Mr. Žarko Stepanović: “Darovi medonosne pčele”
Mr. Žarko Stepanović i suradnici:
„DAROVI MEDONOSNE PČELE“
(apiterapijski pristup – pristup iscjeljenju)
Što znači doista pročitati jednu knjigu? Znači upiti u sebe svaki njen dio, baš svaku rečenicu i riječ, ne odvajati se od nje 24 sata na dan, a već izjutra kolegama iz struke citirati odlomke iz nje i preporučiti je svima – bez predumišljaja, iskreno i od srca…Upravo takva: originalna po ideji, jedinstvena po stilu, zanimljiva i poučna svima: i studentima i profesorima, i doktorima nauka i naučnicima, i pčelarima (bez obzira jesu li profesionalci s dugogodišnjim iskustvom ili samo amateri – hobisti, početnici) i ljudima van naše struke je knjiga mr. Žarka Stepanovića: „Darovi medonosne pčele – apiterapijski pristup – pristup iscjeljenju“.
Knjiga „Darovi medonosne pčele“ je nastala kao rezultat ideja i teorija mr. Žarka Stepanovića, pčelara-istraživača i apiterapeuta iz Beograda koje u sintezi s iskustvom „iz prve ruke“ (na vlastitoj koži) daju ogroman doprinos popularizaciji pčelarstva i apiterapije i van granica autorove domovine. U uvodu mr. Stepanović piše o prethodnoj knjizi i razlozima za nova istraživanja, odnosno suštini apiterapijskog pristupa problematici. Ne smije čuditi autorovo inzistiranje na terminu „iscjeljenje“ od samog naslova do kraja knjige, jer jedino ta riječ dovoljno dobro definira ono u što duboko vjeruje i što s ogromnim zanosom propagira. Do svojih saznanja autor nije došao preko noći, već iza njih stoje godine i godine itekako ozbiljnog i studioznog proučavanja anatomije i fiziologije pčele i organizacije njene zajednice, tehnologije pčelarenja, nutritivnih vrijednosti i ljekovitosti pčelinjih proizvoda, te receptura za apiterapijske pripravke iz svjetske i domaće tradicionalne (narodne) medicine. O tome piše u prvom dijelu knjige gdje nam donosi i neke do sada nepoznate podatke o pčelama i pčelinjoj zajednici. O pčelama autor piše s divljenjem i pjesničkim zanosom nazivajući ih „svjedocima stvaranja“ i „evanđeljem prirode“. U nastavku se pisac zadržava na blagodatima koje nam donose darovi iz košnice u ishrani, preventivi i iscjeljenju (nektar i med za njega su „hrana Bogova koja daje besmrtnost“ i „eliksir mladosti i dugovječnosti“), a u trećem dijelu knjige objašnjava pojam apiterapije iz znanstvene prizme i metode koje je koristio pri istraživanju. Mr. Stepanović niti jednog trenutka ne umanjuje važnost konvencionalne medicine , već ističe nužnost njenog spajanja s alternativnim metodama. Slijedi tehnologija izrade niza preparata na bazi pčelinjih proizvoda, apiterapijske metode i recepti za pojedine bolesti iz ruskih, američkih i domaćih izvora. U šestom dijelu knjige mr. Stepanović nas upoznaje s dosezima apiterapije od Apimondije 2005. godine do danas i vizije razvoja ove „moderne profesije tradicionalne medicine“ u budućnosti. Većini čitatelja će ipak najzanimljivi dio knjige biti onaj u kojem autor opisuje vlastita iskustva s preparatima koje proizvodi i distribuira on i njegovi sinovi u tvrtki „Mepolis med“ sa sjedištem u Beogradu. Posljednji dio knjige posvećen je apitoksinoterapiji – iscjeljenju oboljelog ljudskog organizma pčelinjim otrovom metodom pčelinjih uboda.
Knjiga „Darovi medonosne pčele“ broji 565 stranica, što je čini pravom enciklopedijom, a ne tek priručnikom čiji je cilj popularizirati med, propolis, matičnu mliječ i druge darove medonosne pčele među širem građanstvom. Usprkos svom obimu, ona je lako čitljivo štivo namijenjeno: pčelarima – da im pokaže kako unaprijediti svoju struku, liječnicima – da otvore oči i za dobrobit pacijenata prihvate ruku koju im pružaju apiterapeuti, te običnom građanstvu – da shvati suštinu prirode koju smo čitavo vrijeme potkradali i iskorištavali, a uzvraćali joj na najružniji mogući način: mijenjajući njen oblik isključivo prema svojim potrebama, trujući i gušeći je ispušnim plinovima, smogom, pesticidima… Ovako koncipirano naučno-istraživačko djelo je siguran temelj za sva daljnja istraživanja ove problematike od strane mladih znanstvenih nada i duboko vjerujem da će u veoma bliskoj budućnosti postati glavnim udžbenikom za nove terapeute.
Mr. Žarko Stepanović je mnogo više od običnog pisca: ne zbog izuzetno studioznog pristupa temama koje obrađuje u svojim tekstovima, angažiranja najvećih autoriteta u pojedinim područjima istraživanja, niti specifičnog stila pisanja. Pisac ove knjige se pred čitateljima posve razotkrio kao čovjek i kao osoba, jer ne krije činjenice da se pčelarstvom počeo baviti dosta kasno (tek u zrelim godinama, a apiterapijom po umirovljenju) i da nije liječnik po struci (već pravnik), pa se već po toj otvorenosti razlikuje od gomile „copy-paste“ istraživača graničnih područja znanosti, a pogotovo od lažnih alternativaca koji zarađuju na bijedi i očaju svojih pacijenata. Od korica do korica, kroz tekstove se poput finih, tankih niti provlače citati uglednih znanstvenika, filozofa, ljekara i ljekarnika, iskusnih pčelara i istraživača koji doprinose ozbiljnosti pristupa temi i argumentaciji autorovih stavova, ali su uz to i duboko humane poruke o značaju pčele u prirodi, koristi njenih proizvoda u ishrani i liječenju ljudi, te ostavštini mladima i imperativu da se oni nastave brinuti za opstanak pčelinje vrste. Više je nego očito da autoru nije stalo do slave i osobne koristi, već da mu je prioritet prijenos znanja na nove generacije znanstvenih istraživača i krajnjih korisnika pčelinjih proizvoda i po toj svoj vrlini je pravi primjer svima nama koji na neki način želimo doprinijeti progresu pčelarstva.
I kao što autor knjige iz naslova nije liječnik po struci, ni moja se malenkost ne može mjeriti s profesionalnim recenzentima, pa sam ovim tekstom vjerovatno dotaknuo samo manji dio vrijednosti ovog djela. Ipak se nadam da sam u vama uspio probuditi želju da je pročitate i usvojite bar dio savjeta i recepata za dug, zdrav i vitalan život koji Vam od srca žele autor knjige i ovog teksta.
Recenziju napisao:
inž. Gregurić Damir
Komentari
Nema komentara.