Pčelinji proizvodi i zdravlje muškaraca srednjih godina (1.dio)
Jeste li znali da usprkos napretku medicine i farmaceutike žene u svim zemljama svijeta (osim u Somaliji) žive dulje od muškaraca? Od čega se najčešće boluje i umire muški rod srednje dobi u našoj zemlji? Na prvom su mjestu kardiovaskularne bolesti, slijede zloćudni tumori, bolesti respiratornog sustava, dijabetes i na kraju duševni poremećaji. Svi se liječnici slažu da uzroci ovoj negativnoj pojavi ne leže u genetici, već u lošim životnim navikama. Za razliku od žena , muški spol više naginje alkoholu, nikotinu, kofeinu, a nezdrava i neredovita ishrana uz boravak u zatvorenom prostoru i nedostatak fizičke aktivnosti samo pospješuju ovaj crni trend. Gotovo je nemoguće muškarca između 40 i 50 godina starosti koji će iz prevencije potražiti savjet profesionalnog nutricioniste, poput dipl. ing. Martina Markov Singer koja im preporučuje hitno odvikavanje od svih vrsta ovisnosti, obvezan sistematski pregled (krvna slika, urin, EKG, UZV abdomena…) i naravno – zdravu prehranu! Mogu li muškarcu u toj dobi pomoći pčelinji proizvodi i na koji način pokušat ćemo odgovoriti u nastavku teksta.
Imunološki sustav je mreža stanica, tkiva, organa i raznih kemijskih spojeva čiji je cilj očuvanje organizma od virusa, bakterija i toksina svih vrsta ili drugim riječima: imunitet nam je posljednja linija obrane od neprijatelja u vidu stranih tijela i drugih štetnih tvari. Dok funkcionira imunosustav (bez obzira: urođen ili stečen) sigurno se nećemo razboljeti, no ako popusti, posljedice mogu biti kobne! Upotreba pčelinjih proizvoda ne izaziva poremećaje u funkciji organizma niti dovodi do neželjenih nuspojava, čak ni tijekom duže konzumacije (što je jedna od najvažnijih prednosti pred sintetskim preparatima). Svim produktima iz košnice zajednička je vrlina da dokazano podižu imunitet ljudskog organizma.
Med je od izvanredne važnosti za kondiciju, jer vrlo brzo vraća potrošenu snagu i energiju. Zato naš uvaženi stručnjak za apiterapiju prim. mr. sc. Josip Lončar muškarcima koji su na svom poslu izloženi fizičkim naporima preporučuje da tijekom rada uz voće uzimaju napitke zaslađene medom, jer će na taj način u najkraće moguće vrijeme nadoknaditi izgubljenu tekućinu i energiju, te mineralni elektrolitski status. I dok bijeli šećer osim energetske vrijednosti nema nikakve druge hranjive tvari, a uz to njegova prekomjerna konzumacija vodi u pretilost i izaziva porast masnoća u krvi, invertni šećer u medu naš organizam ne treba razgrađivati, niti nadražuje stjenke želuca i crijeva. Med je jedna od rijetkih namirnica koja raspolaže mineralima u količinama dovoljnim da se sačuva organska ravnoteža, a ujedno je i izvrstan posrednik u sinergijskom djelovanju minerala i vitamina. Osim toga med je dobar čuvar krvnih žila, pomaže stvaranje hemoglobina u krvi i rad bubrega, ima antioksidacijski, antibakterijski i laksativni učinak, pa iz svih tih razloga pri liječenju osigurava brži oporavak (dakako: uz obvezan svakodnevni unos).
Evo jednog dobrog i jednostavnog recepta za podizanje imuniteta: sameljite 100 g oraha, 100 g badema, 200 g lanenih sjemenki i 50 g sjemenki koprive i pomiješajte s 1 kg livadnog meda, pa uzimajte po jednu čajnu žličicu nekoliko puta na dan.
