NAJAVA PREDAVANJA O APITERAPIJI (05.10.2016.) I INTERVJU SA dr.sc. GORDANOM HEGIĆ
Udruga pčelara Bujštine i POU „Ante Babić“ iz Umaga obavještavaju sve zainteresirane da će se stručno predavanje:
“PČELINJI PROIZVODI I NJIHOVO KORIŠTENJE U PREHRANI I APITERAPIJI”
u 18.00 sati u POU „Ante Babić“ Umag u srijedu, 5. listopada 2016.
Predavač: dr. sc. Gordana Hegić, predsjednica Hrvatskog apiterapijskog društva.
Upoznat ćemo se sa primjenom pčelinjih proizvoda u prehrani i komplementarnom liječenju bolesti i zdravstvenih tegoba.
Dobrodošli su svi koji žele saznati nešto više o učincima meda, propolisa, matične mliječi i drugih pčelinjih proizvoda na zdravlje i vitalnost ljudskog organizma. Nakon predavanja će se održati apiterapijsko savjetovalište. Ulaz je slobodan.
INTERVJU S POVODOM: DR. SC. GORDANA HEGIĆ
(uoči predavanja u POU „Ante Babić“ u Umagu)
Dr. sc. Gordana Hegić, jedna je od najboljih predavačica i konzultantica za pčelare i građane u našoj zemlji, predsjednica Hrvatskog apiterapijskog društva, stalni član tima za senzoričko ocjenjivanje meda na natjecanjima u Hrvatskoj, član svjetske organizacije COLOSS, član uredništva časopisa „Hrvatska pčela“, vlasnik tvrtke „Biorad“ (kozmetička linija „Apiaromaterapija“ i pripravci za kućne ljubimce „Šapica“). Iako nije medicinske struke, kao veliki zagovornik povratka prirodi i još veći entuzijast, Gordana je godinama marljivo skupljala znanje, da bi naučeno provjerila i u praksi, te odlučila sve to i prenijeti kroz predavanja i savjetovanja krajnjim potrošačima, kolegama pčelarima i ljudima iz svijeta konvencionalne medicine i farmaceutike. Nakon predavanja u Opatiji, Pazinu i Labinu dr. sc. Gordana Hegić će održati stručno predavanje u Umagu 5. listopada 2016. u organizaciji POU „Ante Babić“ iz Umaga i Udruge pčelara Bujštine što je i neposredan povod za ovaj intervju.
Osim što ste prošle godine postala predsjednica Hrvatskog apiterapijskog društva, novost je da ste ove godine i doktorirali. Na kojem sveučilištu i na kojoj temi?
Za predsjednicu HAD-a sam izabrana na Skupštini društva u Velikoj Gorici 25. rujna 2015. na četverogodišnji mandat. Doktorirala sam 15. travnja 2016. na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu s temom disertacije Peludni spektar i isparljivi spojevi u sadržaju mednog mjehura i medu od metvice (Mentha spp.)
Što za Vas zapravo predstavlja pčelarstvo odnosno apiterapija: posao ili nešto više?
Pčelarstvo je nešto za što sam se školovala dugi niz godina da bi stekla određeni stupanj znanja i kompetencija u struci i naravno – posao od kojega živim, a apiterapija je stil života koji se očituje kroz svakodnevno korištenje pčelinjih proizvoda kao funkcionalne hrane – prvenstveno s ciljem očuvanja zdravlja.
Tko Vas je uveo u svijet pčelarstva? Je li to tradicija u obitelji ili Vas je „zarazio“ neki prijatelj pčelar?
Pčelarstvo nije tradicija u mojoj obitelji, a pčelarstvom me je „zarazio“ prof. dr. sc. Nikola Kezić tijekom studija na Agronomskom fakultetu u Zagrebu svojim izuzetno zanimljivim i poučnim predavanjima o pčelama i pčelarstvu, dok me je prof. dr. sc. Dragan Bubalo impresionirao senzorskim odlikama medova i čudesnim svijetom peludnih analiza. Nakon završene edukacije za senzoričko ocjenjivanje meda 2007. godine postala sam stalni član povjerenstva, pa sam svake godine imala priliku kušati nekoliko stotina različitih medova, što je donijelo veliko iskustvo i naravno zadovoljstvo.
Ovo nije prvi put da držite predanje u Istri – gdje ste do sada održali u našoj županiji, odnosno u Hrvatskoj i van naše zemlje?
