Pčelinji proizvodi i zdravlje muškaraca srednjih godina (2. dio)
Znate li da prema statistikama u Europi godišnje umire u dobi od 15 do 64 godine dvostruko više muškaraca? Više je nego očito da sve bolja dijagnostika i lijekovi nemaju očekivan odraz na duljinu i kvalitetu života u dobi iznad 40 godina. Prosječan Hrvat srednje dobi ne brine previše o svom izgledu, zanemaruje kondiciju i zdravlje, ne odlazi ni u ljekarnu, a kamoli k liječniku! Kod muškaraca nakon 40.-te česta je promjena krvnog i srčanog pritiska, aritmija ili lupanje srca i povišena razina masnoća i šećera u krvi. Zbog promjene u lučenju androgenih hormona smanjen je libido, a počinju se javljati i poremećaji seksualne funkcije.
Uočljiviji su ipak psihološki problemi: kroničan umor, bezvoljnost, nesanica, nervoza, migrena, nagle promjene raspoloženja (napadi panike ili izljevi bijesa), izoliranost i depresija. U košnici ili u prirodi oko nje oduvijek je bilo odličnih terapeutika, biostimulatora i regeneratora, no njihova šira primjena je bila kočena ne iz razloga nedostatne analitike, nego zbog profitabilnije industrije sintetskih lijekova! Čovjeku je hrana jedini izvor neophodnih tvari od građevnih, energetskih, zaštitnih do makro i mikroelemenata. Danas kad je hrana prepuna raznih primjesa, aditiva, boja i drugih štetnih kemikalija, redovan i zdravstveno ispravan, biološki punovrijedni obrok je izuzetno važna stavka upravo u srednjoj životnoj dobi. Pčelinji proizvodi kao čista prirodna hrana s nebrojeno puta dokazanim ljekovitim svojstvima na oslabljeni organizam kod pacijenta oboljelog od bilo koje bolesti može djelovati samo pozitivno. A nije li to u potpunom skladu s liječničkom etikom: ne šteti! Upravo o tom aspektu govori i dr. Dragan Panić, farmaceut, konzultant i predavač iz Beograda: «Pčelinji proizvodi nisu lijek niti pomoćno ljekovito sredstvo, njima se ne ukida niti zamjenjuje terapija propisana od strane liječnika, ali ih treba koristiti preventivno – da bi ostali zdravi!»
Svi znamo koliko su za naš organizam značajni vitamini, enzimi ili hormoni. Činjenica koju često previđamo je da vitamini nisu u stanju pokazati sva svoja blagotvorna svojstva bez minerala i oligoelemenata. Ako zbog nepravilne prehrane, fizičkog naprezanja ili stresa u organizmu muškarca srednje dobi dođe do deficita minerala, to može izazvati ozbiljne poremećaje jedne ili više životnih funkcija. Da bi to spriječili, nije dovoljno povremeno uzimati žličicu meda i očekivati da će u rekordnom roku organizam vratiti krepkost i vitalnost, već svaki dan redovno uzimati ne samo med, već i sve druge pčelinje proizvode.
Matična mliječ je izvanredan, po mnogima i najdragocjeniji pčelinji proizvod bogat vitaminima (C, B1, B6, B5, B8…), makromineralima (Ca, P, K, Na…) i oligoelementima (Au, Co, Zn). O značaju cinka u prehrani muškaraca nakon 40-te pisali smo u prvom dijelu, pa nećemo ponavljati koliko je prisutnost ovog elementa važna za reproduktivne organe. Matična mliječ pomaže u eliminaciji slobodnih radikala koji su uzročnici niza opasnih bolesti. Peptid sličan inzulinu u matičnoj mliječi snižava razinu šećera u krvi što je izuzetno značajno u liječenju jedna od najraširenijih bolesti današnjice – dijabetesa, a sekundarno snižava arterijski tlak (jedan proizvod – dva pozitivna učinka!) koji je nažalost uobičajena pojava kod šećernih bolesnika. Kod muškaraca izloženim stresu uočeni su poremećaji u snabdijevanju mozga krvlju, arterioskleroza i neuroze s emocionalnim ispadima (agresivnost, razdražljivost, gubitak samopouzdanja, strah, zatvaranje u sebe) zbog oštećenja živčanih stanica. Matična mliječ pomaže i u tim tegobama: dovodi do smirenja i opuštenosti pacijenta, vraća mu miran san, pomaže kod prvih znakova senilnosti, pa tako direktno umanjuje korištenje antidepresiva i drugih psihosedativnih preparata. Matična mliječ je jedna od rijetkih prirodnih namirnica koja sadrži acetilholin – neurotransmiter koji zahvaljujući svom sastavu omogućava prijenos impulsa između živaca, te tako pomaže stanicama da se regeneriraju i oporave. Na taj se način metabolizam vraća u normalu i tkiva bolje funkcioniraju: svi naglo podignuti štetni procesi (stres, napor, upale) vraćaju se na normalne razine, resursi se pune neophodnim elementima i organizam lakše podnosi napor. Prema službenim farmakoepidemiološkim podacima najveća opasnost za suvremenog muškarca srednje dobi predstavljaju kardiovaskularne bolesti, prije svega stenokardija. Kod ove bolesti zbog uzroka živčanog ili metaboličnog karaktera i otežane cirkulacije krvi u žilama koje dovode hranu u srčani mišić razvija se oštećenje miokarda s pratećim bolnim sindromima što može izazvati infarkt miokarda. Matična mliječ nema efekt poput glicerina (trenutno nakon uzimanja), već postepeno širi krvne žile, smanjuje arterijski tlak, normalizira tonus centralnog živčanog sustava i smanjuje angiospastičke pojave. Jedna od najtežih bolesti uvjetovanih nepravilnim životom, lošom prehranom i povećanom radijacijom, sve prisutnijim stresom su tumori, ali na sreću i ovdje pacijentima na kemoterapiji matična mliječ pomaže u bržem oporavku.
