Promocija novih proizvođača rakija u Istri
U srijedu, 16. travnja 2014. u buzetskom je Narodnom domu upriličena svečana podjela certifikata polaznicima obrazovnog programa za osposobljavanje proizvođača rakija i drugih aromatiziranih pića. Među pedeset i dva polaznika koji su uspješno savladali gradivo, položili ispit i stekli stručni naziv koji će se upisati u radnu knjižicu nama pčelarima su i članovi Udruge pčelara Bujštine: Gabrijela Valenta iz Momjana i Marčelo Melon iz Petrovije.
Svečanosti su bili nazočni istarski župan Valter Flego, buzetski gradonačelnik Siniša Žulić, pročelnik županijskog odjela za poljoprivredu Milan Antolović, dr. sc.Željko Prgomet, predavač i voditelj obrazovnog programa za osposobljavanje, Maja Milevoj, voditeljica obrazovanja Otvorenog učilišta “Diopter”, te Mirjana Pavletić, ravnateljica POU “Augustin Vivoda” Buzet. Uvjerenje će zadovoljiti uvjet stručne osposobljenosti koje je pred proizvođače postavila Europska unija za stavljanje rakija i drugih aromatiziranih pića na tržište. Program u trajanju 120 sati, verificiran od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta RH, a organiziran u suradnji dviju institucija za obrazovanje odraslih, Otvorenog učilišta «Diopter» iz Pule i buzetskog POU «Augustin Vivoda», realiziran je u Buzetu tijekom veljače i ožujka i polaznicima je teoretski i praktično pružio preduvjete za kvalitetnu proizvodnju rakija, likera i drugih domaćih aromatiziranih pića ciljane kakvoće, a sve na bazi mediteranskog voća i mediteranskog ljekovitog bilja, po tradicionalnim recepturama uz primjenu suvremenih metoda zaštite i higijene na radu.
Ravnateljice oba Učilišta i gradonačelnik su pohvalili polaznike, te im čestitali na uspješno položenom završnom ispitu, a župan Valter Flego je istaknuo važnost ulaganja u znanje kao trajno opredjeljenje Županije i jedino pravo jamstvo za uspjeh na tržištu. Pohvalio je model sufinanciranja tečajeva od strane Grada Buzeta i pozvao i sve druge gradove u Istri da im se pridruže na isti način.
I Županija je prepoznala je značaj provedbe edukacija poljoprivrednih proizvođača zbog prilagodbe propisima i standardima Europske unije, pa je odjel za poljoprivredu subvencionirao troškove ovog tečaja s tisuću kuna po polazniku. «Vrlo je bitna važnost udruživanja samih proizvođača kako bi mogli odolijevati svim zahtjevima strogog tržišta, pa je na vama da u što kraćem roku zaživi Udruga Lambik“, istaknuo je župan, a da se tradicija obiteljske proizvodnje istarske komovice, medenice, rude i biske ne bi ugasila, krenuti će se u registriranje ove 4 vrste rakije kao izvornih autohtonih proizvoda, što bi omogućilo smanjivanje trošarine i lakši plasman na tržištu.
Nakon što je župan polaznicima uručio certifikate, svi su se odazvali poziranju za zajedničku fotografiju, jer su to ipak prvi proizvođači rakija s diplomom u Istri. Na prigodnom domjenku u opuštenoj atmosferi (kojoj je pridonijela i medenica i druge rakije koje su donijeli na kušanje polaznici tečaja) razgovarali smo s našim prvim «meštrima od rakij s diplomom» Marčelom i Gabrijelom. Njihov je zajednički stav da se pozicija jakih alkoholnih pića i likera u Istri u novije vrijeme mijenja na bolje, ali je još uvijek mnogo više obećanja nego realiziranih mjera. Nakon donošenja Zakona o trošarinama 2010. godine broj obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava koji se u Istri bavio proizvodnjom rakije za vlastite potrebe je drastično pao i neće se oporaviti tako brzo ukoliko se nešto ne poduzme. Ako se ne iznađe pravo rješenje za ovaj problem, opet će likovati industrija, a mali proizvođači će nestati pod pritiskom opterećenja koja dižu cijenu rakiji. Čestitamo našim kolegama na položenom ispitu uz nadu da će i naši političari održati riječ i učiniti sve kako bi istarske rakije zaštitili oznakom izvornosti i na taj način omogućili nastavak stoljetne tradicije proizvodnje rakija u Istri.
Tekst i foto: Damir Gregurić
Komentari
Nema komentara.