Nakon predavanja u Opatiji na 3. Nacionalnoj konferenciji o kakvoći i sigurnosti pčelinjih proizvoda 2013. pod naslovom „Stavljanje na tržište kozmetike s posebnom namjenom bazirane na pčelinjim proizvodima“, a dvije godine kasnije na temu „Apifito kozmetika“, održala sam predavanja u Pazinu 20. siječnja 2015. i Labinu 12. veljače 2016. na temu „Pčelinji proizvodi kao funkcionalna hrana“. Do sada sam na stručnim i znanstvenim skupovima u zemlji i inozemstvu ukupno održala preko 300 sati raznih predavanja za pčelare, građanstvo, djecu i omladinu. Osim toga sam sudjelovala u raznim radio i TV-emisijama, održavala apiterapijska savjetovališta i demonstracije primjene pčelinjih proizvoda u svakodnevnoj prehrani u raznim prigodama (od pčelarskih i sajmova koju promoviraju prirodnu kozmetiku i zdravlje uz pomoć prirodnih pripravaka preko prezentacija novih knjiga o pčelarstvu i apiterapiji do umirovljeničkih domova, škola i vrtića) uz vođenu degustaciju i savjete pri odabiru, doziranju i načinu konzumacije meda i drugih pčelinjih proizvoda. Posljednji intervju u Istri sam dala za TV Istru u emisiji „Ura od zdravlja“ 20. siječnja 2015. i 12. veljače 2016. za Radio Labin.
Pišete stručne i znanstvene članke za više časopisa u regiji – koje?
Sve što radim, radim s istim ciljem – u ime prezentacije pčelarstva kao važnog segmenta poljoprivredne proizvodnje, te promocije lokalnih pčelara i domaćih pčelinjih proizvoda i apiterapije po jasnim standardima struke, na znanstveno dokazanim tvrdnjama uz edukaciju potrošača, odnosno podizanje svijesti o vrijednosti pčelinjih proizvoda u svakodnevnoj prehrani. Izvorni znanstveni i pregledni radovi u kojima sam koautor redovno se objavljuju u časopisima indeksiranim u međunarodnim bibliografskim bazama i popisima, sažeci u zbornicima raznih znanstvenih skupova, pišem za stručne časopise: „Hrvatska pčela“ (čiji sam i član uredništva), „Gospodarski list“, te magazine prilagođene širem čitateljstvu, naravno po jasnim standardima struke: „Večernji list“, „Slobodna Dalmacija“, „Lekoviti med“,„Sensa“, „Ljepota i zdravlje“. i Internetske portale: „Naturala“, „Dobar život“, „Pčelina školica“ i „Pčelari Bujštine“. Najsvježiji članak o pčelinjim proizvodima nastao u suradnji s novinarkom Magdom Dežđek objavljen je u časopisu „Sensa“ 8.kolovoza 2016.
Osim znanstveno-istraživačkog rada, stručnih predavanja, recenzija knjiga, prezentacija i svakodnevne komunikacije s pčelarima iz čitave regije, od kojih je velik dio na volonterskoj bazi i finaciran iz vlastitih sredstava, bavite se i poduzetništvom: vlasnik ste obrta „Biorad“ koji se bavi proizvodnjom apikozmetičkih pripravaka. Po čemu se Vaši proizvodi razlikuju od drugih na tržištu? Tko Vam pomaže u proizvodnji i plasiranju proizvoda?
„Apiaromaterapija“ kozmetička linija je jedinstvena na našem tržištu: svi su proizvodi potpuno prirodni – bez sintetskih mirisa, emulgatora, konzervansa, dok su dva iz te linije patentirani i zaštićeni u Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo. Oba proizvoda su dobitnici zlatne medalje na sajmu inovatorstva Agro Arca 2012. a Propolis krema je iste godine dobila i nagradu za najbolju pakovinu na međunarodnom ocjenjivanju u Osijeku. Kako se proizvodnja mora odvijati prema određenim standardima struke, u njoj sudjeluje tim farmaceutskih tehničara uz stručni nadzor magistre farmacije i moju prisutnost tijekom čitavog proizvodnog procesa. Svoje proizvode plasiram putem trgovina zdrave hrane, ljekarni i drogerija. Naravno da mi u svemu tome značajnu podršku i pomoć daje obitelj i prijatelji.
Kakva je pozicija apiterapije u Hrvatskoj u odnosu na zemlje u okruženju?
