OBUKA NA PČELINJAKU JE PRAVA STVAR – TO ZNA SVAKI PČELAR, BIO MLAD ILI STAR!
Ovo je druga godina da Udruga pčelara Bujštine organizira edukaciju na pčelinjaku Svetozara Jankovića iz Livada, vrsnog pčelara profesionalca s dugogodišnjim iskustvom. Ovu je aktivnost Udruga pokrenula prošle godine na inicijativu mlađeg dijela svog članstva koji – ili nisu polazili pčelarsku školu ili nisu imali dovoljno samopouzdanja za samostalan rad.
Kao i u proljeće 2016. godine nas dvadesetak smo se sastali na pčelinjaku od tridesetak LR-košnica smještenom na jednoj livadi između Buja i Brtonigle. O domaćinu – našem kolegi i prijatelju Sveti više smo puta pisali, pa ćemo ovom zgodom samo ponoviti da pčelarstvo u njegovoj obitelji ima dugogodišnju tradiciju i da u okviru gospodarstva „Medea“ u Livadama ima lijepo uređenu kušaonicu i mali pčelarski muzej. No, najzanimljiviji je Svetin način kako pripovjeda o pčelama, vještini uzgoja pčela i proizvodnji meda, koji je sve – samo ne monoton i dosadan! U svoju se prezentaciju naš kolega potpuno uživi, pa svoje stavove iznosi samouvjereno, bez imalo kolebanja, a neke detalje opisuje na najoriginalniji mogući način, ali – ipak stručno, a shvatljivo i najmanje iskusnom početniku. I što je najvažnije: on svoje znanje ne zadržava za sebe poput mnogih drugih, već ga nesebično prenosi drugima i to čini s ogromnim žarom i iskrenom željom da pomogne mladim pčelarima pri njihovom ulasku u ovu specifičnu gospodarsku granu.
I ovaj je put glavna tema bila priprema za glavnu pašu i tehnički zahvati u rano proljeće. Pitanja je bilo mnogo, najviše u vezi sprječavanja rojidbenog nagona, prihrane i liječenja pčela. U žudnji za znanjem koje će im uistinu pomoći na vlastitom pčelinjaku, neki su inzistirali i na najmanjim detaljima, a ne samo s par općenitih informacija. Za razliku od prošli put kada su Svetine pčele piknule par neopreznih pojedinaca bez zaštitne odjeće, ove godine smo se svi dobro pripremili, pa nije bilo nikakvih neugodnosti, a umjesto ljutih pčela zujali su pčelari sa svojim pitanjima.
Po završetku obuke na Svetinom pčelinjaku, nastavili smo se družiti na obližnjem lovačkom odmorištu i pričati o pčelama i pčelarenju, ali i o predstojećim aktivnostima Udruge, konkretno otvorenju posljednje u nizu izložbi fotografija s drugog natječaja pod nazivom „Čuvajmo pčele“ koja će se održati krajem mjeseca u umaškom Pučkom otvorenom učilištu.
I kao što i sam naslov ovog članka kaže: obuka na pčelinjaku je prava stvar – to zna svaki mladi pčelar, no to je i odlična prigoda za ponavljanje gradiva i razmjeni iskustava između onih malo starijih pčelara, pa bi ovu aktivnost Uduge pčelara Bujštine trebale slijediti i druge strukovne organizacije u županiji, ali i mnogo šire. Za razliku od nas, pčelari u Sloveniji imaju drugačiji sustav edukacije: u sklopu pčelarske savjetodavne službe pri ČZS djeluje čak 22 terenska savjetnika, uz još 9 savjetnika specijalista koji odrade najmanje 5.000 sati godišnje. Zato, još jednom hvala organizatorima obuke i našem domaćinu u nadi da će se ovakvi sastanci udruge pred glavnu pašu nastaviti i idućih godina.
TEKST/FOTO: Gregurić Damir, Udruga pčelara Bujštine
Komentari
Nema komentara.