PČELE, PČELARI I FARMACEUTI PONOVO ZAJEDNO
Pod visokim pokroviteljstvom predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarović i supokroviteljstvom Ministarstva zdravlja od 14. do 17. travnja 2016. u Opatiji se održavao VIII sabor farmaceutskih tehničara i svečano obilježilo 60 godina postojanja i neprekidnog djelovanja Hrvatskog društva farmaceutskih tehničara. Tema stručnog skupa je bila „Farmaceutski tehničar savjetuje kako zdravo živjeti pedesete, šezdesete, sedamdesete godine“. Osnovna zamisao organizatora je bila da se pod motom: „Nitko ne može sve, svatko može nešto, zajedno ćemo ostvariti cilj“ okupe poznati i priznati znanstvenici i stručnjaci koji se bave istraživanjem, razvojem i učinkovitošću lijekova, medicinskih proizvoda i dodataka prehrani oko problematike kvalitete života u poznijoj dobi. Starost nije moguće u potpunosti zaustaviti, ali se može utjecati na uočavanje prvih simptoma i njihovo ubrzano rješavanje širenjem znanja i svijesti o utjecaju biološki aktivnih spojeva prirodnog podrijetla, posebice vitamina, minerala, biljnih kemikalija i antioksidansa koje možemo dobiti iz zdrave hrane ili kvalitetnih dodatka prehrani.
Među sudionicima Sabora svoje mjesto su imala i tvrtka „Apipharma“ d.o.o. iz Našica, jedna od najvećih proizvođača medicinskih proizvoda, dodataka prehrani i kozmetike na bazi meda, propolisa, matične mliječi i ljekovitog bilja koja je bila i jedan od ponosnih sponzora ove manifestacije. U sklopu stručno-edukativnog programa održali su predavanje dr. sc. Zdenka Lalić, mag. pharm. na temu „Kvaliteta i učinkovitost proizvoda koji sadrže matičnu mliječ je količina 10 – HDA“ i Martin Lalić, mag. pharm. pod naslovom „Nisu svi medni sirupi isti“. Zašto je „Apipharma“ izabrala baš ovu temu za ovako značajan skup? Na tržištu ovih proizvoda velik je broj onih koji su itekako upitne kvalitete i sigurnosti, jer se proizvode u neadekvatnim i nekontroliranim uvjetima, proizvođači su nedovoljno educirani, a sustav kontrole je nedosljedan. Upravo iz tih razloga „Apipharma“ je svojevremeno pokrenula projekt znakovitog naslova „Istina o mednim sirupima i tekućim dodacima prehrani na bazi meda“ u sklopu kojeg je tiskana i brošura s naglaskom na farmaceutsku kvalitetu ovih proizvoda kao jedino jamstvo sigurnosti za potrošače. Medni i mednopropolisni sirupi koriste se za prevenciju bolesti i jačanje imunološkog sustava, najčešće za ublažavanje upala gornjih i donjih dišnih putova te smirivanje kašlja. Zbog jednostavnosti primjene najčešće preporučuju djeci, ali i starijim osobama kojima je posvećen ovaj znanstveno-stručni skup.
No, po čemu se osmo izdanje Sabora farmaceutskih tehničara još razlikuje od dosadašnjih? Prvi put otkako se održava, na ovoj su manifestaciji gostovale i – pčele! Po uzoru na peti Kongres farmaceuta održan u Rovinju prošle godine, ovaj su se put u apisarij tvrtke „Apipharma“ na štandu u opatijskom hotelu „Royal“ na kratko preselile pčele Slavka Biuka iz Segeta kraj Umaga, pašnog povjerenika Udruge pčelara Bujštine i tako svojim prisustvom dale velik doprinos zbližavanju neposrednih proizvođača i farmaceutske industrije. Ponovo je ovakav „live show“ polučio oduševljenje kako publike, tako i drugih izlagača i organizatora skupa i definitivno potvrdio činjenicu da je apisarij najbolje pomagalo pri edukaciji na temu pčela, pčelinjih proizvoda i pčelarstva, a zajednički nastup pčelara i farmaceuta dokazao da se jedino sinergijom prirode i znanosti mogu ostvariti brža, kvalitetnija i trajnija riješenja za zdravstvene smetnje i bolesti.
ZAKLJUČAK: Na skupu se mogla čuti sintagma: „Budućnost je usmjerena ljudima koji su stalno spremni učiti, jer će oni koji misle da su sve naučili ostati u vremenu koje više ne postoji.“, pa u tom kontekstu i pod već spomenutim motom ove manifestacije o zajedništvu kao do jedinom sigurnom putu ka ostvarenju zadanih ciljeva možemo samo pohvaliti komunikaciju između pčelara i farmaceuta kao temelja daljnjem razvitku obje djelatnosti.
TEKST: Gregurić Damir, Udruga pčelara Bujštine
FOTO: Slavko Biuk, Udruga pčelara Bujštine
Komentari
Nema komentara.