PREDAVANJE O MEDU I MEDNIM MJEŠAVINAMA, UMAG, 30.11.2018.
Marina Duić – Manojlović iz Umaga
po struci diplomirana pravnica s dugogodišnjim stažem u Bujama, prije 5 godina na predavanju o pripravcima za lice i tijelo na bazi pčelinjih proizvoda simpatičnog naziva «Kremice pčelice Maje» prvi put nam je otkrila svoju veliku ljubav prema fitoaromaterapiji, metodi liječenja tegoba i bolesti uz pomoć eteričnih ulja i ljekovitih biljaka. Tom smo prigodom gospođi Marini zaželjeli još puno takvih izlazaka u javnost, jer nas je oduševila izuzetnim poznavanjem teme i jasnoćom izlaganja. U posebnom sjećanju mi je ostalo njeno predavanje u Umagu 2016. na Europski dan svjesnosti o antibioticima pod naslovom „Antibiotik i alternative“, kao i druženja na otvaranjima izložbi „Čuvajmo pčele“. Vremenom je Marina postala veliki simpatizer i prijatelj Udruge pčelara Bujštine, iako se nažalost nikad nije odlučila baviti pčelarstvom.
Fitoterapija s medom
Iako je fitoterapija – uporaba biljnih lijekova za jačanje oslabljenog tjelesnog sustava, za obuzdavanje simptoma i poticanje vlastite iscjeliteljske snage u tijelu jedan od najstarijih oblika medicine za suvremene ljude naviknute na sintetske lijekove izuzetno zanimljiva tema s još uvijek puno nepoznanica i dilema. Premda su biljni lijekovi prikladni za samoliječenje, bolje je potražiti savjet profesionalnog fitoterapeuta. U više navrata predavačica je naglašavala da se ova vrsta terapije ne bi smjela koristiti u kombinaciji s konvencionalnim lijekovima bez liječnikova odobrenja. Mnoge se biljke, spominjane na Marininim predavanjima, mogu nabaviti u ljekarnama i prodavaonicama zdrave prehrane u obliku tableta, kapsula ili tinktura. Tradicionalna je uporaba u obliku biljnih čajeva čija doza ovisi o dobi, tjelesnoj težini i zdravstvenom stanju pacijenta. Za vanjsku uporabu su prikladne biljne kreme, losioni, kupke, melemi i oblozi, kao i inhalacija.
Jedinstvena kombinacija ulja u korijenu, stabljici, sjemenju, lišću i cvjetovima određenih biljaka koriste se u aromaterapiji za poticanje tjelesne, duševne i duhovne ravnoteže i sklada. Pozitivan terapijski učinak eteričnih ulja proizlazi iz njihova djelovanja na hormone i druge nositelje kemijskih poruka u tijelu i mozgu. Iako uporaba eteričnih ulja potječe još iz vremena drevnog Egipta, suvremena aromaterapija počinje prije stotinjak godina otkrićem ljekovitih svojstava lavandina ulja. Aromaterapijski postupci kao što su inhalacija, masaža i kupke mogu se izvoditi i kod kuće s napomenom da će biti djelotvorna samo ako su brižljivo izlučena i ispravno pohranjena. Marina Duić Manojlović opet naglašava da ulja treba kupovati kod pouzdanih dobavljača, a njena omiljena aromaterapijska ulja su podrijetlom od cimeta (list i kora) i Lavandula officinalis.
Med i bilje
U više navrata predavačica napominje da o blagotvornom djelovanju meda i drugih pčelinjih proizvoda od nje puno više znaju sami pčelari, pa je nesporno da med poboljšava rad metaboličkog sustava, potiče umnu i fizičku aktivnost, jača imunološki sustav, djeluje antiseptički i poput sedativa, a zbog udjela antioksidativnih tvari ima detoksikacijsko djelovanje. Kombinacijom ljekovitog bilja, odnosno aromatičnih ulja i meda zbog dizanja svih tvari na jedan novi nivo, još kvalitetniji za ljudsko zdravlje nastaju melati, pripravci čije je sinergijsko djelovanje neupitno, dapače: žlica meda, nekoliko kapi ehinaceje ili čaj od kadulje katkad mogu biti djelotvorniji i sigurniji od kapsula antibiotika. Predavačica je naglasila da ne pretjerujemo u korištenju eteričnih ulja: optimalna dnevna doza ulja je 1-2 kapljice na 10 grama meda, i to isključivo blagih eteričnih ulja kao što je Ravensara (1,8 cineol) ili Eukaliptus, a uz obrazlaganje svakog pojedinačnog recepta gospođa Marina je navodila i zanimljivosti vezane za taj pripravak.
Po završetku predavanja gospođa Marina je spremno odgovarala na sva pitanja zainteresiranih za ovu temu i neke detalje o pojedinim pripravcima, njihovoj praktičnoj uporabi i eventualnoj prodaji u zakonskim okvirima.
Ponovno smo imali prigodu naučiti puno toga o sastojcima ljekovitih trava u sinergiji s pčelinjim proizvodima na različite bolesti i poremećaje, naravno uz napomenu da svi pripravci opisani na predavanju ne mogu biti zamjena za propisanu liječničku terapiju, već služe kao potpora postojećoj ili u svrhu prevencije te da se trebaju uzimati uz savjetovanje sa svojim liječnikom. Osobno sam više nego uvjeren da su svi s predavanja otišli kući zadovoljni onim što su na predavanju čuli i naučili, pa u ime Udruge pčelara Bujštine još jednom zahvaljujem predavačici na odličnoj edukaciji.
Tekst: Damir Gregurić
Komentari
Nema komentara.