PRVA PALEO FOOD FARMA U ISTRI
Na svom obiteljskom gospodarstvu u mjestu Radoši kod Poreča, uz ekološko pčelarstvo, proizvodnju meda i mednih prerađevina, obitelj Kovač se na dva hektara zemljišta bavi i uzgojem povrća i ljekovitog bilja, a sad su otvorili i paleo food farmu. Svi nasadi u bio-vrtu tretiraju se prema svim standardima ekološke proizvodnje, uz ručnu obradu tla i navodnjavanje kišnicom. Sinergijom ovih komponenti crpi se ono najbolje i najzdravije da bi se u konačnici stvorio nov proizvod, točnije paleta od desetak prerađevina koji služe kao dodatak prehrani, ali se koriste i u preventivi određenih bolesti i otklanjanju niza zdravstvenih smetnji.
Paleo
(Primal, LCHF – Low Carb High Fat) je prehrana nalik onoj naših predaka iz starijeg kamenog doba – lovaca i sakupljača plodova. Ne sadrži žitarice, mahunarke, šećer i industrijski prerađenu hranu, već se temelji na mesu (sve vrste), ribi, plodovima mora, jajima, voću, orašastim plodovima i povrću (koje raste iznad zemlje). Sve su to prirodne namirnice s niskim udjelom ugljikohodrata i visokim udjelom masnoća i trebale bi se koristiti u svom izvornom obliku, iz organskog ili domaćeg uzgoja, bez umjetnih dodataka i kao takvu je njeni pobornici svuda po svijetu preporučuju za bolje zdravlje i lakše održavanje normalne tjelesne težine.
Ni naši sugrađani nisu ostali ravnodušni prema ovom hitu, prije svega jer velik dio nutricionista tvrdi da je hrana bogata šećerom, škrobom i umjetnim dodacima osnovni uzrok pretilosti, poremećaja metabolizma i drugim autoimunim bolestima, a u Paleo prehrani se biraju namirnice koje su prirodne i uravnotežuju metabolizam.
Ivan Kovač kreće od postavke da se korištenjem meda u prehrani umanjuje unos saharoze u organizam, a povećava unos fruktoze i glukoze, pa u tom pravcu ide i projekt pod nazivom „Remedy“. Ova je činjenica med i pčelinje proizvode povezala s ostalim namirnicama sa popisa paleo prehrane, odnosno obitelj Kovač i Riječanina Denis Delogu, pionira paleo ishrane u Hrvatskoj i autora knjige “U šumi – Kako sam nadvladao autoimunu bolest uz pomoć Paleo prehrane i funkcionalne medicine”.
Remedy projekt
Na prezentaciji projekta „Remedy“ u petak, 2. lipnja 2017. godine u Radošima su se okupili svi Kovačevi suradnici i pokrovitelji, te prijatelji iz istarskih pčelarskih udruga i učenici srednje škole Mate Balote (poljoprivredni smjer) i Turisčko-ugostiteljske škole Antona Štifanića iz Poreča. Nakon pozdravnog govora Ivana Kovača, gospodin Denis Ivošević, direktor Ureda Turističke zajednice županije Istarske je napomenuo kako se ovaj projekt potpuno uklapa u njihovu strategiju razvitka regionalnog gastro-turizma i promociju vrijednosti namirnica s visokim antioksidativnim učinkom: „Istra je izbrendirana kao destinacija odlične hrane, no ako se tome doda i zdravstvena komponenta, onda je to dobitna kombinacija!“
Na njegove se riječi nadovezao gospodin Milan Antolović, pronačelnik Odjela za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodoprivredu Istarske županije govoreći o zaštiti domaćeg meda nacionalnom oznakom izvornosti za proizvod jedinstvenog naziva istarski/istrski med, kao i o poticanju sadnje medonosnog bilja u Istri kao glavnim smjernicama strategije razvoja pčelarstva u regiji.
U osmišljavanju projekta „Remedy“ od samog početka sudjelovali su i dr. sc. Dražen Lušić, dipl. sant. ing. s Katedre za zdravstvenu ekologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, jedan od najpriznatijih stručnjaka za kakvoću i sigurnost meda i pčelinjih proizvoda u našoj zemlji i ekološki pčelar s dugogodišnjim iskustvom i predsjednik Udruženja pčelarskih udruga Primorsko-goranske županije gospodin Branko Vidmar, koji su pohvalili Ivana, ali i sve ostale članove obitelji Kovač, u pogledu njihove stručnosti u domenama nutricionizma i gastronomije, ali i ogroman entuzijazam, trud i energiju koju su svi zajedno uložili u izlazak OPG-a van uobičajenih okvira proizvodnje i prodaje na kućnom pragu.