Iako kemijski sastav pčelinjeg otrova još uvijek nije potpuno razotkriven, sva dosadašnja iskustva potvrđuju da se apitoksin slobodno može nazvati lijekom 21. stoljeća. I dok su ga u narodnoj medicini koristili kao antireumatik, istočnjačka medicina je razvila tzv. apipunkturu – metodu liječenja upalnih procesa i kroničnih bolesti ubodima pčela u akupunkturne točke. Bez obzira na metodu terapije ili sredstvo primjene (injekcija, krema, mast) pčelinji otrov pozitivno djeluje na krvni tlak i kolesterol u krvi, što je od posebnog značaja kod pacijenata muškog roda (bez obzira na dob). Najnovija istraživanja potvrđuju da melitin (bazični polipeptid koji čini više od 50 % suhe tvari apitoksina) ima antitumorski učinak, pa bi se u bliskoj budućnosti mogao koristiti u tretmanima protiv kancerogenih bolesti koje su u posljednje vrijeme uznapredovale upravo u ispitivanoj dobnoj grupi muškaraca.
Od najranijih vremena u pučkoj medicini se koristio i pčelinji vosak, prije svega za liječenje rana i kožnih bolesti, za jačanje desni i regulaciju probave. Med izvornom saću ima bolje antibakterijsko i antimikrobno djelovanje od klasičnog meda. Žvakanje meda u saću izvanredno je za suzbijanje paradentoze i sličnih upalnih procesa , koji nerijetko pogađaju upravo muškarce srednje dobi koji su se previše opustili i zanemarili higijenu usne šupljine. Med u saću treba uzimati u manjim komadima, veličine kocke šećera, nekoliko puta na dan. Evo jednog dobrog recepta za giht koji zna često zasmetati muškarcima srednje dobi: zagrijati 20 g pčelinjeg voska i 29 g borove smole. Kad se stope, dodati žlicu meda i sve dobro izmiješati, staviti na gazu i priviti na bolno mjesto. I za reumatoidni artritis pomažu oblozi od rastopljenog voska, meda i crnog bibera.
ZAKLJUČAK: Dragi moji vršnjaci, ako ste na sebi prepoznali bilo koju promjenu od gore navedenih poremećaja zdravlja i vitalnosti vašeg duha i tijela ili ako je to uočila vaša okolina, a vi te činjenice uporno ignorirate, stanite malo na loptu, smanjite malo brzinu i razmislite kud vas vodi takav način života! Preispitajte vlastite želje i prioritete, umjesto jednog nedosežnog cilja postavite si radije više malih, svakodnevnih i – što je najvažnije: ostvarivih! Muškarci srednje dobi bi trebali što manje konzumirati toksične i beskorisne tvari (alkohol, nikotin, kofein), što više boraviti na svježem zraku i koristiti neprerađene prirodne proizvode (voće, povrće, med i dr.), piti što manje umjetnih gaziranih pića (zamijenite ih napicima zaslađenima medom). Pčelinji proizvodi su dodaci prehrani koji će vam pomoći da izdržite sve te izazove suvremene civilizacije, da detoksicirate svoj organizam i očuvate zdravlje, ali to morate činiti svakodnevno, jer bi u suprotnom mogao izostati potpun učinak. Izuzetno je važno da svom organizmu svakodnevno dodajete ono što vam je redovitom prehranom uskraćeno. U tom su kontekstu zahvaljujući svom bogatom sastavu pčelinji proizvodi idealan izvor svih potrebnih minerala, vitamina, makro i mikroelemenata što je više nego dovoljno da svoj organizam detoksicirate, normalizirate metabolizam, čak da se i – pomladite! S druge strane, duhovnu snagu možete vratiti vježbama disanja, jogom, meditacijom – bitno je da radite na sebi i jačate svoju unutarnju snagu. Da biste bili otporni morate imati zdrav ritam života, odmarajte se i spavajte dovoljno. Ako niste sportski tip, pronađite neku drugu fizičku aktivnost (šetnja, planinarenje, joga) koja će vam pomoći da održite poželjnu tjelesnu težinu, pokretljivost zglobova, elastičnost mišića. Osim zdravlja i kondicije, sve će vam to dati i dodatni osjećaj sreće i zadovoljstva, upravo onaj koji možete očitati u očima svakog pčelara, jer on ne juri 200 na sat žureći sa sastanka na sastanak, nije izložen neostvarivim planovima nametnutim od strane nadređenih što nužno vodi u stres i disfunkcionalnost organizma, već živi u skladu s prirodom i njenim zakonima, a za svoj plemeniti poziv od pčela uz med, propolis i druge proizvode s pčelinjaka zauzvrat dobiva najdragocjenije blago na svijetu – fizičko i psihičko zdravlje!
Tekst: Damir Gregurić
(Udruga pčelara Bujštine)
Komentari
Nema komentara.