OSVRT NA KNJIGU: Dr. Friedrich Pohl: „SUVREMENO PČELARSTVO“
Knjiga „Suvremeno pčelarstvo“ (izvorni naziv: „Moderne Imkerpraxis“) u Njemačkoj je izašla 2010. godine, a kod nas u travnju ove godine (nakladnik: „Mozaik knjiga“ d.o.o. Zagreb). Autor knjige dr. Friedrich Pohl diplomirani je biolog zaposlen u Institutu za kontrolu hrane, dobrobit životinja i veterinarske usluge u Bremenu. Od svoje 14.-te godine se bavi pčelarstvom, istraživanjem i surađuje s pčelarima i znanstvenicima iz čitavog svijeta. Svoje bogato stručno i praktično iskustvo pretočio u više knjiga: „Metode u suvremenom pčelarstvu“ (1990.) „Bolesti pčela“ (2005.), „Varooza“ (2008.) i dr.
Otkako na našoj planeti postoje pčele, njihov se opstanak temelji na slijedećim uvijetima: obnova saća, zamjena matice, dovoljan broj radilica i trutova, te rojenje, pa je stoga i svako je poglavlje u knjizi „Suvremeno pčelarstvo“ tematski zaokružena cjelina: „Način rada – suvremeno pčelarstvo“, „Metode formiranja pčelinjih zajednica“, „Što učiniti s novim pčelinjim zajednicama i rojevima?“, „Očuvanje zdravlja novih pčelinjih zajednica“ i „Formiranje umjetnih rojeva radi suzbijanja bolesti“. Poglavlja su podijeljena na potpoglavlja koja sadrže najvažnije napomene o određenoj pojavi, odnosno problemu, uzrocima zašto je došlo do njega i potrebnim intervencijama. Uz detaljne opise tehnoloških zahvata koji su rezultat pomnog istraživanja i dugogodišnje prakse na vlastitom pčelinjaku, autor daje nedvosmislene i pouzdane odgovore kao: „Koji su biološki aspekti rojenja? Kako spriječiti prirodno rojenje? Što je potrebno za hvatanje, a što za zbrinjavanje roja? Kako se boriti s varoozom?“ i tako razrješava dileme koje najčešće muče pčelare početnike. Ovim informacijama dodatnu vrijednost daju originalne fotografije i ilustracije različitih postupaka po radnim fazama, kao i informacije o opremi potrebnoj za svaki pojedini posao u posebnom odjeljku.
Knjiga „Suvremeno pčelarstvo“ dr. Friedricha Pohla namjenjena je prije svega pčelarima početnicima koji su tek primili svjedodžbu o završenoj školi i stekli kvalifikaciju, zatim svim amaterima i hobistima kojima nedostaje samopouzdanja u kritičnim situacijama, jer sadrži upute lako razumljive svakome tko, unatoč svojoj motiviranosti, nema još dovoljno iskustva da se može samostalno suočiti s problemima na pčelinjaku, ali i svima ostalima koji „znaju znanje“ (ili samo misle da ga znaju), jer u pčelarstvu rutina također može odvesti na krivi put. U suštini teško je u pčelarskoj praksi predvidjeti sve moguće komplikacije koje se mogu desiti u određenom trenutku, pa su planiranje i priprema najbolje osiguranje protiv pogrešaka, a to je i osnovni smisao knjige. Uz ovaj ćete priručnik moći u pravo vrijeme poduzeti odgovarajuće mjere i izaći na kraj s nastalim problemima ili ih čak i spriječiti. Zato ovu knjigu nećete pročitati samo jednom i potom je odložiti u svoju biblioteku i zaboraviti: ona će vam biti poput vjernog prijatelja: pravodobni podsjetnik i pouzdan savjetnik – uvijek pri ruci i pomoći će vam kad god budete trebali sugestiju i odgovor na najčešće pitanje: „A što sad?“
OSVRT NA KNJIGU NAPISAO: Damir Gregurić
Komentari
Nema komentara.