjem slušali, u zraku je ostalo još dosta pitanja na koja će nam, bar se nadamo, predavač odgovoriti jednom drugom zgodom.
KONTROLA I SUZBIJANJE AMERIČKE GNJILOĆE
Zlatko Tomljanović, dr. med. vet. viši stručni savjetnik za pčelarstvo iz Poljoprivredne savjetodavne službe održao je predavanje o jednoj od najgorih mora pčelara u čitavom svijetu: američke gnjiloće – zarazne bolesti poklopljenog i nepoklopljenog pčelinjeg legla. I ovaj je put pčelare upozorio na tipične simptome ove bolesti, protokol u slučaju sumnje na zarazu, uzorkovanje i slanje materijala na laboratorijsku pretragu, te njenom suzbijanju i iskorjenjivanju prema postojećim normativnim aktima, zaključivši da će bez dijagnoze u ranoj, klinički nevidljivoj fazi izostati i pravovremena reakcija pčelara i veterinara čija je suradnja imperativ za izlazak iz ove iznimno složene situacije.
ZAKLJUČAK
Od začetaka pčelarstva na području Primorsko-goranske županije do danas proteklo je mnogo godina upornog rada ovdašnjih pčelara, no najintenzivniji pomaci učinjeni su u posljednjih 10-tak godina. Osim tradicionalne manifestacije „Zlatnog ulišta“, tu je i edukativno-prodajna izložba „Medeni dan Milutina Barača“ posvećenog najistaknutijem pokretaču pčelarstva na Liburniji u okviru je prije 2 godine održana i etno-izložba stare pčelarske opreme i alata „Kako su pčelarili naši stari“. Velik je doprinos unaprjeđenju pčelarstva i objavljivanje brošure „Pčelica – moja prijateljica“ autorice Ankice Dušević, predsjednice PU „Milutin Barač“, no naznačajniji koraci u razvitku struke su bili Nacionalna konferencija o sigurnosti pčelinjih proizvoda i Međunarodni simpozij o pčelinjim proizvodima čiji je idejni začetnik dr. sc. Dražen Lušić i Katedra za zdravstvenu ekologiju Medicinskog fakulteta u Rijeci. Prostora za unaprjeđivanje pčelarstva i popularizaciju pčelinjih proizvoda među građanstvom bit će uvijek, jer je to tako plemenit poziv, a opstanak pčela sve upitniji, pa je to neiscrpna i inspirirajuća tema i za nas i za sva naredna pokoljenja, no već sad možemo konstatirati da je smotra „Medenjak ‘z Opatije“ bio pun pogodak u smislu prezentacije onog najboljeg u pčelarstvu ove županije, njegovog potencijala (pogotovo u ekološkoj proizvodnji) i smjernica za razvitak u budućnosti.
Osobno se divim entuzijazmu glavnih inicijatora ove priredbe, prije svih gospodinu Đuki na silnoj energiji i ljubavi prema pčelarima iz svoje županije, ali i šire, jer ne smijemo zaboraviti da je za organizaciju tako velike manifestacije u ovo vrijeme krize i besparice od lokalnog do državnog nivoa potrebno mnogo hrabrosti, vjere i snage. U budućnosti će opstati samo one najinvetivnije i najprogresivnije udruge s precizno razrađenim ciljevima i programima aktivnosti, te konkretnim učinkom na širu društvenu zajednicu, a koordinacija udruga s područja Rijeke, Opatije, otoka i Gorskog Kotara i njihov zajednički poduhvat „Medenjak ‘z Opatije“ je dokazala da se i u ovim nezavidnim vremenima može učiniti više u korist struke, zaštite pčela i bolju efikasnost pčelara. Zato im svima skupa: organizatorima, pokroviteljima, izlagačima i volonterima čestitam na odlično obavljenom poslu duboko uvjeren da će slijedeće godine priredba biti još sadržajnija i posjećenija.
Tekst i foto:
inž. Gregurić Damir