PČELARSKI TURIZAM U OPG KOVAČ
O obitelji Kovač, eko-pčelarima iz malog mjesta Radoši kod Poreča pisao sam više puta, uvijek iz drugog razloga, ali s istim zaključkom: da im na putu do ostvarenja životnih i poslovnih ciljeva prepreka nikad nije nedostajalo, ali bi sve te nevolje uvijek uspjevali prebroditi zahvaljujući zavidnoj unutarnjoj snazi i gotovo nevjerovatnom optimizmu. Možda njihov pčelinjak i nije velik, pa u tom smislu ne odgovara uobičajenoj percepciji profesionalnog pčelarstva, ali im je zato asortiman meda i mednih prerađevina daleko iznad prosjeka, a da bi se to realiziralo, moralo se paziti i na najmanji detalj od recepture za čitavu lepezu delicija preko izbora etiketa do izlaska na tržište.
Prošlo je par godina od našeg prvog susreta na sajmu u Tinjanu preko prezentacije nove čokomedne linije na međunarodnoj konferenciji o autohtonoj kuhinji u Umagu, otvaranja štanda uz turističku prugu „Parenzana“ i nesreći s otrovanim pčelama na tamošnjem pčelinjaku do uspješnom plasmanu proizvoda na eko-tržnici u Puli i Rovinju. Izazovi su se nizali, baš kao i problemi, no usprkos malim zastojima, Branka i Ivan nikad nisu odustajali od svojih zamisli i vizije razvitka obiteljskog posla. Oduvijek sam se pitao kako im uspjeva spojiti tako puno segmenata: ekološku pčelarsku proizvodnju, gastronomiju i preradu meda s naglaskom na zdravu hranu, sport i rekreaciju i u najnovije vrijeme – turizam u jednu novu kompaktnu cjelinu?
Ivan Kovač je rođen prije 64 godine u malom slavonskom selu, pa odatle i njegova velika ljubav prema prirodi. Kad je završio ugostiteljsku školu, nastavio je školovanje uz rad, pa je ubrzo stekao nova iskustva u pripremi hrane i termičkoj obradi namirnica. Kako se ujedno bavio i sportom, ne čudi da mu je uža specijalizacija postala prehrana sportaša, a Ivan s ponosom ističe činjenicu da je u tom razdoblju svoje sportske karijere surađivao s Linom Červarom – jednim od najboljih rukometnih trenera svih vremena. Prve pčelinje zajednice daruje mu najbolji prijatelj i kum Branko Vidmar, živa legenda u pčelarstvu Primorsko-goranske županije, 2008. godine u Moravicama završava pčelarsku školu, a potom slijede uspjesi na izložbama meda, sudjelovanje na raznim pčelarskim manifestacijama i aktivnosti u udruzi pčelara „Nektar“ iz Poreča. Uz kontinuirano praćenje zbivanja u pčelarstvu, nije propuštao pratiti nove trendove u ugostiteljstvu i turizmu. Priznaje da je uvijek sanjao da turistima na svom imanju pruži maksimalan doživljaj Istre: da osim što imaju priliku uživati u predivnom pejzažu i čistom okolišu i bar na kratko se srode s iskonskom prirodom, te malo odmore dušu i tijelo, nešto i nauče o pčelama, njihovom značenju za opstanak naše planete i vrijednostima pčelinjih proizvoda za naše zdravlje, a usput da se počaste s nekom od slatkih delicija na bazi meda kako bi doma vratili puni lijepih uspomena i pozitivne energije.
Iako još uvijek to nije nigdje definirano, pčelarskim turizmom se mogu baviti isključivo pčelari čiji prodajno-izložbeni prostor, kušaonica, sanitarni čvor i parkiralište zadovoljavaju određene kriterije, više-manje slične onima u drugim oblicima ruralnog turizma. Pčelar koji se bavi ovom djelatnošću uz optimalne resurse mora imati i dara za turističko-ugostiteljske usluge i volje da se gostu posveti s više pažnje od uobičajenog odnosa proizvođač – kupac, jer za razliku od agroturizma, ovdje gost nema smještaj, pa su turističke usluge najčešće ograničene na jednosatni program obilaska pčelinjaka uz kraću edukaciju za grupe između 10 i 20 posjetitelja. Bez obzira na kvalificiranost i motiviranost za ovaj posao, dobro osmišljen marketing i visoku kvalitetu ponude, na gospodarstvu obitelji Kovač je bilo još puno toga za odraditi po pitanju dostupnosti, opremljenosti i uređenosti objekata, kao i okoliša, pa su nužne bile nove investicije i ulaganja. O svojoj viziji pčelarskog turizma u sklopu imanja u Radošima, Ivan Kovač je pričao na prezentaciji prigodom prijateljske posjete pčelara iz PU „Bilogora“ iz Bjelovara kada je kolegama otkrio kako oplemeniti svoj bazni proizvod (ekološki med) dodatkom komplementarnih namirnica visoke nutricionističke i zdravstvene kvalitete u ukusnom i praktičnom pakiranju, te uz podjednako dobro osmišljen marketing ponuditi potrošaču proizvod s višestrukom vrijednošću. I tom je prigodom ponovio svoj stav: „Nisam od onih koje zanima samo količina izvrcanog meda i njegova cijena po kilogramu. Mene zanima med kao sirovinska baza u koju se dodaju drugi pčelinji proizvodi i/ili provjereni poboljšivači hrane iz prirodnih izvora u svrhu podizanja vitalnosti i zaštite zdravlja.“ I opet je Ivan dokazao da je neumoran i da ima još mnogo dobrih ideja za unaprijeđivanje pčelarstva i promjenu filozofije života kod konzumenata u pravcu okretanja prirodnim vrijednostima.