Med djeluje smirujuće na živčani sustav, a to je od izuzetne važnosti u stresnim situacijama kojih je kod radno aktivnih osoba sve više. Dakle, ako ste muškarac svakodnevno pod stresom, rastrzani na 100 strana, preokupirani zadacima i planovima koje vam nameću nadređeni i ako ste obuzeti crnim mislima jer ne nalazite izlaz iz te krize, požurite kod najbližeg pčelara i kušajte žlicu zdravlja iz njegovih košnica!
Amorfin med djeluje opuštajuće i umirujuće, a bagremov med pomaže pri nesanici, vrtoglavici i depresiji. Kaduljin med pomaže kroničnim pušačima (a njih nije malo među muškarcima srednje dobi), jer olakšava izbacivanje sluzi iz dušnika i bronhija, dok alkoholičarima i osobama s probavnim smetnjama preporučujemo kestenov med, jer olakšava rad jetra i žuči, štiti želučanu i crijevnu sluznicu i potiče rad crijeva. Muškarcima s niskim tlakom i problemima u cirkulaciji preporučujemo ružmarinov med, a vrijeskov med bubrežnim bolesnicima. Lipov med kroz veće izlučivanje znoja, pokreće detoksinaciju i ubrzava metabolizam. Pošto ne živimo u sterilnim uvjetima, naše je tijelo svakodnevno izloženo različitim vanjskim čimbenicima koji negativno djeluju na naš imunološki sustav. Došle su nam nove bolesti, a stare nažalost nisu otišle! Zbog smanjenog lučenja testosterona i androsterona kod nekih se muškaraca već nakon 40.-te godine života može pojaviti i povremena erektilna disfunkcija. Zato je dobro posegnuti za hranom bogatom selenom i cinkom. Dok selen čuva normalnu spermatogenezu, cink je važan za očuvanje normalne razine androgenih hormona, normalnu plodnost i reprodukciju. Zato, dragi moji vršnjaci, pogotovo oni koji još dugo žele ostati aktivni u noćnoj smjeni, kušajte dračin med!
Dobar je za cirkulaciju, srce i krvotok, a pčelari tvrde da je bolji i od Viagre!
Pčelari u Istri skloni su tvrdnji da kod problema s potencijom muškarcima pomaže med s tartufima, ali ništa nije slabiji ni med s shitaki gljivama koji snižava kolesterol, sprječava začepljenje krvnih žila i regulira krvni pritisak.
Kao dobra preventiva protiv infarkta može poslužiti redovita konzumacija čaja od žalfije, lipe i sljeza zaslađen livadnim medom. Pacijentima koji boluju od arterioskleroze preporučujemo sok od cikle, limuna i meda. Med s brusnicom i bundevinim sjemenkama jača muskulaturu mokraćnog mjehura, potiče mokrenje, smiruje upalne procese i sprječava poremećaje u funkciji mokraćnih kanala, odnosno olakšava probleme s prostatom koji muče upravo ovu dobnu skupinu muškaraca.
Mnogi se muškarci srednje dobi znaju požaliti da počinju gubiti kosu. Ovaj se problem ispadanja kose može riješiti pripravkom od toplog maslinovog ulja, žlice meda i žličice cimeta. Nanosi se 15 minuta prije pranja kose (glava se zamota folijom ili najlonom).
Ako patite od depresije u svježe iscijeđeni jabučni sok umiješajte 1 – 2 čajne žlice bagremovog meda za jednu šalicu i pijte u gutljajima 1 – 2 šalice na dan. I za nesanicu će pomoći žličica bagremovog meda u šalici toplog mlijeka ili čaja od kamilice.
