PČELARSKI SAJAM „APISLOVENIJA“ U PUNOM SJAJU I OVE GODINE
Čebelarska zveza Slovenije i Celjski sejem u ožujku svake godine organizira međunarodni sajam opreme, alata i drugih pčelarskih potrepšina pod nazivom „ApiSlovenija“ – ako ne najveću, onda zasigurno jednu od najvećih priredbi ovog tipa u regiji. Tog se vikenda u Celje slije veliki broj pčelara iz Slovenije i zemalja u okruženju, a u posljednje vrijeme i iz drugih dijelova Europe. Uoči izložbe organizatori su izjavili kako i ove godine očekuju preko 5.000 posjetitelja, ali meni se činilo da ih je samo na dan otvaranja sajma bilo mnogo, mnogo više, a među njima čak 4 autobusa iz Istre. Samo sa Bujštine je bilo preko 40 pčelara s obiteljima ili prijateljima. Atmosfera tijekom putovanja je bila topla i srdačna, što se nastavilo i na sajmu, iako smo se tamo rasuli širom na sve strane.
Ove godine „ApiSlovenija“ slavi 40-tu obljetnicu što je obilježeno zanimljivim i atraktivnim sadržajima na više lokacija. Samo u dvorani D je izlagalo preko 70, a na svim ostalim priredbama još 350 izlagača što je zavidna brojka, ali i nedostižna, ako želite obići baš sve štandove. Ove su godine sadržaji bili nešto drugačije raspoređeni, ali i dalje po broju posjetitelja vodi dvorana D u čijem je centru ovaj put dominirao interaktivni paviljon „Čebelji svet“. Tko je to u gužvi izgubio iz vida, propustio je uživati u čarima kupole koja je na izuzetno atraktivan način spojila ljubav slovenskih pčelara prema pčelama i želju da istoprenesu na nove generacije s inovatinom tehnologijom, računalnim aplikacijama i videofilmovima.
Ove je godine „ApiSlovenija“ imala posebnog gosta: sajam je posjetio i održao pozdravni govor, te sudjelovao na konferenciji za medije gospodin Philip McCabe, presdjednik Svjetske pčelarske organizacije „Apimondia“, a manifestaciju je otvorio dr. Miro Cerar, predsjednik vlade Republike Slovenije. Na štandu ČZS je bilo mnogo brošura, bedževa, majica, prsluka s promotivnim porukama javnosti o važnosti pčela i drugih oprašivača, te projektima „20. svibanj – Svjetski dan pčela“ i „Apimondija 2021. u Celju“ kojima se slovenski pčelari posebno ponose. Poseban prostor je bio rezerviran za prezentacije inovatora i promociju apiturizma. Na istoj su lokaciji bile izložene i nagrađene fotografije s Međunarodnog natječaja koji je ČZS organizirao prošle godine (stiglo je 296 fotografija od 45 autora iz 17 zemalja svijeta).
U stručno-edukativnom dijelu programa u subotu 11. ožujka 2017. središnja tema je bila „Kako do zdravih i jakih pčelinjih zajednica?“, a izlagali su poznati domaći i strani pčelarski stručnjaci. Jedan od vodećih svjetskih eksperata za pčelarstvo, talijanski znanstvenik dr. Antonio Nanetti održao je predavanje pod naslovom „ Zdrave pčele – preduvijet za jaku zajednicu“, a Boštjan Noč, predsjednik ČZS je izlagao na temu „Moje iskustvo s prekidom zaleganja obzirom na vitalnost zajednice u jesen, zimi i na proljeće i utjecaj na prinos meda“. Treba li reći da sala tijekom ova dva predavanja bila puna puncata!? Iako ništa manje nije bila zanimljiva prezentacija novog lijeka za varoozu „Varoamed“ austrijske tvrtke „BeeVital“.
U sajmenom prostoru istovremeno sa izložbom „ApiSlovenija“ tradicionalno se održavaju još tri podjednako zanimljive priredbe. Kao i do sada „Altermed“ je i ove godine – 13. put za redom, privukao velik broj posjetitelja na štandove domaćih i stranih proizvođača organske hrane, biljnih čajeva ulja i drugih pripravaka kao i na prezentacije raznih alternativnih pravaca u liječenju tijela i duha. Iako je predavanje o konoplji koje je držao Tomaž Rosič bilo atraktivno samo po sebi, meni se najviše svidio prikaz zvučne terapije gongom. Gotovo istovremeno se održavala i Demostracijska kuhinja koja propagira gastronomiju na bazi organske hrane, a meni se svidjelo predavanje Emili Pavlič iz Kopra na temu „Mamice, nauči me kuhati na siguran način“. Na drugom kraju dvorane „Celjanka“ izlagala su djeca iz 20-tak slovenskih vrtića i 40-tak osnovnih, te 4 srednje škole na temu zdrave hrane sa domaćih polja, vrtova i voćnjaka.
Djaca i mladež svojim su maštovitim kreacijama uljepšali i dvoranu K u kojoj se tradicionalno održavaju dva sajma: „Flora“ i „Poroka“. Ovdje su kao i prijašnje 22 godine posjetitelji mogli uz raznu opremu za povrtlarstvo kupiti sjeme i sadnice bilja, voća i ukrasnog drveća, ali i učestvovati u radionicama aranžiranja cvijeća, dizajniranja vrta ili naučiti nešto od agronomke Lorete Vlahovič o sobnim biljkama i njihovom učinku na ljudsko zdravlje. Sajam vjenčanja „Poroke“ 16.-tu godinu za redom okupio je veliki broj modnih kreatora, pa je dvorana opet puna prekrasnih buketa cvijeća, svadbenih torti i drugih prigodnih kreacija slovenskih zlatara, ugostitelja, stilista i frizera, a u centru dvorane je dominirao oldtimer plavi Ford A iz 1930. godine budeći nostalgiju za nekim romantičnijim vremenima u kojima nije bilo mobitela ni računala, ni toliko smoga ni žurbe kao danas.
Na povratku iz Celja puni pozitivne energije i lijepih uspomena sa sva 4 sajma nismo mogli promašiti ni Trojane, malo mjesto na putu prema Ljubljani poznato još iz vremena starih Rimljana, ali još poznatije po svojim krofnama punjenim džemom od marelice. Možda niste znali da su započeli s radom davne 1961. godine, a sada uspiju prodati 2 – 5 tisuća krofni dnevno! Trojanski krofi su do sada osvojili niz priznanja, uvršteni su u aktivne spomenike slovenske kulture i 2012. godine im je dodjeljen i certifikat Slovenske kakvoće proizvoda SQ.
[Not a valid template]
Komentari
Nema komentara.