Pozicija apiterapije u jednoj zemlji ovisi prije svega od zakonske regulative te države, pa ne možemo uspoređivati članice EU sa zemljama koje to nisu. Slovenija je po tom pitanju otišla najdalje, iako i tamo još nije precizno definiran status apiterapije u odnosu na konvencionalnu medicinu, no samo činjenica da u Mariboru postoji posebna Sekcija za apiterapiju koja nosi naziv po „ocu“ slovenske apiterapije dr. Filipu Terču (1844. – 1917.) dovoljno govori o percepciji ministarstva zdravlja i drugih državnih institucija na apiterapiju. U Srbiji postoje dva apiterapijska društva: Srpsko apiterapijsko društvo (čiji članovi isključivo medicinske struke) u Nišu i udruženje apiterapeuta „Api-Beo“ u Beogradu. Status apiterapije u Hrvatskoj je iz dana u dan sve bolji i apiterapija napokon počinje zauzimati mjesto koje joj pripada.
Koja je uloga HAD-a u unaprjeđivanju apiterapije u Hrvatskoj?
U promociju pčelinjih proizvoda, apiterapije i u edukaciju potrošača uloženo je mnogo truda i (najčešće) volonterskog rada, jer se Hrvatsko apiterapijsko društvo financira isključivo iz članarina (nadam se ne zadugo), dakle nema financijsku potporu od strane Hrvatskog pčelarskog saveza niti bilo koje druge državne ili lokalne institucije kao što to imaju kolege u Sloveniji. Glavna zadaća HAD-a je edukacija i promocija pčelinjih proizvoda u skladu s provjerenim standardima suvremene znanosti i struke uz poštivanje važeće zakonske regulative u Hrvatskoj, te poštivanje Etičkog kodeksa društva. U tom cilju su se tijekom prošlih četiri godine u okviru pčelarskih manifestacija u Hrvatskoj organizirala apiterapijska savjetovališta, tribine za pčelare, znanstvenike, veterinare, liječnike farmaceute i potrošače, održavala stručna predavanja i prezentacije u zemlji i inozemstvu, te promocije publikacija i knjiga iz tog područja. U suradnji s referentnim laboratorijem Ministarstva zdravstva za analizu hrane dr. Andrija Štampar za svoje članove – manje proizvođače dogovorio mogućnost analitike meda i drugih pčelinjih proizvoda s ciljem promocije pčelinjih proizvoda kontrolirane kvalitete. Naravno, značajnu je ulogu HAD imao i u organizaciji Prve međunarodne izložbe pčelarstva APItera 2015. godine, a iste aktivnosti s još bogatijim sadržajima priprema i ove godine: 29. rujna – 2. listopada u istom prostoru kao i prošle godine (Zagrebački Velesajam). Glavni cilj – promocija pčelara i edukacija potrošača je u potpunosti ostvaren o čemu svjedoči izuzetno velik interes posjetitelja (20.000 posjetitelja u 4 dana sajma):
Smeta li Vas što većina laika u našoj zemlji, ali i u široj regiji i dalje apiterapiju svrstava u alternativne metode liječenja?
Apiterapija je prvenstveno svakodnevna upotreba pčelinjih proizvoda s ciljem očuvanja zdravlja i prevencije bolesti, a kao komplementarna metoda (upotreba pojedinih pčelinjih proizvoda) kod određenih zdravstvenih tegoba svakako se sugerira konzultacija s liječnikom ili ljekarnikom. Osobno me ne smeta činjenica da apiterapiju ljudi svrstavaju u alternativne metode liječenja: svatko ima pravo misliti što želi i odabrati ono što mu najviše odgovara. Stručni skupovima poput „Nove sfere zdravlja“ o zdravom odrastanju, prirodnim rehabilitacijskim i terapeutskim metodama u Samoboru koji su bili otvoreni – besplatni za širu javnost 2012. i 2013. godine pravi su primjer kako mijenjati ustaljenu percepciju o apiterapiji, kao i predavanje koje ću održati u Umagu 5. listopada.
Kakav je Vaš stav o tradicionalnoj pučkoj medicini: jesu li to „bablje“ priče ili baza za suvremenu apiterapiju?
