NEMA FEŠTE DO PČELARSKE FEŠTE
Prošlo je tri godine otkako je Arduino Bubola, predsjednik Udruge pčelara Bujštine dao inicijativu za druženje članova i prijatelja iz drugih pčelarskih društava, posve neformalnog karaktera, negdje na otvorenom, u prirodi koja je neizostavan dio pčelarske duše. Ideja je naišla na odličan prijem kod pčelara Bujštine, ali i kod kolega iz drugih krajeva hrvatskog i slovenskog dijela Istre, prije svega zbog zajedničke ljubavi prema pčelama za čiji su opstanak svi – bez obzira na jezične, kulturne ili političke razlike – jednako zabrinuti. Udruzi su i ove godine prostor za održavanje domjenka bez naknade ustupile Hrvatske šume, pa im se i ovim putem želimo zahvaliti na divnoj gesti.
Okupljanje u lugarnici šumarije Buje u Kornariji kod Marušića je počelo u ranim poslijepodnevnim satima u subotu, 26. rujna. Gulaš u kotliću pripremili su Slavko Biuk uz malu pomoć Đorđa Radovanovića, palentu Marinko Blažević, čevapćiće Franko Matijašić i Vlado Jažić. Sve su to gosti, njih četrdesetak, zalili odličnim vinom Jakac Korada i zasladili kolačima naših pčelarica. Prisutne je pozdravio Arduino Bubola, radostan što na jednom mjestu vidi pčelare, čebelare i apicoltore, vedre i nasmiješene, otvorene za razmjenu iskustava iz netom prošle sezone, ali orne i za drugačije diskusije. Formalni ili ne, svi su susreti pčelara uvijek puni emocija, jer su to većinom dugogodišnji prijatelji, a ne tek kolege iz udruge koji se vide samo prilikom plaćanja članarine. Toplu atmosferu su dodatno zagrijali pjesnici-pčelari Alojz Sinčić i Božidar R. Rančić svojim recitacijama, a naš prijatelj iz Slovenije Radoslav Konstantin Košte nas je svojim šalama i anegdotama iz života nasmijao do suza. Fešta ne bi bila fešta bez glazbe za što su se pobrinuli Banko Petar, predsjednik UP „Nektar“ iz Poreč s prijateljima. I tako uz pjesmu i ples ovo je veselo društvo dočekalo i večer, unaprijed se radujući novoj prigodi za druženje – posjeti Prvoj međunarodnoj pčelarskoj izložbi „APItera“ u Zagrebu 17. listopada na kojoj će Udruga imati izložbu fotografija s netom završenog natječaja „Čuvajmo pčele“, kao i na predavanju Dine Cerića, apiterapeuta iz Zenice koje će se održati 20. studenog u Umagu.
Osnovna zamisao inicijatora ovog (sad već možemo reći – tradicionalnog) okupljanja pčelara je bilo druženje bez obveza, opušteno i zabavno – poput vatrometa na kraju uspješne sezone. Pošto su svi pčelari srodne duše s mnogo zajedničkih tema od kojih je najvažnija kako pomoći pčelama da prežive u sve težim okolnostima, pitanja iz struke na ovakvim neformalnim sastancima nikad ne nedostaje, pa je možda na domjenak trebalo pozvati i predstavnike lokalne veterinarske službe, jer ne smijemo zaboraviti da su liječenje pčela i distribucija lijekova za varoozu od iduće godine isključivo u njihovoj nadležnosti. Volimo govoriti da na mladima svijet ostaje, pa mislim da bi u cilju kontinuiranog razvitka udruge i ukupnog pčelarstva na Bujštini ubuduće ovu manifestaciju trebalo dopuniti predstavljanjem novih ideja mladih pčelara koji se tek trebaju uključiti u promociju plemenitosti ovog poziva i vrijednosti proizvoda iz košnica. I na kraju, prigodu kad smo svi na okupu trebalo bi iskoristiti i za pohvale i priznanja najaktivnijim članovima, pa bi druženje dobilo još svečanije ruho. Bilo kako bilo, iza nas je još jedna uspjela fešta, a ispred nas još mnogo njih na kojima možemo nadoknaditi propušteno što važi samo u organizacijskom smislu, a ne u ljudskom, jer svojim kolegama i prijateljima mogu reći samo jedno: „Hvala na godinama druženja, hvala na ljubavi prema pčelama koju ste usadili duboko u mene i znanju koje ste mi nesebično prenijeli i hvala što ste stvorili jednu veliku obitelj – Udrugu pčelara Bujštine.“
[Not a valid template]
Tekst: Damir Gregurić, Udruga pčelara Bujštine
Komentari
Nema komentara.