Degustacija na paleo food farmi
Nakon pozdravnih govora, uslijedila je degustacija prvog obroka prve paleo food farme u Istri (usudio bih se reći i mnogo šire). Već je u uvodu Kovač istaknuo kako je „paleo food“ jelo na bazi proizvoda iz mikrolokacije, što na njihovoj farmi podrazumjeva: kozji sir, maslinovo ulje, med i medne prerađevine, mediteransko bilje i povrće direktno iz vrta, bez termičke obrade i umjetnih dodataka. I tako su na listu salate kao podlozi dominirali inčuni (prethodno marinirani u mješavini meda, limuna, maslinovog ulja i začinskog bilja) uz palentu s kaduljom i mljevenim čvarcima (kao prilogom), te kozjom skutom ukrašenom cherry rajčicama i zelenim maslinama, sve skupa začinjeno vlascem i preliveno umakom na bazi meda, peluda, propolisa, crnog kima i sjemenki konoplje.
Rapsodija boja i okusa
U komponiranju ove rapsodije boja, okusa i mirisa svoje su prste imali i učenici Turističko-ugostiteljske škole iz Poreča i njihov profesor kuharstva Željan Peloža, no kulinarska čarolija bi izostala da gospođa Branka Kovač – u timu s kćerima i unukama – nije pazila i na najmanji detalj pri prezentaciji kako bi gostima osigurala vrhunski gastro-doživljaj! Naravno da domaćini nisu otkriti sve finese spravljanja ovih delicija, ali smo se svi složili da je baš marinada na Kovačev način ono što je jelima dalo poseban štih, iznimnu mekoću i fantastičan okus. Nakon kušanja ovih delicija uslijedilo je osvježenje iz čaše Gym Fit – napitka na bazi limuna, meda, peludi, propolisa i vod. Na kraju – slatko iznenađenje u vidu čokoladnih pralina punjenih medom i mentom.
Koliba. kušaona i apiinhalacija
Nakon gastronomske, uslijedila je i mala prezentacija apiterapije nedaleko pčelarske kolibe i kušaone. Na otvorenom prostoru između vrta i pčelinjaka, dakle u potpuno prirodnom ambijentu, Kovač je specijalno uređenu LR-košnicu posebnom cijevi spojio za inhalacijsku masku. Poznato je da zrak u košnici ima višestruko ljekovit učinak, a on se prije svega odražava u povećanju aerobno-respiratornog kapaciteta kod sportaša, kao i kod osoba s dišnim problemima, naročito djece. Preporučeno trajanje inhalacije je 15 minuta (pri udahu korisnik broji do 15, a pri izdahu do 10), slijedi 10-minutna stanka u kojoj korisnik uzima Gym Fit, nakon čega se tretman ponavlja s predahom uz paleo obrok koji će zasigurno turistima – kako stranima, tako i domaćim – odmor za dušu i tijelo u iskonskoj prirodi OPG-a Kovač učiniti nezaboravnim.
Nova turistička ponuda
I tako je mala farma pored Poreča – hrvatskog turističkog diva – postala bogatija za novi trend, a gosti za iznimno gastronomsko iskustvo u savršeno profinjenom spoju tradicionalnog i inovativnog, što je već samo po sebi dovoljan izazov, a ako još ima i dodatni učinak na zdravlje, vrijednost ovog doživljaja je nemjerljiva. Sigurni da će paleo-food zalogaj u predivnom pejzažu s čistim okolišem, začinjen s malo edukacije o zdravoj prehrani i blagodatima pčelinjih proizvoda, itekako doprinijeti širenju ukupne turističke ponude na Poreštini, nadamo se da će istim (ili sličnim) smjerom krenuti i druga obiteljska poljoprivredna gospodarstva u Istri i šire. Još jednom čestitamo domaćinima na odlično pripremljenoj prezentaciji i želimo im puno uspjeha u daljnjoj promociji pčelinjih proizvoda u paleo food prehrani, kao i u popularizaciji pčelarstva, apiterapije i pčelarskog turizma!
Na prezentaciji projekta sudjelovala je i ekipa TV-Istre iz Pazina čiji prilog o prvoj paleo food farmi u Istri možete pogledati na: http://www.tvistra.hr/video-dodatna-turisticka-ponuda-u-istri-u-radosima-kod-poreca-pokrenuta-prva-paleo-food-farma/
TEKST: Damir Gregurić
FOTO: Damir Gregurić/Sandra Kovač
Komentari
Nema komentara.