Poštujem tradicionalnu pučku medicinu, ali ne bi se na nju referirala po pitanju suvremene apiterapije. Liječenje je posao liječnika, zakonska regulativa jasno definirana (nadriliječništvo je kazneno djelo), kao i etički kodeks Hrvatskog apiterapijskog društva po kojem je svaki njegov član kazneno, moralno i materijalno odgovoran sukladno odgovarajućim zakonskim propisima
za nemarno ili loše napravljen posao. Prema istom kodeksu u svojoj djelatnosti, član Društva može predlagati i provoditi samo priznate i pouzdane postupke koji su nužni te samo one postupke koji su u skladu s provjerenim standardima suvremene znanosti i struke na tom polju. Inzistiramo na odgovornosti svakog člana HAD-a ponaosob za svoje postupke, ali je zato potrošač – kao najvažniji segment – siguran i zaštićen od mogućih zloupotreba ili eventualnih patvorina.
Završili ste tečaj apiterapije u Beogradu, u Sloveniji je sličan tečaj pokrenula Sekcija apiterapeuta u Mariboru, hoće li se uskoro i u Hrvatskoj stvoriti uvijeti za apiterapeutsku školu?
Tečaj apiterapije sam završila u organizaciji udruženja apiterapeuta „Api-Beo“ u Beogradu 2014. godine, a u drugoj i trećoj generaciji polaznika bila sam i jedna od predavačica. Ne smijemo zaboraviti činjenicu da se zakonska regulativa u našoj zemlji razlikuje od one u Srbiji i BiH, pa HAD krajem ove godine planira organizirati tečajeve pod nazivom „Poznavanje pčelinjih proizvoda i osnove apiterapije“ za sve zainteresirane u Hrvatskoj. Polaznici (minimum njih 20 za jedno mjesto/grad) će se u tri dana (ukupno 30 sati) teorijske nastave i jedan dan (5 sati) praktičnog rada detaljnije upoznati s kemijskim sastavom i biološkim djelovanjem svih pčelinjih proizvoda, kao i temeljnim principima apiterapije. Cilj tečaja je stručna i korektna edukacija pčelara, liječnika, ljekarnika i svih koji su zainteresirani za ovu tematiku, promocija pčelara (kao primarnih proizvodača) i potrošača, te povezivanje ljudi različitih profila (pčelara, liječnika, ljekarnika, stomatologa, veterinara i dr) u području apiterapije. Drugi tečaj će imati naglasak na apikozmetiku, trajati će dva dana i bit će kombinacija teorije i radionice, također krajem godine. Više informacija o ovim tečajevima na e-mail: ghegic@gmail.com
Što nam HAD priređuje na 2. Međunarodnoj izložbi pčelarstva „APItera“ u Zagrebu 29. rujna – 2. listopada 2016. godine?
Pčelarski sajam „APItera“ i ove godine obiluje raznim događajima, prezentacijama, degustacijama, ponudom pčelarske opreme i pčelinjih proizvoda, no ovom ću prigodom izdvojiti stručni skup „ Apiterapija – očuvanje zdravlja pčelinjim proizvodima” koji će se održati u subotu, 1. listopada 2016. Skup je namijenjen prvenstveno edukaciji liječnika i ljekarnika, ali dobrodošli su svi koje zanima ova tematika. Teme su izuzezno aktualne i zanimljive, a predavači dolaze iz najviših znanstvenih krugova: mr. sci. dr. Maja Roje Novak, dr. med. Zrinka Franić, prof.dr.sc. Nada Oršolić i mr. Mirjam Božnik. Svi će posjetitelji, ali i šira javnost imati prigodu saznati da i u Hrvatskoj postoji apitoksinoterapija (liječenje pčelinjim ubodima) koju provodi liječnica mr. sci. dr. Maja Roje Novak specijalistica neurologije, mogućnosti primjene pčelinjih proizvoda i apiinhalacija kod bolesti dišnih organa, kao i najnovije znanstvene spoznaje o propolisu naše najpoznatije znanstvenice iz tog područja prof. dr.sc. Nade Oršolić. Gošća iz Slovenije mr. Mirjam Božnik govoriti će nam o apiinhalacijama i apiturizmu.
I za kraj: o čemu će biti riječi na predavanju u Umagu (POU „Ante Babić“, 5. listopada 2016. u 18:00 sati)
Na predavanju će biti riječi o vrstama meda i njegovim osnovnim karaktreristikama, kristalizaciji meda, o tome kako prepoznati „pravi“ i dobar med, gdje ga nabaviti, o svojstvima ostalih pčelinjih proizvoda, kao i nekoliko osnovnih pojmova o apiterapiji.
Hvala na razgovoru i dobro nam došli u Umag!
Hvala Vama i pozdrav svim istarskim pčelarima i ljudima dobre volje!
Komentari
Nema komentara.