PČELINJI PROIZVODI I BLAGDANSKE BOLESTI (GIHT)
Vrijeme slavlja je iza nas, ali osim mamurluka i glavobolje ostalo nam je i par suvišnih kilograma, osjećaj nadutosti, zatvor i druge probavne smetnje. Zašto si to činimo iako smo svjesni neugodnih posljedica? Hranu doživljavamo okom, nosom i nepcem: tko može odoljeti obilju raznovrsnih jela pripremljenih po posebnim receptima od pomno biranih namirnica i uz sve još i prekrasno dekoriranih samo za tu prigodu, a već na prvi zalogaj u nama budi predivan osjećaj i od ručka načini poseban doživljaj? Hrana nam je potrebna za normalno funkcioniranje, ali taj osjećaj ugode pri jelu nas često odvede na stranputicu: u prekomjerno jedenje, a ono do pretilosti koja je s medicinskog gledišta bolesno stanje. No, ovaj put ćemo se zadržati na jednoj drugoj specifičnoj blagdanskoj smetnji – gihtu.
GIHT (urični artritis) je poremećaj u odstranjivanju mokraćne kiseline iz organizma zbog koje se ona nakuplja u zglobovima, te uzrokuje jake i bolne upale i posljedično dugoročno oštećivanje zglobova. Zašto dolazi do ovog nimalo ugodnog stanja u organizmu? U procesu razgradnje hranjivih tvari u organizmu postoje brojni spojevi koje naš probavni sustav ne može dalje razgrađivati, a jedan od njih je mokraćna kiselina koja se izlučuje iz tijela preko bubrega. Povećana razina mokraćne kiseline (hiperurikemija) koja se u obliku kristalića mononatrijevog urata taloži u vezivnoj i zglobnoj hrskavici posljedica je urođene sklonosti, enzimskog disbalansa ili (što je češće) nepravilne ishrane u kojoj prevladava crveno meso, iznutrice, bijeli kruh, masnoće…Naslage tih kristala zovu se tofi i vidljivi su tek nakon 10-tak godina taloženja na jednom mjestu. Radi (pre)bogate ishrane kojoj su bili (i još su uvijek!) naklonjeni vladari i imućni ljudi, smatrajući je dokazom svoje superiornosti u odnosu na običan puk koji je u to vrijeme bio više gladan nego sit, giht su još u ona vremena prozvali „kraljevskom bolesti“! Signal za uzbunu je iznenadna, žestoka bol u zglobovima stopala, najčešće u nožnom palcu (metatarzofalangealni zglob), uglavnom noću ili rano izjutra. Oboljeli zglob je topao, natečen i crven. Prvi napad će proći za 10-tak dana, no kad se vrati postat će sve teži i bolniji, češće će se ponavljati i trajat će sve dulje.
TERAPIJA KOD GIHTA
Promjene u prehrani i stilu života poput smanjenja unosa hrane koja podiže razinu mokraćne kiseline, konzumacija vitamina C, izbjegavanje alkohola i fruktoze s jedne strane, te odmor, mirovanje i umjerena tjelesna aktivnost s druge strane pomažu oboljelima od gihta. U sprječavanju sinteze mokraćne kiseline i liječenju simptoma gihta pomažu određene vrste svježeg voća (avokado, crna trešnja, ananas, šumska jagoda, maslina, jabuka, crni ribiz) i povrća (celer, kupus), čajevi (zob, kurkuma, crna kopriva, vrba) i tinkture (jorgovan, kadulja, kamilica, breza). Oboljeli od gihta trebaju izbjegavati hranu koja sadrži purin (crveno meso i mesne prerađevine, iznutrice, masne juhe, rafinirane ugljikohidrate, čokoladu, pivo, ali i neke namirnice za koje ne bi rekli da mogu biti negativne: plavu ribu, školjke, šparoge, gljive i špinat. No zato će im pomoći bijelo meso, integralne žitarice, obrano mlijeko, voće i voćni sokovi, riža, orašasti plodovi, bučine sjemenke…
APITERAPIJA KOD GIHTA
Za giht se preporučuje vrijeskov med (u kombinaciji s čajem od koprive ili medvjetke), ali pomaže i lipov i livadski med jer ubrzavaju metabolizam izbacivanjem štetnih tvari iz organizma. Oboljelima od gihta, kao i od artroze i spondiloze može pomoći matična mliječ (3 x dnevno po 1 dražeja 20 – 30 dana), propolis (oblozi 20 %-tne kreme od propolisa za bolne zglobove u ionoforezi ultrazvukom) i u kombinaciji s voskom (u omjeru 8 : 2). Kad se treba riješiti viška kilograma ne traba zaboraviti da cvjetni prah (pelud) zahvaljujući određenim aminokiselinama ispravlja kemijsku neravnotežu u organizmu.
U pučkoj se medicini spominju oblozi za oboljele zglobove na bazi meda, soka aloa vere i – votke (2 : 1 : 3).
Prema drugom receptu treba zagrijati 20 g voska i 20 g smole od bora. Kad se sjedine, treba dodati 1 žlicu meda, ponovo izmiješati i u obliku obloge staviti na oboljelo mjesto.
Recept za sirup protiv gihta: 30 minuta kuhati 15 g divlje tikve (lat. Bryinia dioica), 500g meda i 750 g octa, uzimati 2 – 4 žlice dnevno.
APIPUNKTURA KOD GIHTA
U akutnoj fazi bolesti prema mišljenju dr. Kapša, autora knjige „Apiterapija“ ipak je najprimjerenije liječenje pčelinjim otrovom, jer apitoksin djeluje protuupalno, antireumatski i analgetički. Peptidi melitin, apamin i adolapin u pčelinjem otrovu potiču izlučivanje kortizola (hormona nadbubrežne žlijezde), jednog od glavnih aktivatora obrambenog sustava. S druge strane hijalorunidaza širi kapilare, a ubrzana cirkulacija potiče metabolizam da izbaci štetne tvari iz tijela. Fosfolipaza će spriječiti negativan učinak trombokinaze u upaljenim zglobovima. Apitoksin se pacijentima daje neposrednim ubodima pčela u bolna područja ili injekcijama odnosno elektroforezom i ultrazvukom.
Iako to ne mora biti pravilo, giht je bolest modernog društva i žalosna posljedica lagodna života punog izobilja u vidu nezdrave hrane i navika. Zato ne treba čuditi činjenica da od gihta 10 puta češće oboljevaju muškarci nego žene, ali gotovo nikada vegeterijanci! Da vam bolovi u zglobovima ne zablokiraju normalan život, kombinirajte umjerenu fizičku aktivnost i uravnoteženost u jelu i piću! Svima koji su malo pretjerali za ovih blagdana i osjete tegobe poput gore opisanih toplo preporučujem više kretanja i manje prejedanja – bar do Uskrsa, ako ne na dulje staze!
Tekst: Damir Gregurić
Foto naslovnica: www.zena.blic.rs, Vladislav Mitić
(Udruga pčelara Bujštine)
Komentari
Nema komentara.