Pred nama je nova turistička sezona: kompletan sektor je na nogama – putničke agencije, hotelijeri, ugostitelji, iznajmljivači…Neizostavan dio turističke ponude su i turistički vodiči, jer jedino uz njihovu pratnju turisti mogu upoznati naš kraj, njegove prirodne ljepote i druge osobitosti. Grupa od dvadesetak turističkih vodiča iz Istre, Rijeke i Kvarnera koji su sredinom ožujka posjetili OPG Kovač istinski su zaljubljenici u ovo podneblje i od prve se vidjelo da vole svoj posao i žele ga upotpuniti ne samo poznavanjem stranog jezika i osobnošću, već i stručnošću, no ipak nisam očekivao toliko pitanja proizašlih iz starih predrasuda vezanih za pčelinje ubode. Očito da će upozorenje o mogućim zdravstvenim posljedicama kod alergičnih na pčelinji otrov i nadalje ostati obvezna uvodna informacija za goste koji prvi put posjećuju pčelinjak. Nakon razgledanja pčelinjaka i polja punog samoniklog i kultiviranog medonosnog bilja, Ivan je sve prisutne upoznao sa svojim vizijama i konačnim ciljem: da OPG Kovač postane jedan od segmenata gastroturističkih ruta po Istri uz dosadašnje putove gurmanskih užitaka u domaćem pršutu, siru, tartufima, maslinovom ulju i vinu. Na taj bi se način sve izbirljivijem turističkom tržištu otkrio med kao još jedan dar ovog podneblja, ali i pčelarstvo kao još jedna ljubav i umijeće ljudi u Istri.
A onda je uslijedila degustacija raznih vrsta sortnih medova i kremastih medova s raznim dodacima i još nove linije proizvoda na bazi pčelinjih proizvoda i raznih dodataka za poboljšanje zdravlja i jačanje imuniteta: „Remedy“ – kremasti med s dodacima ljekovitog bilja (kadulje, zelene pčenice, lavande, koprive, metvice, ružmarina i sjemenki konoplje; „MadMed“ (mješavine meda, propolisa, cvjetnog praha i matične mliječi u omjerima optimalnim za sportaše i osobe izložene većim fizičkim naporima) s matičnom mliječi, crnim kimom, đumbirom i proteinima konoplje. Meni se osobno najviše svidjela Istarska marinada na bazi ekstra djevičanskog ulja i meda sa začinskim biljkama (ružmarin, lovor, kadulja, origano, majčina dušica, bosiljak) kojom je Branka začinila svježi domaći sir). Svoje mišljenje o proizvodima gosti su upisivali u unaprijed pripremljene formulare, pa su tako bar na kratko bili u ulozi senzorskih analitičara pčelinjih proizvoda što ih se posebno dojmilo. Da bi turističkim vodičima uspomena na posjet OPG-u Kovač i PTO Remedy ostala u još ljepšem sjećanju, Ivan i Branka su svoje goste na kraju prezentacije počastili posebnom delicijom: pralinama na bazi tamne čokolade, bagremovog meda s raznim egzotičnim dodacima. Muškom dijelu prisutnih su se najviše svidjele praline s dodatkom chilly paprike, a pripadnicama ljepšeg spola one s dodatkom lavande.
Na kraju smo se svi složili da pčelarstvo ima ogroman potencijal u turističkoj ponudi jer propagira zdrav život (poput zdravstvenog i wellness-turizma) kroz promjene prehrambenih navika (redovita potrošnja meda), širenje ugostiteljske ponude tradicionalnim i novim receptima za jela na bazi meda (kao oplemenjivača gastronomskog doživljaja i sveukupnog raspoloženja za stolom) da bi kroz katarzu urbanog čovjeka koji želi pobjeći iz betonske džungle i potpuno se sjediniti s prirodom, na kraju došli do pozitivne vizije za budućnost pčela i dodatne motivacije gostima da ostanu duže i – naravno – troše više.
Tekst/foto: Damir Gregurić
Komentari
Nema komentara.