PČELARI I ČEBELARI STARI SU DRUGARI – priča o druženju dvije udruge
U Istri koja se oduvijek ponosila suživotom i tolerancijom, pčelari su – bez obzira na jezične i političke barijere – bili i ostali zlatan primjer društvenosti i suradnje, jer ih je zbližavala zajednička ljubav prema pčelama, skrb za njih i bojazan za njihov opstanak. U vrijeme bivše države slovenski bi pčelari u Istru dolazili kamionima punim pčela u rano proljeće, a vraćali bi se nakon glavne paše ili u jesen. Tada u Istri nije bilo puno pčelara, medonosnog bilja na pretek, bagrem je dobro medio, a pčelinjih bolesti gotovo da i nije bilo. Med se nije prodavao na kućnom pragu kao danas, već ga je otkupljivala u to vrijeme najpoznatija slovenska pčelarska tvrtka za preradu pčelinjih proizvoda „Medex“ iz Ljubljane. I nitko nikome nije bio zavidan, niti je itko ikome ostao dužan ili mu želio naškoditi na bilo koji način.
A onda su stigle granice, rampe i štošta s njima, pa smo se jedno vrijeme i jedni i drugi okrenuli sebi i svojim problemima. No, ne za dugo: slovenski bi pčelari ljeti došli na more, pa bi odlutali na čašicu razgovora kod svojih hrvatskih kolega (radije nego da se sunčaju i kupaju čitav dan!), suosjećali zbog novih problema s varoom, kupovali pčelarske potrepštine u Buzetu i navraćali u Pazin na sajam „Dani meda“. Druga je poveznica Međunarodno natjecanje u kvaliteti meda Istraskog primorja koje se već 11 godina održava u sklopu agrosajma „Dnevi kmetijstva“. Natjecanje od samog početka organizira Obalno čebelarsko društvo koje čine pčelari Kopra, Izole i Pirana , a u njemu svake godine sudjeluju i pčelari iz hrvatskog dijela Istre, pa nije rijetkost da za svoj med budu nagrađeni najvišim priznanjima, čak i proglašeni šampionima kvalitete. S druge strane slovenski su pčelari uvijek bilo rado viđeni gosti na feštama pčelara Bujštine, a sretali bi se često i van protokola, uvijek kao najbolji prijatelji. Da bi suradnja bila podignuta na višu razinu, Pučko otvoreno učilište Buje je ugostilo njihovog savjetnika za pčelarstvo gospodina Klavdija Babiča koji je održao veoma zanimljivo predavanje. Kako OČDK ove godine obilježava 60. obljetnicu svog djelovanja, bilo je za očekivati da će na proslavu tog važnog događaja pozvati i svoje hrvatske kolege.
Obalno čebelarsko društvo Koper je mnogo starije od Udruge pčela Bujštine: osnovano je davne 1955. godine, dok su pčelari sjeverozapadne Istre svoju udrugu osnovali tek 2012. No ne smijemo zaboraviti činjenicu da je UPB nastala na temeljima PD „Bagrem“ koje je djelovalo od 1978. – 1995. godine kad je nastupila stanka od čak 17 godina, a dio članova prešao u UP „Lipa“ iz Pazina. Danas Udruga pčelara Bujštine broji 65 članova s područja gradova Buje, Novigrad i Umag, te općina Brtonigla, Grožnjan i Oprtalj. Za razliku od njih, OČDK broji 110 članova, što je i razumljivo obzirom na dugu tradiciju pčelarstva u Sloveniji. Druženje između slovenskih i hrvatskih pčelara u ovom dijelu Istre počelo je ranih 80.-tih godina, a u promicanju vrijednosti međunarodnog dijaloga, razmjeni znanja i iskustava od početka su prednjačili gospodin Darko Kozlovič, dugogodišnji predsjednik OČDK i gospodin Arduino Bubola, predsjednik UPB.
Svečanost obilježavanja 60.-tog rođendana društva se održala 20. lipnja u predivnom ambijentu Lovačke kuće LD u Gračišču kod Trebešah. Proslava je počela izvanrednom Skupštinom na kojoj je prihvaćen nov Pravilnik društva. Izabran je i delegat u UO ČZS na 4-godišnji mandat. Predstavljeni su novi članovi udruge kojima su dodijeljeni mentori iz redova starijih i iskusnijih pčelara u udruzi. Bilo je dosta riječi i oko proglašavanja 20. svibnja – rođendana oca slovenskog pčelarstva međunarodnim Danom pčela. Nakon Skupštine Pčelarski savjetnik za ovo područje gospodin Klavdijo Babič održao je predavanje o analitici i označavanju meda. Proslavi su prisustvovali i predstavnici ČZS, kao i drugih pčelarskih organizacija iz Slovenije i inozemstva, te gosti iz lokalne uprave i samouprave. U ime Udruge pčelara Bujštine svečanosti je prisustvovala Ivanka i Đorđe Radovanić iz Srbarice kod Umaga i njihov 12-godišnjeg unuk koji je uz djeda i baku zavolio pčele i uskoro će postati i redovan član udruge. Na kraju protokolarnog dijela priredbe i svečane predaje plakete za razvitak društva i unapređivanje pčelarstva u ovom dijelu Slovenije u razdoblju od osnivanja do danas predsjedniku OČDK gospodinu Milanu Brčinu, čebelari, pčelari i njihovi prijatelji nastavili su se družiti uz glazbu uživo i prigodan ručak. Prilikom opraštanja naše kolege su u ime Udruge pozvale predstavnike OČDK na našu feštu koja se tradicionalno održava početkom rujna što su naše slovenske kolege rado prihvatili.
Bez obzira iz kojeg kraja svijeta dolazili, gotovo je sigurno da se pčelari – po prirodi skromni i samozatajni ljudi baveći se ovim plemenitim pozivom nikada neće obogatiti, no zahvaljujući bogatstvo svoje pčelarske duše mogu samo prednjačiti u promicanju međunarodnog dijaloga. Zato još jednom čestitamo slovenskim kolegama na njihovoj obljetnici u nadi da će ovakvih susreta biti još mnogo na obostrano zadovoljstvo i blagodati razmjene iskustva i znanja.
TEKST: Damir Gregurić
FOTO: Đorđe Radovanović
Komentari
Nema komentara.