Iako pelud nije direktan proizvod pčela (to su muške spolne stanice medonosnih biljaka), sadrži sve sastojke nužne za zdrav život i normalan razvoj ljudskog organizma. Osim što redovitom upotrebom organizam cvjetni prah opskrbljuje energijom i jača imunitet, ublažava posljedice stresa, pelud pomaže u liječenju anemije, hipertenzije, kod probavnih tegoba i kroničnog prostatitisa. Pošto pouzdano smanjuje tegobe kod benigne hipertrofije prostate, preventivno se preporučuje muškarcima nakon 40-te godine života. Pelud povoljno utječe na rad spolnih žlijezda, povećava potenciju i broj spermatozoida. Cvjetni prah poticajno djeluje i na libido, a neki istraživači s europskih sveučilišta skloni su tvrdnji da i kod impotentnih čini čuda iako je za poboljšanje seksualnosti neophodno i fiziološko i psihičko zdravlje, baš kao i uravnoteženost hormona.
Za regulaciju visokog krvnog pritiska dobro je uzimati 3 puta dnevno prije jela po jednu žličicu pripravka od 1 kg meda, 200 g peludi i 5 – 10 g matične mliječi.
I propolis ima izvanredna svojstva, što više: nazivaju ga «eliksirom života» i «antibiotikom 21. stoljeća», jer podiže imunitet i pomaže kod tegoba koje su posljedica stresna i užurbana života i zagađena okoliša. Pravi je borac protiv bakterija, gljivica, virusa i upala, ima anestetički, antioksidacijski, antiparazitski i antitumorski učinak. Propolis potiče obnovu tkiva, djeluje protuupalno, potiče cirkulaciju krvi, skraćuje trajanje viroza i gripe, upala grla, a kako suvremeni muškarac «nema vremena za bolest» ovaj je pčelin proizvod kao izmišljen za naš brzi tempo života. Antioksidansi u propolisu (flavonoidi i etanoli) zaslužni su kao prevencija karcinoma i drugih degenerativnih bolesti, a u sinergiji s propolisom su učinkoviti i antibiotici. Osim toga propolis djeluje i na viruse, bakterije ne stvaraju otpornost na njega i nema štetnih nuspojava. Dakle, propolis je koristan svim muškarcima koji žele smanjiti štetne posljedice svakodnevnog stresnog načina života zbog kojeg im slabi imunitet i organizam postaje podložan svakojakim bolestima. Dobar recept u slučaju aritmije srca je uzimanje 3- 4 puta na dan tijekom 2 mjeseca po jednu žlicu meda otopljenog u čaši tople vode uz dodatak 10 – 15 kapi 20%-tne otopine propolisa. Za regulaciju povišenog krvnog pritiska valja 3 puta dnevno prije jela uzimati čašu tople vode s jednom žličicom meda, sokom od pola limuna i jedne mrkve, malo hrena i 20 – 30 kapi alkoholne otopine propolisa.
Dovoljno je da pčelinji proizvodi (u ovom dijelu med, pelud i propolis, no isto važi i za matičnu mliječ, vosak i apitoksin, o čijim ćemo dobrobitima za muškarce srednje dobi pisati u slijedećem nastavku) samo malo povise naše obrambene snage i već smo dosta učinili na planu preventive. Ukoliko se ipak dogodi da se razbolimo, jačanjem imuniteta ćemo skratiti vrijeme bolovanja i smanjiti potrošnju lijekova, što opet nije loše, zar ne?! Pa neka se netko usudi tvrditi kako je činjenica da većina pčelara ima dug, plodan i zdrav život igra slučajnosti! Ne zahvaljuju pčelari za to zvijezdama na nebu, već boravku na svježem zraku, umjerenoj, ali stalnoj fizičkoj aktivnosti koja im održava cirkulaciju, pokretljivost zglobova i elastičnost mišića, zanimanju u koje su unijeli svu svoju ljubav, a ono im uzvraća osjećajem sreće i zadovoljstva, te zdravim proizvodima kojim ih daruju njihove ljubimice.
Tekst: Damir Gregurić
Komentari
Nema komentara.